"Bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun yeni bir örneğidir"

"Bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun yeni bir örneğidir"
banner83
banner80

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’ta orta eğitimde kullanılan bir kitapta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı sayfanın yırtılmasına ilişkin Rum Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kararı şiddetle kınadığını duyurdu. Bakanlık bu karar Rum yönetiminin ırkçı tutumunun yeni bir örneği olduğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması esnasında gerçekleştirdiği destansı mücadele ve Cumhuriyet sonrasındaki devrimleri ile yalnızca Türk milleti için değil, dünyadaki tüm ülkeler için ilham veren bir liderdir. Türk Ulusunun Liderine yapılan bu saygısızlığın kabul edilmesi mümkün değildir.

Rum tarafının artarak devam eden düşmanca tutumunun Rum eğitim sistemine yansıması Rum tarafının adadaki Türk varlığına tahammül edemediğini ve Türk ulusunun şanlı tarihini hazmedemediğini açıkça göstermektedir.

Uluslararası toplumun, Kıbrıs konusunda bir anlaşmaya varılamamasının temelinde Rum tarafında hüküm süren bu ırkçı zihniyetin yattığını anlaması gerekmektedir.

Bu vesileyle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla bir kez daha anıyoruz. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER