HASAR BEDELİ İÇİN 17 BİN 450 TL ÖDEDİLER

Afrika Gazetesi’nin önünde yaşanan olaylarla ilgili tutuklanarak mahkeme emri ile cezaevine gönderilen 6 sanık, itham edilmek üzere...

HASAR BEDELİ İÇİN 17 BİN 450 TL ÖDEDİLER
banner94
banner90

Afrika Gazetesi’nin önünde yaşanan olaylarla ilgili tutuklanarak mahkeme emri ile cezaevine gönderilen 6 sanık, itham edilmek üzere dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Sanık avukatları ile iddia makamı davaların olgularında anlaşamadı...

Havadis'ten Duygu Alan'ın haberine göre, Lefkoşa’da 22 Ocak’ta Afrika Gazetesi önündeki protesto eylemi sırasında yaşanan olaylar ile ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Polis Genel Müdürlüğü’nden ek rapor talep etmesi üzerine tutuklanarak mahkeme emri ile 1 ayı geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilen 6 sanık, itham edilmek üzere dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Avukat Enver Öztürk, müvekkilleri Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan’ın aleyhinde getirilen 7’inci davanın olgularına itiraz etti, dava bugün saat 14.00’e ertelendi.

Avukat Enver Öztürk, itham duruşması başlamadan önce Afrika Gazetesi önündeki protesto eylemi sırasında yaşanan olaylarda toplam 17 bin 450 TL bir hasar meydana geldiğinin tespit edildiğini belirterek, bu hasarın mahkeme veznesine yatırılması talebi ile mahkemeden davaya ara vermesini talep etti.

Mahkeme avukatın talebini olumlu yanıtladı. 17 bin 450 TL’lik meblağ, mahkemenin verdiği 10 dakikalık arada vezneye yatırıldı.

7’nci davanın olgularına itiraz edildi

Avukat Enver Öztürk, mahkemenin ikinci oturumunda, müvekkilleri Ümit Taş, Ahmet Türkmen, Bayram Ak, Mehmet İpek, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan’ın aleyhinde getirilen 7’nci davanın “Muhtelif büyüklükte taşlar, demir sopa, demir boru ve sert cisimler” şeklindeki olguların “Demir sopa ve demir boru” kısmına itiraz etti, davanın tadilini talep etti.

Mahkemenin, Öztürk’ün talebini olumlu karşılaması üzerine sanıklar hakkında getirilen 7’nci davanın olguları, “Muhtelif büyüklüklerde taş, demir boru ve sert cisimler olarak” tadil edildi ancak Avukat Öztürk, olgulardaki “demir boru” ibaresine yeniden itirazda bulundu.

İddia makamı, bunun üzerine davanın mahkemenin uygun göreceği bir süreye ertelenmesini ve bu süre içerisinde sanıklarının tutukluluğunun devamını talep etti.

Dava görülmemiş hızla hazırlandı

Başsavcılığın dosyayı bir hafta gibi erken bir sürede hazırlanması ile sanıklar aleyhlerine getirilen davaları kabul edecekleri yönünde avukatları aracılığı ile beyanda bulunmuş, savunma avukatı ve Başsavcılığın beyanlarının ardından 5 Şubat 2018 tarihinde mahkeme, sanıkların itham edilmesi için davayı 6 Şubat 2018 tarihine ertelemişti.

Öztürk, sanıkların serbest yargılanmalarını talep etti

İddia makamının davanın ertelenmesi ve bu süre içerisinde sanıkların tutukluluğunun devam etmesi yönünde talebine karşın avukat Enver Öztürk, sanıkların itham edilmesi üzerine davanın ertelenmesine ilişkin iddia makamının talebine itirazlarının olmadığını belirtti, ancak davanın ertelenmesi halinde bu süreç içerisinde sanıkların tutuksuz yargılanması yönünde talepte bulundu.

Sanıkların yargılanmaktan kaçmayacakları yönünde kefil olacaklarını beyan eden 12 kişiyi mahkemede tanık olarak dinletmek istediğini mahkemeye beyan etti.

12 tanık dinlendi

Mahkemenin talebi olumlu karşılaması üzerine, iş insanları Mehmet Doğan, Sıtkı Öztekin, Seyidi Tıngır, Sadık Akın, Veysel Pişkin, Cemal İyigün, Mustafa Özdemir, Cuma Kavuncuoğlu, Muharrem Yamuk, Erkan Delibaş, Lütfi Köksal ve Büyükkkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, savunma avukatının tanığı olarak mahkemede ifade verdi.

Tanık Mehmet Doğan ve tanık Sıtkı Öztekin,  sanık Abdulhadi Doğan’a, tanık Seyidi Tıngır, sanık Ümit Taş’a, tanık Sadık Akın, tanık Veysel Pişkin, tanık Cemal İyigün, sanık Mehmet İpek’e, tanık Mustafa Özdemir ve tanık Cuma Kavuncuoğlu, sanık Ahmet Türkmen’e, tanık Muharrem Yamuk, ve tanık Ahmet Sennaroğlu, sanık Bayram Ak’a, tanık Erkan Delibaş ve tanık Lütfi Köksal, sanık Oktay Güney’e kefil olmak istediği yönünde mahkemede ifade verdi.

Mahkeme sanıkların tutukluluğuna emir verdi

Kıdemli yargıç Tacan Reynar, davaların olguları bakımından anlaşmazlık olduğuna bulgu yaparak sanıkların itham edilmesi üzerine davanın 7 Şubat 2018 tarihine saat 14.00’e ertelenmesine karar verdi.

Mahkeme, ayrıca sanıkların tutukluluğunun devamına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER