banner22

İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi'nden ilk etkinlik

İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi'nden ilk etkinlik
banner32

İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğretmenlere yönelik, barış ve şiddet karşıtı eğitim yöntemleriyle ilgili eğitim düzenledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanının Ofisinden yapılan açıklamaya göre,

2015’de Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerinin kararıyla kurulan Komite, bugüne kadar ada genelinde 250 öğretmenin katılımıyla 10 tek topluma yönelik eğitim, iki de iki toplumlu eğitim düzenledi.

Son eğitimin, 50 Kıbrıs Türk ve 50 Kıbrıs Rum eğitimcinin katılımıyla ve uluslararası uzmanların öncülüğünde bugün yer aldığı belirtilen açıklamada, eğitim etkinliğine Teknik Komitenin eş başkanları Meltem Onurkan Samani ve Michalinos Zembylas’ın da katıldığı ifade edildi.

Öğretmenlere yönelik eğitimlerdeki esas amacın, barış kültürü ve şiddet karşıtı eğitim yöntemleriyle ilgili öğretmenlerin bilgi, yetenek ve yaklaşımlarını geliştirme temelinde, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum öğretmenler arasındaki temas ve işbirliğini geliştirmek olduğu kaydedildi.

Bunun, İki  Toplumlu Eğitim Teknik Komitesinin, “okullarda uygulanabilecek güven arttırıcı önlemler ve iki taraftaki öğretmenler ve öğrenciler arasındaki temas ve işbirliğini ilerletecek, iki kesimin de kabul edebileceği bir mekanizma geliştirmek” önceliği ile ilgili olduğu kaydedildi.

Öğretmen eğitimlerinin,  barış eğitimi projesi olan Komite himayelerinde yürütülen Imagine’ın bir parçası olduğu kaydedilen açıklamada, programın iki toplumlu Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile Dayanışma Evi işbirliğinde, Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün destekleriyle yürütüldüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER