Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü mesajları

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü mesajları
banner32

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 106 yıl önce kazanılan Çanakkale Zaferi’nin Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine de güç ve ilham verdiğini kaydederek, “Çanakkale geçilmez, KKTC’den vazgeçilemez”  dedi.

Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak gayri resmi 5+BM toplantısına da işaret eden Tatar, “Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıl dönümünde, eşit, egemen, iki devletin iş birliğine dayalı çözüm şeklinden vazgeçmeyeceğimizi ve bunu müzakere masasına getireceğimizi bir kez daha ifade ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ, KKTC’DEN VAZGEÇİLEMEZ” 

Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında şunları kaydetti:

“Dünyanın ve emperyalist güçlerin en güçlü ordularına karşı, kahraman Türk askerinin kanı ve canı pahasına kazandığı Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümündeyiz. Bu büyük zafer, dünya esir uluslarına ve mazlum haklarına bir umut ve ışık olurken, Kıbrıs Türk halkına da özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde güç ve ilham kaynağı olmuştur.

Bu büyük zaferden alınan güç ve ilhamla halkımız bir asırdan bu yana vatan bildiğimiz bu topraklarda Türklüğün onur ve şerefini ayaklar altında çiğnetmemek, özgürlüğünü ve egemenliğini korumak için mücadele etmektedir. 

“Çanakkale geçilmez” söylemi, sadece bir söylem değil, Türk ulusunun direniş azmi ile özgürlük ve bağımsızlık sevdasının ifadesidir. Bu vatan bilinen toprakların bölünemeyeceğinin ve işgal edilemeyeceğinin de ifadesidir. Bu söylem, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen bir söylemdir. 

 Kıbrıs Türk halkı, Çanakkale Zaferi’nden aldığı güç ve ilhamla, her zorluğa ve fedakarlığa katlanarak, Anavatan Türkiye’nin desteği ve yardımıyla kendi vatanına ve kendi devletine kavuşmuştur. Bunun da bedeli kan ve can olmuştur. Evlatlarımız, Çanakkale’de olduğu gibi toprağa düşmüştür. Bu nedenlerle, yaratılan vatanı, devleti, özgürlüğü ve egemenliği korumak şehitlere olan borcunuzdur. Şehitlerimizin emaneti olan bu değerleri her ne pahasına olursa olsun koruyacak ve yaşatacağız. Tüm dünya da bunu böyle bilmelidir.”

“EŞİT EGEMEN İKİ DEVLETİN İŞ BİRLİĞİNE DAYALI ÇÖZÜM ŞEKLİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ, BUNU MÜZAKERE MASASINA GETİRECEĞİZ”

Mesajında Kıbrıs konusunda da değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şunları ifade etti:

“27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak olan gayri resmi 5+BM toplantısının hazırlıkları sürerken, Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde, eşit egemen iki devletin iş birliğine dayalı çözüm şeklinden vazgeçmeyeceğimizi ve bunu müzakere masasına getireceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. Bölgenin en güçlü ve en büyük devleti Anavatan Türkiye tarafından da desteklenen bu çözüm şekli Kıbrıs ve bölgenin yararına olup, en gerçekçi çözüm şeklidir. Federasyon masalının peşine bir 50 yıl daha takılmaya halkımızın tahammülü yoktur. 

Çanakkale şehitleri ile tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarken, Çanakkale geçilemeyeceği gibi KKTC’den vazgeçilemeyeceğini de bir kez daha belirtiyorum.”  

SANER

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türkü’nün Çanakkale direniş ve zaferinden ilham aldığını, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ı Yunan hegemonyasına sokma çabalarına dur dediğini ve kendi devletini kurduğunu belirtti.

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısı mesaj yayımlayan Ersan Saner, mesajında, “Bu devlet bizim egemenliğimiz, güvenliğimiz, özgür geleceğimiz demektir. Devletimizi yaşatmak ve yüceltmek boynumuzun borcudur. Bunun dışındaki düşünce ve çabalar nafiledir, Kıbrıs Türkü’ne zarar vermektedir” ifadelerine de yer verdi.

“YİNE HEYECANLI, YİNE GURURLUYUZ”

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, mesajında şunları kaydetti:

“Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümünde yine heyecanlı, yine gururluyuz. Çanakkale direnişi ve zaferi Türk ulusunun özgürlük ve egemenlik istencinin, tutkusunun nişanesidir. Türk milleti, Çanakkale’de özgürlük ve egemenliğini canı, kanı pahasına teslim etmeyeceğini ortaya koymuştur.

Çanakkale zaferi aslında Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurularak Anadolu’nun düşman ellere bırakılmayacağının habercisidir.

Kıbrıs Türk Halkı, Çanakkale savaşlarını yakından takip etmiştir. Hatta bazı Kıbrıs Türklerinin Çanakkale savaşlarına katıldığı da bilim adamları tarafından ortaya konulmuştur. Ayrıca İngilizler tarafından esir alınanlardan 217 tanesinin ülkemiz topraklarında şehit oldukları da bir vakadır.

Bu noktada,  Çanakkale esirlerini kurtarmak ve Anadolu’ya gitmelerini sağlamak için çok uğraşan ve başarılı oldukları için tutuklanan Doktor Hüseyin Behiç, Hasan Karabardak, Hüseyin Babaliki’yi de burada rahmet ve minnetle anmak isterim.

Ayrıca anımsatmak isterim ki, araştırmacılarımıza göre Doktor Behiç’in idamına kadar uzanan komploların gerisinde rahmetlinin Çanakkale esirlerini kurtararak, Kıbrıs Türkleri ile birlikte İngiliz koloni idaresine karşı isyan etme planları yapması da var...Dolayısıyla Çanakkale bizim içinde çok önemlidir…”

“DEVLET BİZİM EGEMENLİĞİMİZ, GÜVENLİĞİMİZ, ÖZGÜR GELECEĞİMİZ DEMEKTİR”

“Kıbrıs Türkü Çanakkale direniş ve zaferinden ilham alarak Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ı Yunan hegemonyasına sokma çabalarına dur dedi ve kendi devletini kurdu” diyen Başbakan Saner, mesajında şunları da kaydetti:

banner69
“Yıllar süren varoluş ve özgürlük mücadelesi sonucu, Halkımızın özgür iradesi bağımsızlığını ilan etmesi sonucu kurulan bu Devlet bizim egemenliğimiz, güvenliğimiz, özgür geleceğimiz demektir. Devletimizi yaşatmak ve yüceltmek boynumuzun borcudur. Bunun dışındaki düşünce ve çabalar nafiledir, Kıbrıs Türkü’ne zarar vermektedir.

Elbette, Çanakkale zaferinin baş mimarı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ yurtta ve dünyada’ barış istiyoruz ama bu barış bizim egemenliğimizi teslim etmemiz, Kıbrıs’ın Yunan olmasına kapı açmayı kabullenmemiz pahasına olamaz.

Kıbrıs konusu ile ilgilenen herkes bilmelidir ki en zor koşullarda bile direnen Türk milleti ve onun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkı Kıbrıs’ta asla geri adım atmayacak, hakkına, hukukuna sonsuza dek sahip çıkmaya devam edecektir.

Halkımız, Çanakkale ruhuna dün ve bugün olduğu gibi, yarın da sahip çıkmaya devam edecektir.

Çünkü biz biliyoruz ki, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde huzur ve güven içinde yaşıyorsak bunu Çanakkale Zaferi’ne Çanakkale ruhuna borçluyuz...

O nedenle Çanakkale zaferini gururla, onurla kutluyor, tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum...”

AMCAOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Çanakkale Zaferi’nin Türk Ulusunun yazdığı en büyük destan olduğunu kaydetti.

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Amcaoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Kahraman Mehmetçiğin 106 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı Çanakkale Destanı, Türk Ulusunun yazdığı en büyük destandır.

En başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de toprağı vatan yapan şehitleri saygı ve minnet duygularıyla anıyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni yürekten kutluyorum.”

ARIKLI

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Çanakkale Zaferi’nin emsali olmayan bir kahramanlık destanı olduğunu kaydetti.

Arıklı, Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

Milletimizin kaderini tayin eden, şanlı tarihimizin ve de dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale zaferimiz, tarihte eşi olmayan emsalsiz bir kahramanlık destanıdır.

 Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan Aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun. “Çanakkale ruhunu, kutlu bir emanet gibi gönüllerimizde gururla taşıyacak, yeni nesillere miras bırakacağız.”

BARIŞ KUVVETLERİ GAZİLER DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Genel Başkanı Kadir Dedeoğlu tarafından yayınlanan mesajda “106 yıl önce 18 Mart günü dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek Çanakkale’de destan yazan askerlerimizin kahramanca savaşarak şehit ve gazi olmalarını en derin saygı ve minnetle anıyoruz. Yattıkları yer nur mekanları cennet olsun.” Denildi.

KAMU SEN

Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Türk Milleti’nin yok edilmesi girişimine karşı verilmiş en önemli varoluş mücadelesi olduğunu vurguladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kendisinden çok daha fazla donanımlı olan ordular karşısında azim ve kararlılıkla mücadele veren başarmaya muktedir olduğunun göstergesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdesidir” diyen Atan, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü içtenlikle kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz”

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 12:29
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER