‘Imagine’ 2 bin öğrenci ve 194 öğretmeni bir araya getirdi

‘Imagine’ 2 bin öğrenci ve 194 öğretmeni bir araya getirdi
banner83
banner80

Kıbrıs’ta, “Güven Yaratıcı Önlemler” çerçevesinde oluşturulan komitelerden olan Eğitim Teknik Komitesi’nin himayelerinde gerçekleştirilen “Imagine (hayal et)” programı çalışmalarını sürdürüyor. 2017-2018 Eğitim Yılı’nda “Imagine” çerçevesinde Kuzey ve Güney’den toplam 86 okuldan 2 bin öğrenci ve 194 öğretmen bir araya getirildi.

Komitenin himaye ettiği ve çalışmaların Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) ve Dayanışma Evi tarafından yürütüldüğü, Almanya ve UNFICYP tarafından da desteklenen “Imagine” programı, 2018-2019 eğitim yılı çalışmalarına devam ediyor.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (INFICYP) Basın Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, bütünlüklü bir anlayış çerçevesinde şiddetsizlik ve barış kültürü anlayışını temel alan program iki aşamada gerçekleştiriliyor.

İlk aşamada uzman eğitimciler iki taraftan programa katılan okulları ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenleri Dayanışma Evi’nde düzenlenen iki toplumlu aktiviteler için hazırlıyorlar. İkinci aşamadaysa iki toplumdan öğrenciler eşleştiriliyor ve öğrenciler ara bölgede barış eğitimiyle ilgili Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği ile atölye çalışmaları veya “Peace Players Cyprus-Kıbrıs Barış Oyuncuları” ile spor aktivitelerine katılıyorlar.

UNFICYP açıklamasına göre, yeni akademik yılda “Imagine” çerçevesinde okullarda önce tek toplumlu çalışmalar gerçekleştirilecek, ardından iki toplumlu ziyaretler ve öğrenci ziyaretleri yapılacak. Öğretmenlerin program çerçevesindeki eğitimleri ise hem tek toplumlu, hem de iki toplumlu olarak düzenlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER