KKTC'den bayram mesajları

KKTC'den bayram mesajları
banner32

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “insanlık tarihinin en ciddi salgını ile mücadele edilmekte olduğuna” dikkati çekerek, herkesi bu mücadelenin bilinci içinde kurallara uymaya, birlik beraberlik içinde hareket etmeye davet etti.

Eroğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu yıl Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı’nın da olağanüstü koşullarda kutlandığına işaret etti.

Eroğlu mesajında şunlara değindi:

“İnsanlık tarihinin en ciddi salgını ile mücadele halen ülkemizde de devam etmektedir. Dolayısı ile öncelikli olarak herkesi bu mücadelenin bilinci içinde hareket ederek kurallara uymaya, birlik, beraberlik içinde hareket etmeye davet ediyorum.

Bayramlar, aile ziyaretlerinin yapıldığı, dost, akraba, ailelerin bir araya geldiği bizleri barıştıran, kaynaştıran günlerdir; ama bu yıl bunları yaparken dahi maske, mesafe ve hijyen koşullarına uymamızda büyük yarar vardır.

Koronavirüs salgını tüm dünyada var olan sorunlara ek, büyük bir mesele haline gelmiştir ve bu sorunun ne zaman aşılacağına dair net bir tarihi kimse ortaya koyamıyor. Hâl böyleyken, ekonomimiz için şart olan açılım sürecini başarı ile geçmeye de büyün önem arz etmeliyiz.

Bu süreçte sıkıntı yaşayan insanlarımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız. Benim Kıbrıs Türk halkı ile Devletimize güvenim, inancım tamdır. Bu zorluk da mutlaka aşılacaktır. Yeter ki, gereksiz abartılarla felaket senaryoları ortaya koyarak halkın moralini bozmak yerine, salgının devam ettiği bilincinden uzaklaşmadan hep birlikte mücadele ve yardımlaşma yolundan ayrılmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın, Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimizin, İslam dünyasının, Kurban Bayramı’nı candan kutlar, herkese, sağlık ve mutlulukla geçecek, kazalardan uzak nice nice bayramlar dilerim.”

PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bayramda kurallara uymanın önemine dikkat çekti ve “Bu bayram öpüşmeden, sarılmadan, sosyal mesafe kurallarına uyalım ve sevdiklerimizi koruyalım” çağrısında bulundu.

Bakan Pilli mesajında, “Birlik, beraberlik, paylaşım ve dayanışmanın arttığı bayramlar, bizleri birbirimize bağlayan, aile bağlarını güçlendiren önemli günlerdir.  Ancak bu bayram kendi sağlığımız ve aile büyüklerimizin sağlığı için, öpüşmeden, sarılmadan, sosyal mesafe kurallarına uyarak bayramı geçirmeli, özellikle maske kullanımına dikkat etmeliyiz. 65 yaş üstü ve kronik hastalar mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Bu dönemde vatandaşların mecbur kalmadıkça yurt dışına gitmemeleri, yurt dışında bulunmaları halinde maske kullanımına özen göstermeleri, kalabalık yerlerde bulunmamalarının önem taşıdığını belirten Pilli, KKTC’de tüm kurum ve kuruluşlar, iş yerleri, eğlence mekanları ve restoranların, gerekli tüm kurallara uymasının elzem olduğunu vurguladı.

Pilli, belirtilen hijyen kuralları, sosyal mesafe, maske kullanımı gibi kuralları ihlal eden iş yerlerine gerekli cezai yaptırımların uygulanacağı uyarısında bulundu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir pandemi yaşandığını ve kapanmanın ardından kademe kademe normal hayata dönüldüğünü anımsatan Pilli, “Bu süreçte vakalar olmaktadır ve olmaya devam edecektir. Burada en önemli nokta herkesin kendine düşen görevi yapması ve kurallara uymasıdır.” ifadelerini kullandı.

Pilli, şu anda tedavisi devam eden vakalar arasında yoğun bakımda hasta bulunmadığını, hastaların genel durumları iyi olduğunu belirtti.

“Bizler Sağlık Bakanlığı olarak, halkımızın sağlığı ve bu salgını en az seviyede atlatmak için gece gündüz demeden çalışmaya devam etmekteyiz.  Halkımızın da çağrılarımıza duyarlılık göstererek yine bu mücadelede yanımızda olacağından kuşku duymamaktayım” ifadelerini kullanan Pilli, tüm halkın bayramını kutlayarak, sağlıklı günler diledi.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, normalleşme sürecine girilen bu dönemde, herkesin salgınla mücadele kapsamındaki tüm önlemlere uygun şekilde hareket etmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çavuşoğlu, yayımladığı Kurban Bayramı mesajında, tüm halkın ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutladı, ülke ve millet olarak yeni bir Kurban Bayramı'nı daha idrak etmenin huzuru ve mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneği, milli ve dini ortak değerlerin hayat bulduğu bir Kurban Bayramı’nı daha idrak etmenin huzuru ve mutluluğunu içerisinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, Kurban Bayramı’nı da koronavirüsün devam ettiği bir ortamda kutlandığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Nazım Çavuşoğlu, “Normalleşme sürecine girdiğimiz bu dönemde, bütün yurttaşlarımızın salgınla mücadele kapsamındaki tüm önlemlere uygun şekilde hareket etmesi büyük önem taşımaktadır. Alacağımız önlemler ile daha sağlıklı, daha huzurlu nice bayramlara kavuşacağımıza inancım tamdır” dedi.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bayramların, toplumsal dayanışma ve paylaşımın en yoğun yaşandığı, umudun yüreklerde yeşerdiği, kültürün tüm güzelliklerinin yaşatıldığı özel günler olduğuna işaret ederek, halkın bayramını kutladı.

Baybars Kurban Bayramı mesajında, dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle insanlığın hem sağlık hem de ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldığına işaret ederek, ülke olarak ekonomik anlamda da zor günlerden geçilen bir dönem yaşandığını kaydetti.

“Bu zorlukları hep birlikte aşacağımıza inancım tamdır” diyen Baybars, şöyle devam etti:

“Bu güzel topraklarda her günümüzün bayram huzuru, bereketi ve sevinciyle geçeceği sağlıklı günlere en erken zamanda ulaşmak, hepimizin dileğidir. İnsanlarımızın refahı, mutluluğu, yüzünün gülmesi, sağlığının iyi olması benim için en büyük bayramdır.

İnsanlığın zor bir sınavdan geçtiği bu bunaltıcı günlerin yerini huzur, sağlık ve mutluluğun alacağı gelecek güzel günler için; öncelikle başta ailelerimiz, dostlarımız ve tüm sevdiklerimizin sağlığının korunması için kişisel tedbirlerimizi almayı ihmal etmeyelim. Büyüklerimizin yüreklerinde huzuru, vefayı ve saygıyı hissedeceği, çocuklarımızın yüzlerinden gülücüklerin eksilmeyeceği, muhabbetli ve mutlu nice güzel bayramlarımız olsun. Bu duygu ve düşüncelerimle, halkımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, saygılar sunarım.”

SUCUOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu,  “Bayramın neşesini, huzurunu ve mutluluğunu evlerimizden eksik etmeden; gelecek bayramlarımızın daha güzel geçmesi için sosyal mesafe kuralını dikkate almayı unutmayalım” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu,  Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bayramların, birlik ve beraberlik duygularının yaşandığı, sevgi, dostluk, kardeşlik ve manevi duyguların en üst seviyede hissedildiği özel günler olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti;
“Ülkemizi ve tüm dünyayı sarsan Covid 19 salgını dolayısıyla içinden geçtiğimiz bu zor günleri hep birlikte  atlatacağımız ve tekrar kucaklaşacağımız  bayramları yaşamak en büyük temennimizdir. 
Devletimizin kararlı mücadelesi ve halkımızın alınan tedbirlere uyumu sayesinde, daha sağlıklı ve daha güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum.”
Sucuoğlu, bu duygu ve düşüncelerle, tüm İslam aleminin Kurban Bayramını kutlayarak, tüm insanlık için barışa, sevgiye, kardeşliğe vesile olmasını temenni etti.

ÖZYİĞİT

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “toplumun büyük bir kısmı Bayramı buruk karşılıyor” dedi.

Özyiğit, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, yeni koronavirüs vakalarının ortaya çıkmaya başladığına işaret ederek “Bayram süresince de tedbiri elden bırakmayalım, hem kendimizi hem de etrafımızdakilerini koruyalım” çağrısında bulundu. 

“Hükümetin birbiriyle kavga eden sağlıksız bir yapısı bulunduğunu ve bunun icraatlarına da yansıdığını” söyleyen Özyiğit,  Hükümet’in pandemi hastanesi yapmayarak ve sağlık altyapısını yeterince güçlendirmeyerek toplum sağlığını riske attığını, ekonomik anlamda da toplumu rahatlatacak kararlar alamadığını iddia etti.

“Hükümetin ayrıca dar gelirli kesimlere ve ekonomik zorluklar içerisinde olan sektörlere yardımcı olacak adımları da atamadığını” söyleyen Özyiğit, toplumun büyük çoğunluğunun bayramı buruk karşıladığını ifade etti. 

Vatandaşların sağlık, huzur ve güven içinde bir bayram geçirmesini dileyen Özyiğit, “Kıbrıs Türk Halkı’nın Bayramını en içten dileklerle kutlar, sağlık ve huzur dolu bir gelecek dilerim” dedi. 

BKP

Kıbrıs Türk toplumunun Kurban Bayramı’nı büyük ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar ile boğuşarak karşıladığını savunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Suç cennetine dönüştürülmüş Kuzey Kıbrıs’ta, suçlular elini kolunu sallayarak gezmekte, uyuşturucu baronları gençlerimizin kanını emerken, gece kulübü adı altında kadın ticareti yapılmaktadır. Dünyayı saran korona salgını, ülkemizde de kendini hissettirmiştir. Yaşanan ekonomik yıkım halkımızın büyük bir bölümünü sefalet içinde yaşamaya mahkûm etmiştir” iddiasında bulundu.

banner69
İzcan,  Kıbrıs Türk toplumunun ezici çoğunluğunun değişim ve çözüm istediğini,  parlamentoda temsil edilen statükocu partilere inanç ve güvenin kalmadığını ve halkın değişim iradesini berhava edeceğini sananların başarısız olmaya mahkum olduğunu öne sürdü.

Kıbrıslı Türkler için tek kurtuluşun kendi ülkesinde egemen olacağı federal çözüme bir an evvel ulaşmak olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin barış ve çözüm yönünde atılacak her türlü adıma destek vereceğini kaydetti.

Barış ve kardeşliğin tüm Kıbrıs’a egemen olacağı yarınların yakın olması temennisinde bulunan İzcan, Kurban Bayramı’nın barış ve huzur içinde geçmesini diledi ve halkın bayramını kutladı.

ATALAY

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Kurban Bayramında koronavirüs salgınına karşı önceden açıklanan tedbirlere mutlak uyulması çağrısında bulundu.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, İslam'ın iki bayramından birisi olan Kurban Bayramının, kelime ve kavram anlamının da içerdiği üzere yakınlık, adanmışlık, fedakarlık temelli, kardeşlik, diğer gamlık, buluşma, paylaşma ve hatır gözetme başta olmak üzere birlik ve beraberlik duygularını canlı tuttuğunu söyledi.

Atalay, “Malum olduğu üzere Kurban ibadeti akıllı olan, hür olan, misafir olmayan ve mali durumu yerinde olan Müslümanlarca yerine getirilir. Kıbrıs Müslümanları olarak bizler de asırlardır Kurbanı, kelime manasıyla da uyumlu bir şekilde iyiye, doğruya, güzele yakın olma anlayışıyla ve ibadet niyetiyle eda ediyor, bayramlarımızı sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın, yardımlaşmanın simgesi olarak görüyoruz. Sevinçleri büyütme, sıkıntıları paylaşma günleri olarak kültürümüzde yaşattığımız bu nadide bayram günlerinde; anne ve babamızın rızasını almalı, öksüz ve yetimleri, çocukları sevindirmeli, kimsesiz ve yoksullara destek olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınına karşı tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini ifade eden Atalay, 
“Sevinçlerimizi paylaşırken bu güzel duyguları fiziki mesafeye dikkat ederek paylaşalım. Ziyaretlerimizi fiziki mesafe, maske, temizlik gibi kurallara mutlaka uyarak gerçekleştirelim. Bayram coşkusunu hem kendimiz hem de başkaları için kedere, hüzne dönüştürmeyelim” dedi. 

Camilerde kılınacak namazla ilgili olarak ise Atalay, abdestin evde alınması, fiziki mesafeye uyulması, maske takılması, camiye seccade ile birlikte gidilmesine özen gösterilmesi çağrısında bulundu. 

Atalay, Kurban Bayramı namazının ülke genelinde tüm camilerde 06:40’ta kılınacağını, Larnaka-Hala Sultan Tekkesi’nde 09:00, Dali Camii’nde 08:00, Lefkoşa-Bayraktar Camii’nde 07:00’da, Limasol-Köprülü Camii, Larnaka-Cami-i Kebir, Limasol-Arnavut Camii, Lefkoşa-Ömeriye Camii ve Baf Mescidi’nde ise 06:30’da kılınacağını kaydetti.

Atalay, tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutladı.

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kurban Bayramı dolayısıyla  mesaj yayımladı.

Özçınar mesajında, bayramların, dargınlıkların unutulduğu, küslerin barıştığı, kardeşçe kucaklaştıkları, 
birlik ve beraberliğin, kardeşlik ve dostluğun en sıcak şekilde hissedildiği gün olduğuna işaret etti ve  tüm halkın Kurban Bayramını sevdikleriyle beraber sağlıklı ve huzur içinde geçirmesini diledi.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bayramların sevgi, saygı ve hoşgörünün kuvvetlendiği, dargınlıkların unutulduğu, toplumsal barışın, millet olma bilincinin ve birlikte yaşama iradesinin güç kazandığı günler olduğunu belirtti.

Güngördü, yayımladığı Kurban Bayramı mesajında, bu nedenle, saygılı ve hoşgörülü davranarak, mutlu ve sevgi dolu bir Girne için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Koronavirüs salgınına karşı vatandaşların Kurban Bayramı’nda da tedbirleri elden bırakmaması gerektiğinin altını çizen Güngördü şunları kaydetti:

“Bayramlarda eş, dost, akraba ziyaretleri çok yoğun geçiyor. Ama hepimizin de bildiği gibi aylardır dünyayı kasıp kavuran bir salgınla mücadele ediyoruz. Salgının etkilerini minimize etmek için Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da kurallara uyalım ve salgına karşı kendimizi muhafaza edelim. Ziyaretler sırasında sosyal mesafe, maske takma ve kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyalım. En içten dileklerimle herkesin Kurban Bayramını kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur diliyorum.”

SADIKOĞLU

 İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. 

Sadıkoğlu yayınladığı mesajda tüm İslam âleminin Kurban Bayramı’nı kutladı ve Covid-19 salgınının son bulacağı, sağlıklı bayramlar temenni etti. 

Koronavirüs vakalarının tekrardan görülmeye başlanmasıyla kişisel tedbirlerin elden bırakılmaması, kalabalık ortamlara girilmemesi çağrısında bulunan Sadıkoğlu, “Sevdiklerimizin sağlığı için aramıza mesafe koymaya devam edelim. Bu vesileyle tüm halkımızın Kurban Bayramını kutluyor, İskele Belediyesi meclis üyelerim ve personelim adına Covid-19 salgınının son bulacağı, birbirimize kavuşacağımız sağlıklı nice güzel bayramlar geçirmeyi diliyorum” dedi.

DİN GÖREVLİLERİ SENDİKASI

Din Görevlileri Derneği, bayramların dayanışma, fedakârlık ve hoşgörü gibi değerleri yaşatan, insanlık sevgisini, dostluğu, barışı ön plana çıkaran bu temel değerleri daha yoğun bir şekilde hissetmeyi ve paylaşmayı sağlayan özel günlerden biri olduğunu kaydetti.

Din Görevlileri Derneği Başkanı Gökhan İnik, yayınladığı Kurban Bayramı mesajında, “Toplumları yakınlaştıracak, medeniyetleri kaynaştıracak, ön yargıları kıracak, mesafeleri giderecek bir iklime insanlığın bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

İnik, Kurban Bayramı vesilesiyle kişisel dargınlık, küskünlük ve kırgınlıkları unutarak dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı bağlarını güçlendirmek gerektiğini belirterek, birlik ve beraberliğe, dostluk, kardeşlik ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini vurguladı.

Korona virüs tehlikesine de işaret eden İnik, gerek bayram namazı gerekse de eş dost ziyaretlerinde mutlaka fiziksel mesafeye dikkat edip, maske takma kuralının asla göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

İnik, mesajında şunları kaydetti:

“30 Temmuz Perşembe arefe günü sabah namazıyla başlayan ve bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar süren teşrik tekbirleri unutulmamalı. Bununla birlikte kurbanlarımıza, eziyet vermeden ehil kişilere kestirmeli, kurban kesildikten sonra kurbanın artık ve sakatatlarıyla çevreyi asla kirletmemeliyiz.

Bu duygu ve düşünceler ile tüm halkımızın Kurban Bayramı`nı en içten dileklerimle kutlar, barış ve huzur içinde bir bayram geçirmelerini dilerim.”

HAK SEN

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Başkanı Eren Büyükoğlu, muhtemel riskleri engellemek maksadıyla, maske kullanılması, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasını ihmal etmemek gerektiğini vurguladı.

Büyükoğlu yayınladığı bayram mesajında, halkın bayramını tebrik ederek, bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronovirüs salgını sebebiyle bu bayramda da muhtemel riskleri engellemek maksadıyla, sosyal hareketliliğin çok düşük seviyelerde tutulmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

Büyükoğlu, yapılacak mecburi ziyaretlerde de maske kullanılması, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasını ihmal etmemek gerektiğini vurguladı. 

Salgın sürecinde tüm insanlığın ekonomiden sosyal hayata birçok alanda zorlu bir imtihandan geçtiğini belirten Büyükoğlu, yavaş da olsa normalleşme adımlarının atılmaya başlandığını, bu anlamda gelecekten umutlu olduğunu dile getirdi. 

Büyükoğlu, bayramların, birlik ve beraberliğin en yüksek seviyede tezahür ettiği, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği, dargınlıkların, kırgınlıkların unutulduğu, hoşgörünün en yoğun şekilde yaşandığı özel günler olduğunu vurguladığı mesajında “Başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âleminin Kurban Bayramını en içten duygularımla kutluyor, sağlık, mutluluk, huzur ve güven içerisinde, ailenizle birlikte bir bayram geçirmenizi içtenlikle diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

LEFKOŞA MUHTARLAR DERNEĞİ

Lefkoşa İlçesi Muhtarlar Derneği, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Mesajda, Bayramın, ülkeye, millete, Anavatan Türkiye’ye, İslam alemine ve tüm insanlığa, barış, huzur ve mutluluk getirmesini Allahtan niyaz ettikleri belirtilerek, halkın ve muhtarların, Bayramı sağlık ve mutluluk içinde geçirmesi temennisinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 13:44
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER