ERHÜRMAN: 'HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİN YARIN, EN GEÇ ÖBÜR GÜN BANA VERMESİ BEKLENİYOR'

 Erhürman: CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Parti Meclisi toplantısının sonuçlarını basına açıkladı.Erhürman şunları...

ERHÜRMAN: 'HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİN YARIN, EN GEÇ ÖBÜR GÜN BANA VERMESİ BEKLENİYOR'
banner80

 

Erhürman: CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Parti Meclisi toplantısının sonuçlarını basına açıkladı.

Erhürman şunları söyledi:

"SN. CUMHURBAŞKANI'NIN YARIN, EN GEÇ ÖBÜR GÜN HÜKÜMETİ KURMA YETKİSİNİ BANA VERMESİ BEKLENİR"

banner69
"Cuma günü dört partinin başkanları son kez bir araya gelmişler ve kendi aralarında uzlaştıklarını ve konuyu PM’lerine götürmeye karar vermişlerdi. HP, CTP ve DP Parti Meclislerini topladı. TDP de yarın toplaması gündemde. DP, 4’lü koalisyon görüşmelerine devam etme ve sonlandırma anlamında parti başkanını görevlendirdi. CTP PM de parti başkanını yetkilendirdi. Bu noktadan sonra Sn. Özgürgün’le görüşmemizde kendisi de 4 parti arasında uzlaşma olursa elimdeki yetkiyi Sn. Cumhurbaşkanı'na iade ederim demişti. Eğer süreç beklendiği gibi işlerse yarın en geç öbür gün Sn. Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma yetkisini CTP Genel başkanı olarak bana vermesi beklenir. Geriye kalan ufak tefek noktaları çözüp süreci başlatmak istiyoruz. Birçok konuda zaten geç kalmış durumdayız. Bundan sonraki süreyi daha dikkatli sonuçlandırmamız lazım. Umarım bu 4’lü koalisyon hepimizin arzu ettiği gibi ülke gündeminde yepyeni bir sayfa açacaktır.

"HANGİ PARTİNİN HANGİ BAKANLIĞI ALDIĞI ÖNEMLİ DEĞİL"

Gerçekten hizmetlerin hak edildiği gibi halka sunulduğu, hukukun üstünlüğünün hakim olduğu, toplumda gruplaşma ve parçalanmanın değil tüm toplumu kucaklayacak bir hükümet modelini oluştururuz diye düşünüyorum. 4 parti liderinin tüm görüşmelerde öne çıkardığı arzu ve istek de budur. İlk defa bir 4’lü koalisyon gündeme geliyor. Ama önemli olan kaç partiden oluştuğu değil ilkeler üzerinde uzlaşmaktır. Hangi partilerin hangi bakanlıkları aldığı da önemli değildir, tüm bakanlıklar hükümetindir. Hükümetin tamamının hukukun üstünlüğü, demokrasi, eşitlik ilkelerine bağlı olması önemlidir.

HÜKÜMET, KIBRIS SORUNU KONUSUNDA POLİTİKA ÜRETMEYECEK...

Toplumu kucaklamayı ihtiyaç olarak görüyoruz. Oybirliği ile 4’lü koalisyon sürecinin daha ileriye götürülüp sonuçlandırılması yönünde karar üretti. Hayırlı olsun.

Gayrıresmi ilk görüşmelerimizden itibaren dört parti olarak Kıbrıs sorunu konusundaki politikaları farklı olduğundan uzlaştığımız bir konuydu. Cumhurbaşkanı bu konuda yetkilendirilmiştir. Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereleri Sn. Cumhurbaşkanı yürütür, hükümet, Cumhurbaşkanı ile eşgüdüm içinde yürür ama politika üretmez".

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER