banner22

Burcu: "Özersay, Cumhurbaşkanına bilgi aktarmamayı bir tavır haline getirmiştir"

Burcu: "Özersay,  Cumhurbaşkanına bilgi aktarmamayı bir tavır haline getirmiştir"
banner32

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın Rum Lider Anastasiades ile görüşmesi iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

"Basında bugün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’ın bir süre  önce Rum Lider Sayın Nikos Anastasiadis’le görüştüğü iddiaları yer almıştır. Konuya ilişkin sorulara muhatap kalan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan Sayın Ersin Tatar’ı telefonla arayarak konuya ilişkin izahat istemiştir. Sayın Başbakan böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini doğrulamıştır. 

Bu görüşmenin öncesinde ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı tarafından herhangi bir bilgi verilmemiş olması devlet geleneklerine ve ciddiyetine terstir. Ayrıca siyasal etik değerlerle de bağdaşmamaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı gerek Rum Liderliğiyle gerekse yabancı muhataplarla Kıbrıs Sorunu çerçevesinde yaptığı tüm resmi veya gayrı resmi görüşmelerin içeriği hakkında devletin ilgili tüm kurumlarına düzenli bilgi aktarmaktadır. 

Son zamanlarda gerçekleştirdiği temaslar hakkında Sayın Cumhurbaşkanına bilgi aktarmamayı bir tavır haline getiren Sayın Dışişleri Bakanının bu kabul edilmesi olanaksız tutumu üzüntü vericidir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER