“Bütüncül bir yaklaşım” sempozyumuna ev sahipliği yapacak

“Bütüncül bir yaklaşım” sempozyumuna ev sahipliği yapacak
banner32

Doğu Akdeniz Üniversitesi, “Üniversitelerde İngilizce’nin Eğitim Dili Olarak Kullanılması: Bütüncül Bir Yaklaşım” sempozyumunun üçüncüsüne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sempozyum Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusü (ODTÜ-KKK) ve Cambridge University Press’in iş birliği ile 9 Kasım 2018 Cuma günü, saat 09:00’da, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda başlayacak.

Üniversitelerde İngilizce’nin eğitim dili olarak kullanılmasına ilişkin gerek uygun İngilizce yeterliliği kazanmamış öğrencilerden gerekse İngilizce ders verme konusunda yeterli hazırlığı olmayan öğretim elemanlarından kaynaklanan sorunların ele alınacağı sempozyuma KKTC’de faaliyet gösteren tüm üniversiteler davet edildi. Sempozyum, öğretim dili İngilizce olan üniversitelerin sorunlarını, başta karar verici yöneticiler olmak üzere İngilizce Hazırlık Okullarının, akademik destek birimlerinin ve lisans programlarındaki uygulayıcı öğretim elemanları ile öğrencilerin, kısacası “yüksek öğretimde İngilizce ile eğitim” konusunda KKTC’deki tüm paydaşların katılımına açık olarak tartışmayı amaçlıyor.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve DAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ülker Vancı Osam, çok paydaşlı bir bağlamda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik çalışmaların odağında, bugüne kadar genellikle üniversitelerin İngilizce Hazırlık Okullarının yer aldığını, oysa konunun daha bütüncül olarak ele alınmasının gerektiğini vurguladı. Türkiye’de de sıkça tartışılan bu konuyla ilgili olarak 2018 yılı içerisinde iki sempozyumun gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Vancı Osam, tüm dünyada ortak iletişim dili haline gelen bir dilde eğitim veren üniversitelerin, mezunlarına uluslararası sektörlerde iş bulma ve akademik bilgi üretimine doğrudan katkıda bulunma gibi pek çok açıdan avantaj sağladığını, bununla birlikte üniversite eğitimi sırasında uygulamada yaşanan bir takım sorunlar olduğunu söyledi.

Yüksek oranda uluslararası öğrenci profiline sahip KKTC üniversitelerinde İngilizce dilinde eğitim verme konusu, iki ayrı panelde enine boyuna ele alınacak. Tüm gün sürecek olan sempozyumda geniş katılımlı bir atölye çalışması da yer alacak. Sempozyumla ilgili ayrıntılara https://emi-sempozyum.emu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER