Budama ve Aşılama Teknikleri Eğitimi düzenlendi

Budama ve Aşılama Teknikleri Eğitimi düzenlendi
banner83
banner80

Türkmenköy’de Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Meyve Ağaçlarında Budama ve Aşılama Teknikleri ile ilgili uygulamalı eğitim verildi.

Eğitim, Türkmenköy’de Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde yer alan seminerle başladı. Seminerde, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de hazır bulundu.

Seminerin ardından, Tarımsal Araştırma Türkmenköy İstasyonu’nda Meyve Ağaçlarında Budama ve Aşılama Teknikleri ile ilgili uygulamalı eğitim düzenlendi. Eğitim, Prof. Dr. Ali Küden ve Doç. Dr. Burhanettin Irmak tarafından verildi. Eğitime, 140 civarında kişi katıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, üniversitelerle Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün devam eden projeleri olduğunu, projelerden olumlu sonuçlar alındığını ve bunların neticesinde 5-10 kişiyle başlayan eğitimin, bugün 100’ü aşkın kişiyle devam ettiğini belirtti.

Tarım Dairesi’nin eğitim faaliyetleri ile ilgili de bilgi veren Şahali, sözkonusu eğitimlerin hem üretim alanlarında hem kapalı mekanlarda teorik düzeyde devam ettiğini anlattı.

Şahali, buna ek olarak, Hayvancılık Dairesi ve Veteriner Dairesi’nin işbirliği içerisinde, Süt Endüstrisi Kurumu’nun da katılımıyla yeni bir eğitim faaliyeti düzenlenmeye başladığını ifade ederek, “Burada amaç, tarımda ter akıtan her kesimin, akıttığı terin karşılığını, yaşamına olumlu olarak etkisini hissetmesini sağlamaktır. Bizler, destek sağlamaya devam edeceğiz.

Sağladığımız desteğin daha güçlü, daha sürdürülebilir bir sektör oluşumuna etki yapması için gayret edeceğiz. Ancak sizler de geleneksel yönetmelere ek olarak, bilimin yarattığı değerleri takip ederek, o desteklerle bilgiyi ve deneyimi harmanlayarak, daha çok kazanmak, daha çok başarmak konusunda gayretli olacaksanız ve günün sonunda belki de devletin sağladığı destekler, performans odaklı hale gelebilecek” dedi.

Bakan Şahali, “Umuyorum ve benzeri etkinliklerden ortaya çıkacak fayda, Kıbrıs Türk halkının bu ülkede çok daha derine uzanan köklere, çok daha güçlü bağlara sahip olmasına, üretimin ve toplum refahın artmasına vesile olur” diye konuştu.

BRT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER