banner22

Davulcu: "Önlemler, sermaye sınıfına muafiyetin ötesine geçemedi"

Davulcu: "Önlemler, sermaye sınıfına muafiyetin ötesine geçemedi"
banner32

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, “ekonomik kriz karşısında dar ve sabit gelirli geniş kitleleri koruyacak kayda değer hiç bir önlem almayan hükümetin, hayata geçirdiği önlemlerin sermaye sınıfına yeni muafiyetler tanımanın ötesine geçmediğini” savundu.
Davulcu, yaptığı yazılı açıklamada, temmuz ayında patlak veren kriz ile birlikte ikiye katlanan mal ve hizmet fiyatları karşısında alım gücü yarı yarıya gerileyen emekçi kesimlerin gelirlerini artıracak hiç bir önlemi gündemine bile almayan hükümetin, 6 ayı aşkın süre geçtikten sonra bir ay daha çalarak şubat ayında yürürlüğe girmek üzere asgari ücreti DPÖ tarafından kırpılmış hayat pahalılığı oranı kadar artırmakla yetindiğini iddia etti.
Davulcu, “Asgari Ücret Komisyonu yasanın öngördüğü ölçütleri kullanarak asgari ücret belirlemek yerine, sadece DPÖ tarafından kırpılarak saptanan verileri dikkate alarak karar vermektedir ve bu kabul edilemez bir yöntemdir” dedi.
Davulcu, Komisyonun belirlediği asgari ücretin çalışan kesimlerin kaybettiği alım gücünü iade eden bir rakam olmadığını, bu asgari ücretle çalışan kesimlerin 2018 yılının ilk yarısına göre önemli oranda fakirliğe mahkum edildiğini öne sürdü.
Davulcu, hükümetin uyguladığı maaş-ücret sisteminde üst gelir grubundaki bir siyasi kamu görevlisinin alacağı hayat pahalılığının bir işçinin şubat ayı maaşında alabileceği yeni asgari ücretin çok üzerinde olacağını, bunun da sosyal bir devlette olmaması gereken bir uygulama olduğu ifade etti.
“Bilanço affı adı altında sermaye sınıfı lehine yeni bir vergi affı yasası çıkarmaya hazırlanması bu hükümetin hangi sınıfın hizmetinde olduğunu açıklıkla ortaya koymaktadır” diyen Davulcu, bu yasayla hükümetin, halkı soyarak haksız kazanç elde edenlerin yaptıklarının yanına kar kalmasını sağlayacağını savundu.
Davulcu, özellikle iktidar partilerine mensup milletvekillerine bilanço affı yasa tasarısına oy vermemeleri çağrısı yaptı.

banner33
YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24