İskele'de tören düzenlendi

İskele'de tören düzenlendi
banner32
banner78

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıl dönümü KKTC genelinde törenlerle kutlanıyor.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İskele’de de tören düzenlendi. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu eşliğindeki kortejin Atatürk Anıtı’na varması ile başlayan törende, sırasıyla Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. 7’den 70’e çok sayıda kişinin katıldığı İskele’deki törenler; Atatürk Anıtı ve Ecevit Meydanı’nda gerçekleşti.

İskele Belediyesi Basın Ofisi’nden verilen bilgiye göre, pandemi dolayısıyla, daha önceki törenlerde olduğu gibi gösteri tarzı etkinliklerin iptal edildiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılanlar, maske kullanımına dikkat etti. 

Törene, vatandaşların yanı sıra, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KTBK adına Hava Savunma Yarbay Harun Seçilmişoğlu, GKK adına Piyade Binbaşı Aziz Eryıldız, diğer askeri, polis ve sivil yetkililer, siyasi parti temsilcileri, dernek, kurum ve kuruluş temsilcileri ile okullar katıldı.

İKİ AYRI TÖREN DÜZENLENDİ

İskele Ecevit Meydanı’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bir sonraki bölümü ise Ecevit Meydanı’nda yapıldı. Buradaki tören İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Hava Savunma Yarbay Harun Seçilmişoğlu’nun törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı.

GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMALAR YAPILDI

Ecevit Meydanı’ndaki törende günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ise İskele Ticaret Lisesi Tarih Öğretmeni Refik Hazır ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Hava Savunma Teğmen Özcan Sarak yaptı.

HAZIR:  “YALNIZCA TÜRKİYE’NİN DEĞİL, KIBRISLI TÜRKLER’İN DE BAYRAMIDIR”

banner69
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. kuruluş yıl dönümü olan bugün, yalnızca Anatavan dediğimiz Türkiye’nin değil, aynı zamanda biz Kıbrıslı Türklerin de Cumhuriyet Bayramı’dır diyen İskele Ticaret Lisesi Tarih Öğretmeni Refik Hazır, Kıbrıslı Türklerin de 1919-1922 yılları arasında yaşanan İstiklal Savaşı’na katıldığına dikkat çekti.

Hazır, konuşmasının devamında ise şunlara yer verdi: “Aklı selim olan her Kıbrıs Türkü bilmelidir ki, bugün kendi adına sahip olduğu bir devlet, bir bayrak ve cumhuriyet değerleri ile oluşturduğu meclisi varsa, bunu, ilham aldığı, Anadolu Kurtuluş Savaşı’na ve onun 97 yıl önce kurduğu cumhuriyetine borçludur.”       

SARAK: “CUMHURİYETİN MUHAFAZASI HER FERDİN DEĞİŞMEZ VAZİFESİDİR”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir sevinç ve gururla kutluyoruz diyerek konuşmasına başlayan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Hava Savunma Teğmen Özcan Sarak, Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar yaşananlara değindi.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Sarak, konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Türkiye Cumhuriyeti, büyük Atatürk’ün, bizlere en büyük armağanı, yüce Türk milletinin ise en değerli varlığıdır. Bu sebepledir ki Cumhuriyetin muhafazası ve güçlendirilmesi,  sadece devletin ve onun güvenlik güçlerinin değil, milletin her ferdinin değişmez vazifesidir.”

Sarak konuşmasının sonunda ise, Cumhuriyetin kurucusu, ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan, millet, bayrak ve istiklal uğruna canlarını feda eden aziz şehitleri, rahmet, minnet ve şükranla andı.

ŞİİRLERLE “CUMHURİYET” ANLATILDI

Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törende; günün anlam ve önemine uygun şiirler de okundu. Şht. İlker Karter İlkokulu öğrencileri Nisa Kırmızıyüz ile Umut Can Göksu “29 Ekim”, İskele Ticaret Lisesi öğrencisi Süleyman Altundağ “Biz Cumhuriyetiz”, Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Özen Ozanlar da “Cumhuriyet Bayramı” isimli şiirleri okudular.

GKK BANDOSU, 29 EKİM KONSERİ VERDİ

İskele Ecevit Meydanı’ndaki tören, korteje öncülük eden Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu’nun verdiği konser ile son buldu.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER