CUMHURBAŞKANLIĞI: 'AKINCI GAZETE ÖNÜNDEKİ GÖSTERİLERİN SALDIRIYA DÖNÜŞMESİ ÜZERİNE OLAY YERİNE GİTTİ'

  "GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SORUMLULARIYLA GÖRÜŞEREK ÖNLEYİCİ TEDBİR ALINMASINI İSTEDİ”“GAZETENİN BALKONUNA, CUMHURİYET MECLİSİ’NİN...

CUMHURBAŞKANLIĞI: 'AKINCI GAZETE ÖNÜNDEKİ GÖSTERİLERİN SALDIRIYA DÖNÜŞMESİ ÜZERİNE OLAY YERİNE GİTTİ'
banner83
banner80

 

 

"GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SORUMLULARIYLA GÖRÜŞEREK ÖNLEYİCİ TEDBİR ALINMASINI İSTEDİ”

“GAZETENİN BALKONUNA, CUMHURİYET MECLİSİ’NİN ÇATISINA KADAR ÇIKILABİLMESİ  DAHA VAHİM OLAYLARIN DA GELİŞEBİLECEĞİNİN GÖSTERGESİ”

“CUMHURBAŞKANI AKINCI  POLİS GÜÇLERİNİN BU TÜR OLAYLARDA DAHA ETKİLİ OLMASININ ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA VURGULAMAYI GEREKLİ GÖRÜYOR”

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Afrika Gazetesi önündeki protestocuların gösterilerinin fiziki şiddet içeren saldırıya dönüştüğünü öğrenmesi üzerine, olay yerine gittiği, güvenlik güçlerinin sorumluları ile görüşerek derhal önleyici tedbir alınmasını istediği, gerek Polis Genel Müdürü gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı telefon görüşmelerinde de aynı talebini tekrarladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün ve bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yaptığı tüm girişimlere rağmen, gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesinin daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olduğu ifade edildi. 

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli gördüğü de ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: 

“Dokuzuncu Dönem Meclis üyelerinin And İçme Töreni için Cumhuriyet Meclisi’nde bulunan Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, Afrika Gazetesi önündeki protestocuların gösterilerinin fiziki şiddet içeren saldırıya dönüştüğünü öğrenmesi üzerine, Cumhuriyet Meclisi’nden ayrılarak olay yerine gittiği, güvenlik güçlerinin sorumluları ile görüşerek derhal önleyici tedbir alınmasını istediği gerek Polis Genel Müdürü gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı telefon görüşmelerinde de aynı talebini tekrarlamıştır.
Cumhurbaşkanımız, bu sabah yaptığı açıklamada da vurguladığı gibi, Afrika Gazetesi’nin çeşitli çevrelerin tepkisini çeken dünkü yayınını onaylamasının mümkün olmadığını, ancak beğenilmeyen görüşler karşısında şiddet eylemleri, vurup kırma ve linç girişimlerinin de asla kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir.

banner69
Kıbrıs Türk Halkının demokratik kültürünün, beğenilmeyen rahatsız edici en aykırı fikirlere karşı dahi linç girişiminde bulunulmasını değil, fikirlerle mücadele edilmesinden oluştuğunu anımsatan Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı olarak, görüş ve fikirleri ne olursa olsun ülkenin bir gazetesinin hedef haline getirilmesini tasvip etmesinin de asla söz konusu olmadığını da belirtmiştir. 
Dün ve bugün Cumhurbaşkanımızın yaptığı tüm girişimlere rağmen, gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesi, daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olmuştur. Cumhurbaşkanımız bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli görmektedir”.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER