CMC'DEKİ TIRLAR ENDİŞE YARATTI

LEFKE BÖLGESİ STÖ’LERİ EYLEM YAPTIGemikonağı’ndaki CMC maden alanına birçok tırın girip çıkması bölgede endişe yarattı. Lefke Çevre ve...

CMC'DEKİ TIRLAR ENDİŞE YARATTI
banner83
banner80

LEFKE BÖLGESİ STÖ’LERİ EYLEM YAPTI

Gemikonağı’ndaki CMC maden alanına birçok tırın girip çıkması bölgede endişe yarattı. Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nin çağrısıyla bölgedeki sivil toplum örgütleri ve bir grup vatandaş CMC önünde eylem yaptı.

Gemikonağı’ndaki CMC maden alanına birçok tırın girip çıkması bölgede endişe yarattı. Lefke Bölgesi sivil toplum örgütleri, CMC alanının rehabilitasyonunu üstlenen ilgili şirketin maden sahasında neler yaptığı konusunda açıklama beklediklerini belirtti. Örgütler, CMC önünde toplandı, basına açıklamada bulundu.

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, hükümetin bir an önce CMC konusunu gündemine alıp kesin bir sonuç üretmek için harekete geçmesini istedi. Oktay, ilgili firmanın 8-10 tırla CMC alanına girerek, ya içerden bir şeyler tahliye ettiğini veya bölgeye bir şeyler getirdiğini kaydederek, bu konuda bölge halkına bilgi verilmesini istedi.

CMC konusunda mücadeleyi sürdüreceklerine vurgu yapan Oktay, önerilerinin PORT ISBI Şirketiyle olan anlaşmanın süratle iptal edilmesi ve bu konuda ileri madenciliğe kapalı bir ihalenin yapılmasıyla kirliliğin en erken zamanda temizlenmesi olduğunu ifade etti.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı da, CMC alanında neler yapıldığı konusunda ve girip çıkan tırların içerisinde neler olduğu hakkında bilgileri olmadığına işaret ederek, görüştükleri hükümet yetkililerinin de konudan habersiz olduğunu söyledi.

Hızlı, serbest alan girişlerde yasa gereği Gümrük Dairesi veya Serbest Bölge ve Limanlar Dairesi yetkilerinin orada bulunması gerektiğini kaydederek, CMC alanında değerli malzemeler ve lokomotier bulunduğunu ve bunların tahliyesi konusunda endişe taşıdıklarını ifade etti.

Denizli- Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı da, hükümeti acilen konuyla ilgilenmeye çağırarak, sorunun bir an önce çözülmesini talep etti.

banner69
Eyleme Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da katıldı. Kaya, eylemin ardından TAK muhabirinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, iki yıl önce Port Isbi şirketinin CMC alanının temizliği için makine ve teçhizat getirdiğini ancak hazırladığı projenin ÇED raporunun uygun bulunmaması üzerine daha ileriye gidilemediğini söyledi.

Kaya, yeni bir ÇED raporu talep edildiğini ancak sunulmadığını, şirketin getirdiği teçhizatı geri taşımak için harekete geçtiğini ve dört tır ile bir vincin bölgeye girdiğini anlattı.

Aziz Kaya, CMC’deki trenlere ve vagonlara müdahale edilebileceği şüphesinin bölgede kaygı yarattığını, resmi kaynaklardan bilgi alınamadığı için de STÖ’lerin eylem yaptığını, kendisinin de buna katıldığını ve resmi ağızdan açıklama istediklerini kaydetti.

Öte yandan Gümrük Dairesi Müdürü Mustafa Deveci, CMC alanının ihalesini alan Port Isbi şirketinin iki yıl kadar önce Mağusa Serbest Liman’dan CMC alanındaki serbest bölgeye taşıdığı makine ve teçhizatları, dairenin bilgi ve onayıyla yeniden Mağusa’ya taşıyacağını, hareketliliğin de bundan kaynaklandığını söyledi. Deveci, işlemin Gümrük Dairesi personelinin gözetim ve kontrolünde yapıldığını ifade etti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER