banner22

İşte yeni kabine...

İşte yeni kabine...
banner32

ERSİN TATAR – BAŞBAKAN

1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise Eğitimini ise İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1982-1986 yıllarında  İngilterede Price Waterhouse’da  çalışıp gerekli sınavları geçtikten sonra Chartered Accountant ünvanını aldı. 1986-1991 yılları arasında İngiltere’de Polly Peck Firması’nda Finansman Müdürü olarak, 1991-92 yılları arasında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş’de finansman Müdürü olarak, 1992-2001 yılları arasında ise İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatör olarak çalışan Ersin Tatar 1996 yılında KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı olan “Kanal T”yi kurdu. 2003 yılında Ulusal Birlik Partisi ile siyasetle tanıştı.

İstanbul’da 1997-2001 yılları arasında Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanlığını yürüten Ersin Tatar, 2001-2003 yılları arasında iki yıl Yenicami Ağdelen Kulübü Başkanlığını yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev alan Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu göreve devam ederek, 13 Haziran 2013 tarihine kadar dört yıl süre ile  bu görevi yürütmüştür.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak  seçildi Sekizinci  dönemde Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığını yürüttü.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi.

KUDRET ÖZERSAY – BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI

1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. Alaminyolu inşaat ustası Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğludur. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti. Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye’de) Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

Akademik Yaşamı: Kudret Özersay, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik  olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konulu yüksek lisansını; 2002 yılında  da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusuna doktorasını tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında aldığı burslarla İngiltere’de Londra  Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Ensütüsü’nde araştırmalar yaptı. 2008 yılında kazandığı bir bursla ingiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim  üyesi olarak bir dönem görev yaptı.                       1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi- akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem  bölümün başkanlığını da yürüttü. Halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde uluslararası hukuk, hukuka giriş, müzakere ve arabuluculuk, dünya politikası gibi dersler vermektedir.

Müzakereciliği; 2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı. 2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini  8 Haziran 2012 tarihine kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC’de Toparlanıyoruz Hareketi  isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yapması ve sistemi eleştriyor olması gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaşadığı fikir uyuşmazlığı sonucu terçih yapmak durumunda kaldığında görevinden istifa etti. 2014 yılı içerisinde yeniden başlayan müzakerelerde Şubat 2014 ‘te Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak atandı ve aynı dönemde Toparlanıyoruz Hareketindeki çalışmalarına da devam etti.

12 yıllık müzakere görevi sırasında tüm KKTC Cumhurbaşkanları, dört farklı Kıbrıslı Rum lider (Klerides, Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde Kıbrıslı Türkler adına diplomatik girişimler yaptı ve Kıbrıs Türk tarafını temsil ettti.

Sivil Toplum Hareketi Üyelikleri: Kudret Özersay, insan hakları konusunda çalışmalar yürüten Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı’nın (Bkz.http://ww.ktihv.org/) kurucu üyesidir. Bunun yanında “Toparlanıyoruz Hareketi (Temiz Toplum Derneği) kurucusu üyesidir ve 2012-2014 yılları arasında Dernek Başkanı görevi yapmıştır.

Siyasal Yaşamı: Kudret Özersay Nisan 2015’te yapılan KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız Cumhurbaşkanı olarak katıldı ve %21’in üzerinde bir oy aldı.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Halk Partisinden Lefkoşa Milletvekili seçildi.  Kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümtinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Evlidir.

NAZIM ÇAVUŞOĞLU - MILLI EĞITIM BAKANI

1965 yılında Topçuköy’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü’nden mezun oldu.  1991 yılında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Karpaz Meslek Lisesi’ne atandı. On yıl süreyle burada öğretmen ve idareci olarak çalıştı. Ayni dönemde Girne Amerikan Üniversitesi’nde  Halk Edebiyatı branşında master eğitimi yaptı. 2001 yılında Gazi Mağusa KIBATEK Vakfı Edebiyat Kulübü’nün kurulma çalışmalarına katılıp kulüp başkanı oldu. İki yıl yürüttüğü Başkanlık döneminde birçok kültür faaliyetlerinde bulundu. 2001-2002 yılları arasında  Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda ve  İskele Bekirpaşa Lisesi’nde müdür muavini olarak görev yaptı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi’nde İdari ve Sosyal İşler Komitesi ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinde partisini temsilen görev yaptı.   Aralık 2006’da  UBP Genel Sekreterliğine seçildi.

19 Nisan 2009  Erken Genel Seçimlerinde yeniden  Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili  seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümeti’nde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki Hükümette ise Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

6 Nisan 2011 tarihinde Küçük Hükümeti değişikliğinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olarak görev aldı. 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi.

16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı.              

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP’den İskele Milletvekili seçildi.

TOLGA ATAKAN – BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI

24 Temmuz 1974 yılında Ankara’da dünyaya gelen Atakan, ilköğrenimini Lefkoşa Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda, ortaöğremini ise Türk Maarif Koleji’nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alan Atakan, Yakın Doğu Üniversitesi’de İşletme Yüksek Lisans programına devam etmiştir. Askerlik görevini tamamladıktan sonra aile şirketinde direktörlük yapmaya başlayan Atakan, Lefkoşa Milletvekili seçildikten sonra Atakom Ltd. Bünyesinde icra ettiği görevinden ayrılmıştır. Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü, Temiz Toplum Derneği ve KKTC Galatasaraylılar derneğinde yöneticilik yapmıştır.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

 Evli ve bir çocuk babasıdır.

AYŞEGÜL BAYBARS – İÇİŞLERİ BAKANI

16/11/1981 tarihide Mağusa’da doğdu. İlköğrenimini Gazi İlkokulu, ortaöğrenimini de Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Lisans eğitimi için 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Hukuk Fakültesinden 2002 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği hukuku alanında yüksek lisans yaptı. 2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya başladı. Kendi hukuk bürosunda avukatlık mesleğini icra etmektedir.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Halk Partisinden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Kurulan CTP-HP-DP-TDP Koolisyon Hükümetinde İçişleri  Bakanı olarak görev aldı.

Evli ve bir çocuk annesidir.

ÜNAL ÜSTEL – TURİZM VE ÇEVRE BAKANI

1955 yılında Baf’ın Yeşilova Köyünde doğdu. Orta ve Lise tahsilini Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı.            22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2006’dan 2009 yılına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüttü.               

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden yeniden Girne Milletvekili Seçildi. 6 Nisan 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.           

28 Temmuz 2013  Erken Genel Seçimlerinde, yeniden Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçilen Sayın Üstel 4 Eylül 2013 tarihinde KKTC Cumhuriyet Meclisi, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 9 Ekim 2015 tarihine kadar bu görevini yürüttü.

 7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde Girne Milletvekili seçildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri görevini yürütmektedir.

Evli ve İki çocuk babasıdır.

ALİ PİLLİ – SAĞLIK BAKANI

1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya’da, ortaokul ve liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonar İstanbul kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları (dahiliye) dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı. Bugüne kadar şu görevlerde bulundu: Türkiye’de çeşitli sağlık birimlerinde, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde, Cengiz Topel Hastanesi ve Lefke Sağlık Merkezi’nde İç Hastalıkları Uzmanı, Güzelyurt Sağlık Merkezinde ise sorumlu hekim olarak görev yaptı.

2013 yılında yapılan genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden milletvekili olarak seçildi ve 2018 Erken seçimine kadar bu görevi sürdürdü. Bu süreçte Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Dilekçe Komitesi, Güzelyurt Hastanesi ile ilgiliihale süreci bu süreçte yaşananlar ve kamu ihale yasasının pratikte ortaya  çıkardıkları zorluklar ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi üyeliklerini yaptı.  7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Erken Genel  Seçimlerinde  yeniden UBP Güzelyurt Milletvekili olarak seçildi.  Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

OLGUN AMCAOĞLU – MALİYE BAKANI

31.03.1966 yılında Gönyeli doğdu. Orta okulu Bayraktar Ortaokulu, Lise Haydarpaşa Ticaret Lisesisi  Muhasebe bölümünü  tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi işletme bölümünden mezun oldu. Kasım 1987 – 1992 yılları arasında Kredi Kambiyo Bölümü “B” imza yetkili Şef Yardımcısı olarak Kıbrıs Kredi Bankasında çalıştı. Mayıs 1992 yılında Gelir ve Vergi Dairesinde görev yaptı. 2001 yılında KDV Merkez Şube Sorumlusu oldu. 21.07.2009 yılında Maliye Bakanlığı Bakanlık  Müdürü oldu. 12.10.2015 yılında Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı oldu.

04.05.2016 – 15.01.2018 yılları arasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü.

1997-2004 yılları arasında yedi dönem Gönyeli İlkokulu Okul Aile Birliğinde faal üyelik yaptı.

2004-2005 yılları arasında Gönyeli İlkokulu okul Aile Birliği Başkanlığı yaptı.

2005 Gönyeli Tenis Kulubü Yönetim Kurulu mali işler sorumluluğu yaptı.

 2001-2003  ve 2008-2009 Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulubü Başkanlığı yaptı.

2007 Gönyeli Spor Kulubü Denetleme Kurulu Başkanlığı yapatı.

 Ocak 2018 Miletvekilliği Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili Seçildi. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Üyeliği görevini aldı.

Çok iyi derecede İngilizce bilir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

DURSUN OĞUZ – TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI

1966 yılında (Ayvacık Çarşamba), Samsun’da doğdu. 1975 yılında KKTC’ye geldi. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, Yüksek Lisansını YDÜ Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlanması ve Ekonomisi Anabilimi Dalında tezli olarak tamamladı.

1996 yılında Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. Sivil Savunma Teşkilatı’nda birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitim yanında, ABD’de Fullbright Komisyonu’nun düzenlediği Arama Kurtarma Eğitimine katıldı.

2009 yılında Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Uzun yıllar futbolcu, yönetici ve amatör antrenörlük yaptı. KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. KKTC Gazimağusa Maraş Masterleri Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Meclis Divan Katibi olarak görevini yürüttü. UBP Grup Başkan Vekilliği yaptı.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Gazi Mağusa Milletvekili seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

FAİZ SUCUOĞLU – ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI

1961 yılında Baf’ın Poli kasabasında doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitimi’nin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak,   Zeynep-Kamil Hastahanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastahanelerde çalıştı. Zeynep Kamil Hastane’sinde ihtisasını tamamladı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastahanesi’nde  çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından 19 yıldan beridir kendi özel kliniğinde çalışmaktadır.

Nisan 2011 tarihi’nden 28 temmuz 2013 tarihine kadar Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığını yapmıştır.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak parlementoya girmiştir.

15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

7 Ocak Milletvekiliği Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletekili seçilmiştir. Sayıştay Komitesi Başkanlığı ve Çevre Komitesi Üyeliği görevlerini almıştır. 

İngilizce ve  çok iyi derecede Almanca bilir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

HASAN TAÇOY – EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI

1963 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1986 yılında ABD’de Wisconsin Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nden  mezun oldu. Bir süre Serbest Ticaret ve Konfeksiyon Sanayii ile uğraştı.

 Ticaret Odası  Meclisi’nde üç dönem, Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu’nda da iki dönem görev yaptı. 1994 yılında Jaycees’in kurucu üyesi olarak görev aldı ve 1998 yılına kadar Yönetim Kurulunda  görevini sürdürdü. 1996 yılında  Vakıflar Kredi Şirketi Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Graduate School’un düzenlediği Toplu Yönetim Şekilleri  kursuna katıldı. Hentbol dalında kulüp yöneticiliği yaptı.   Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçesi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca Şubat 1999 ile Mayıs 2009 yılları arasında UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.

6 Aralık 1998  ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde  Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 17 Mayıs 2010 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir

10 Ekim 2014 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 3 Temmuz 2015 tarihinde Hükümetin istifası sebebiyle bakanlık görevi sona ermiştir.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Üyesi,  Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve  Özel Komite Üyesi görevlerini aldı.

İngilizce bilir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER