GECE KULÜPLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞTAY…

 “YASAL BİR ZEMİNE OTURTMAK ÖNCELİĞİMİZ”İçişleri Bakanlığı’nın çağrısıyla bugün gece kulüpleriyle ilgili çalıştay düzenlendi...İçişleri...

GECE KULÜPLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞTAY…
banner80

 “YASAL BİR ZEMİNE OTURTMAK ÖNCELİĞİMİZ”

İçişleri Bakanlığı’nın çağrısıyla bugün gece kulüpleriyle ilgili çalıştay düzenlendi...İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, gece kulüplerini yasal bir zemine oturtmanın, politika oluşturmanın öncelikleri olduğunu vurguladı...Ayrıca gece kulüplerinin kamu düzeni, genel sağlık, insan hakları, iş güvenliği, çalışma hayatı koşulları ve birçok alanı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi

İçişleri Bakanlığı’nın çağrısıyla düzenlenen gece kulüpleriyle ilgili çalıştayda konuşan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, çalıştayın; bugün var olan bir şeye yokmuş gibi davranma döneminin ortadan kalkması ve sessizliğe son vermek amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Gece kulüpleri konusunda yasalarda var olan tanımlamalarla, fiilen gerçekte var olan uygulamalar arasındaki farklılıkların açık yüreklilikle konuşulması, tartışılması, çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Baybars, “bunu yapmazsak, ülkemizin üzerinde yıllardır var olan bu lekeyi kaldırmamız mümkün olmaz” dedi.

Gece kulüpleri yasası hakkında bazı verilere de değinen İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, gece kulüpleri ile ilgili yasanın bir komisyon kurmayı öngördüğüne, yasa altında oluşan komisyonun üyelerinin de belirlendiğine dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı’nın bu komisyona başkanlık ettiğini anlatan Baybars, komisyonun görevinin yasadaki gece kulüplerini denetlemek, gece kulübü izinleri vermek noktasıyla sınırlı kaldığına dikkat çekti.

 “SORUN ÇOK DAHA BÜYÜKTÜR…”

Baybars konuşmasını şöyle sürdürdü:

Baybars, mevcut yasa ve yasaya bağlı çıkan tüzüklerin birbiriyle çeliştiğini vurguladı.

Yasalarla dışlanmış bir eylemin, fiiliyatta hepimizin karşısında bir gerçek gibi durduğunu söyleyen Baybars, gece kulüpleri hakkında bir takım bilgiler de paylaştı.

2018’DE KONSOMATRİS OLARAK ÇALIŞAN 217 KİŞİ

Baybars, ülkede 5 tane aktif olmayan, toplam 37 tane gece kulübü olduğunu belirterek, gece kulüplerinde 2018 yılında ön izin ve çalışma izniyle 217 kişinin konsomatris olarak çalıştığını söyledi.

“Bu kadınlar bizim ülkemizde, insan onuruna yakışmayacak koşullarda çalışmaktadırlar” diyen Bakan Baybars, gece kulübü tanımlamasının da yanlış olduğunu, bundan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

“YASAL DÜZENLEMELERİN GETİRİLMESİ KAÇINILMAZ”

İçişleri Bakanı Baybars, şöyle devam etti:

“Ülkede seks işçiliğini konuşacaksak, tanımlayacaksak veya çalıştay sonrasında ortaya çıkması muhtemel veya çalıştayı takip edecek bir dizi başka çalışmalardan sonra kısa orta ve uzun vadede bir takım çalışmalar yapacaksak, denetimlerin eksiksiz yapılacağı yaslar, çalışanların haklarını koruyacak düzenlemeler ve insan ticaretini önleyecek, insan ticaretiyle mücadele edebilecek yasal düzenlemelerin getirilmesi kaçınılmazdır.”

banner69
Geçtiğimiz günlerde Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından konuyla ilgili verilmiş karara da dikkat çeken Baybars, ülkede seks işçiliği yapıldığının ilk defa mahkeme kararlarına yansıdığını, bunun da, kendilerinin bu konudaki çalışmaları devam ettirmelerinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha yargı eliyle ortaya çıkardığını kaydetti.

ÇELER: "KABUL EDİLEMEZ BİR KÖLELİK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, insan haklarının korunması, yoksun ve güvensiz koşullarda çalışmak zorunda bırakılan seks işçilerinin durumlarının iyileştirilmesi yönünde yasal düzenlemelerin yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çeler, bu konuda artık konuşulması, konuşamayanların sesi olmak gerektiğini vurgulayarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak gece kulüplerinde çalışacak olan gerek konsomatris, gerekse diğer çalışanlar hakkında “İş Yasası”, “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası” ve “Sosyal Sigortalar Yasası” çerçevesinde gerekli işlemleri yaparak çalışmalarının sağlanması yönünde her türlü kontrol ve denetim yapmakla yükümlü olduklarını anlattı.

Ülkeye getirilen konsomatrislerin ikametinden ve çalışmalarından ilgili gece kulübü sahibi veya işletmecisinin sorumlu olduğunu anlatan Bakan Çeler şöyle devam etti:

“Konsomatristeler, gece kulübü sahibi veya işletmecisi tarafından İş Yasası’nın çalışma saatlerine ilişkin kuralları esas alınmak suretiyle yazılı olarak düzenlenen çalışma saatleri içerisinde çalıştırılırlar.”

Bu hizmet akdinin dilinin de değiştirilerek, başka dillerde de hazırlanması gerektiğini ifade eden Çeler, bu çalıştayda çıkacak sonuçlardan birinin de bu olması gerektiğini kaydetti.

 “MAHKEMESİ’NİN KARARI BİR İLK “

Ülkede ilk kez Yüksek İdare Mahkemesi’nde görüşülen bir davada, gece kulüplerinde seks işçiliği olduğuna vuruğu yapılarak bir karar üretildiğini belirten Bakan Çeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın bunun gerçek anlamda var olduğunu topluma resmi olarak duyurduğunu kaydetti.

“BAŞIMIZI KUMA GÖMMEKTEN VAZGEÇELİM”

Sağlık Bakanı Filiz Besim, her yıl ülkeye bin 200 yeni konsomatris girdiğini, bu kadınların sağlık kontrollerinin düzenli yapıldığını kaydederek, “Bu kadınların dışında çok büyük başka bir fuhuş sektörü daha var. Gözümüzü buna kapatmamalıyız” dedi.

Bu fuhuş sektörünün, çoğu zaman var olan gece kulüplerinin çevresinde konuşlandığını kaydeden Besim, “Sağlık anlamında hiç kontrol edilmeyen bu grup toplum için büyük tehlike” uyarısında bulundu.

Besim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Zührevi Hastalıklar polikliniğinde günde 70 konsomatrisin muayene edildiğini söyleyerek, “Bu sayı bayramlar ve özel günlerde 100’e ulaşıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın denetimleriyle ilgili de açıklamada bulunan Besim, “Son 10 yılda ilk kez gece kulüpleri hijyen yönünden taradı. 24 gece kulübünde tarama yapıldı. Üzülerek söylüyorum ki bu mekanlarda çok da sağlıklı şeyler bulmadık” şeklinde konuştu.

Besim, “Vergiler yıllar içinde ekonomik ranta dönüştü ki insan hakları ihlali üzerinden elde edilen bu kazanç hukuk devleti için sorgulanması gereken ciddi bir durumdur” diyen Besim, çalıştayın bu nedenle önemli, anlamlı ve KKTC’de bir ilk olduğunu söyledi.

 “ÇOK BÜYÜK BAŞKA BİR FUHUŞ SEKTÖRÜ VAR”

Bu sektörde çalışan ve düzenli sağlık kontrollerini yaptıran kadınların dışında çok büyük başka bir fuhuş sektörü daha olduğunu vurgulayan Besim, “Buna da gözümüzü kapatmamız lazım. Bu fuhuş sektörü çoğu zaman var olan bu gece kulüplerinin çevresinde konuşlanmıştır. Sağlık anlamında hiç kontrol edilmeyen bu gruplar toplum için büyük bir tehlikedir” dedi.

Besim, “Şeffaf, demokratik, adil ve insanca bir yaşam için başımızı kuma gömmekten vazgeçelim” çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER