ÇELER, İLK GÖRÜŞMESİNİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLARIYLA YAPTI

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini devralan Zeki Çeler, bugün ilk görüşmesini İş Sağlığı...

ÇELER, İLK GÖRÜŞMESİNİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLARIYLA YAPTI
banner32

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini devralan Zeki Çeler, bugün ilk görüşmesini İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) ile yaparak iş sağlığı ve güvenliği konusundaki hassasiyetlerine dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Çeler bugün öğleden sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ve beraberindeki heyeti kabul etti.

ÇELER: “ÖZEL SEKTÖRDEN GELEN BİRİ OLARAK İŞÇİLERİN NASIL SIKINTILAR YAŞADIĞINI ÇOK İYİ GÖZLEMLEDİM”

Zeki Çeler, kabuldeki konuşmasında, özel sektörden gelen biri olarak işçinin ve emekçinin hangi şartlarda çalıştığını, nasıl sıkıntılar yaşadığı çok iyi gözlemlediğini belirtti.

İş kazalarını, “iş cinayeti” olarak niteleyen Çeler, bunların önüne geçilememesinin, tüzüklerin uygulamasında devamlılık olmamasının yürek yaktığını, toplumda endişe yarattığını kaydetti.

Çeler, şöyle devem etti:

 “Dili, dini,  ırkı ne olursa olsun insan insandır. Bir işçinin dünyanın neresinden geldiğinin önemi yoktur. Önlemler alınmıyor ve bu insanlar ölüyorsa, kimsenin kılı kıpırdamayacak diye bir şey yoktur.
Ülkeye geldiği andan itibaren her  işçi devletin sorumluluğundadır. İş güvenliğini uygulayanları tenzih ederek söylüyorum, uygulamayanların yarattıkları sorunlar ve açtıkları yaralar kapanamıyor. Bugünden itibaren bakanlığımız bünyesinde yürütülen  çalışmalar ve yasal  prosedür neyse bunun ağırlığını her kesim üzerinde hissedecek.”

Çeler, birlik üyelerinden bilgi de alacağını kaydederek, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili  yürütülecek çalışmalarda bakanlığın ve İSG-BİR’in birlikte hareket edeceğini kaydetti. 

“4 ŞUBAT PAZAR GÜNÜ İÇİN TALEP EDİLEN İNŞAAT FAALİYET İZİNLERİ GERİ ÇEVRİLDİ”

banner69

Bakan Çeler, işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan dilekçeyle talep ettiği Pazar günleri inşaat faaliyetinde bulunma  izinlerinin  göreve yeni gelmesinden dolayı  değerlendirilemediğini ancak 4 Şubat Pazar günü için talep edilen izinlerin geri çevrildiğini söyledi.

Zeki Çeler, 5 Şubat Pazartesi gününden itibaren Dev-İş, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği  ve ilgili diğer sivil toplum örgütleriyle de görüşeceğini belirtti.

BAYKENT: “ÇELER’İN İLK ÖNCE BİZİMLE GÖRÜŞMESİ, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE VERDİĞİ ÖNEMİN VE ÖNCELİĞİN İŞARETİ”

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent ise kabuldeki konuşmasında, bu görevin sosyal konulara duyarlı kişiliğiyle bilinen Zeki Çeler tarafından yürütülecek olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İlk olarak kendileriyle görüşmesinin Çeler’in iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemin ve önceliğin  işareti olduğunu kaydeden Baykent, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’e görevinde başarı diledi.

“İNSAN HAYATININ SIFIRLA ÇARPILDIĞI BİR ÇALIŞMA HAYATININ KARŞISINDAYIZ” 

Ülkede 2 gün önce biri ölümlü olmak üzere iki iş kazası yaşandığını hatırlatan Baykent,  birlik olarak yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını söyledi ve “İnsan hayatının sıfırla çarpıldığı  bir çalışma hayatının her zaman  karşısında olacağız” dedi.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tek sivil toplum örgütü olduklarını anımsatan Baykent,  bu konudaki tüzük hazırlıklarında sürecin dışında bırakıldıklarını savundu ve Çeler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında  her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Öte yandan, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Çeler ile görüşmeleriyle ilgili yazılı bir açıklamada da yaparak, Çeler’in bugün kendileriyle görüşmesinden duydukları memnuniyeti ve işbirliği yapmaya hazır olduklarını yineledi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER