banner22

Çavuşoğlu: “Biz siyasi eşit, iki kesimli adil kalıcı bir çözüm istiyoruz”

Çavuşoğlu: “Biz siyasi eşit, iki kesimli adil kalıcı bir çözüm istiyoruz”
banner32

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.


TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çok yararlı geçen toplantılarla, en başta ekonomi ve eğitim olmak üzere ikili işbirliklerini nasıl geliştirecekleri konusu ile Kıbrıs konusunu enine boyuna ele aldıklarını belirtti.
Kıbrıs konusunda bundan sonra nasıl hareket edeceklerini değerlendirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu , Rum tarafının hiçbir şeyi paylaşmak niyetinde olmadığına da dikkat çekerek, “Ne istediğimizi, yeni bir müzakereye başladığımızda her şeyden önce neleri müzakere edeceğimiz konusunda hemfikir olmalıyız ki bir daha boşuna zaman kaybetmeyelim” dedi.
“Biz siyasi eşit, iki kesimli adil kalıcı bir çözüm istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, ancak diğer tarafın bunları istemediğini, bunu iyi düşünmek gerektiğini söyledi.
“Biz hiçbir seçeneği dışlamıyor veya empoze etmiyoruz” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, hidrokarbon konusunda Kıbrıs Türk halkının haklarının garanti altına alınmasının ise şart olduğunu vurguladı.
Çavuşoğlu, zenginlikler çıkarılıp Kıbrıs Türk halkının haklarının garanti alınabileceğini, bunun tanınma anlamına gelmeyeceğini, bu konuda başka bir formül de bulunabileceğini söyledi.
Çavuşoğlu, Rum tarafının hidrokarbon konusundaki tavrını sürdürmesi halinde, TC’nin KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda ve TC’nin kayda geçirdiği münhasır ekonomik bölgede sondaja başlayacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 18:44
banner33
YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24

banner40

banner43

banner45

banner46

banner48

banner39

banner41

banner42

banner44

banner47

banner49

banner51