banner22

“Kuzey Kıbrıs’ta Mesleki Eğitim ve İşgücü Piyasasına Yönelik Hayat Boyu Öğrenim Projesi”nin açılış etkinliği gerçekleştirildi

“Kuzey Kıbrıs’ta Mesleki Eğitim ve İşgücü Piyasasına Yönelik Hayat Boyu Öğrenim Projesi”nin açılış etkinliği gerçekleştirildi
banner32

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin desteğiyle Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın (KTSO) işbirliği içinde hazırladığı “Kuzey Kıbrıs’ta Mesleki Eğitim ve İşgücü Piyasasına Yönelik Hayat Boyu Öğrenim Projesi”nin açılış etkinliği gerçekleştirildi. 

DENİZ

Etkinlikte konuşan KTTO Başkanı Turgay Deniz, amaçlarının işgücü piyasasındaki mesleki öğretim ve hayat boyu eğitim fırsatlarını geliştirmek, işsizlerin ve işsiz engelli bireylerin becerilerini artırmak olduğunu söyledi. 

“Yıllardır mevcut işgücü ile işletmelerin ihtiyaç duyduğu işgücünün niteliksel olarak birbiriyle örtüşmeyen bir yapıda olması, sorunun dönemsel değil, yapısal olduğunun en önemli göstergesidir” diyen Deniz, işsizliğin hem bireysel hem de toplumsal maliyetinin yüksek olduğuna işaret etti, bu konuda üzerlerine büyük görev düştüğünü söyledi. 

AVUNDUK

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ise, KKTC’de özel sektörün en fazla sıkıntısını çektiği konuların başında nitelikli teknik eleman eksikliği geldiğini kaydetti. 

Özellikle üretim sektöründe yurtdışından personel getirmek zorunda kaldıklarını kaydeden Avunduk, bunun arzu ettikleri bir durum olmadığını ve yerel işgücü piyasasının gelişmesinin önünde bir engel oluşturduğunu söyledi. 

Ülkedeki 12 meslek lisesinden her yıl 600 öğrencinin mezun olduğunu, bunların pek azının özel sektörde kendi alanlarında istihdam edildiğini kaydeden Avunduk, imalat sektöründe nitelikli teknik elemana ihtiyaç duyduklarını vurguladı. 

Avunduk, Ticaret ve Sanayi Odalarının bu proje ile amaçlarının, nitelikli teknik eleman yetiştirilmesine ve istihdam edilmesine katkıda bulunmak ve engelli bireylerin teknik yeteneklerinin artırılarak işgücü piyasasına kazandırılması olduğunu söyledi. 

DOCHERTY

AB Program Destek Ofisi Bölüm Başkanı Michael Docherty ise, iki yıl sürecek projeye 176 bin Euro’luk katkı sağladıklarının, proje ile 240 işsiz gencin ve 70 engellinin ihtiyaçlarının özel olarak ele alınacağını söyledi. 

“Çok sayıda işsiz insan ama aynı zamanda çok sayıda iş imkânı Kıbrıs Türk toplumunu da içeren ama burayla sınırlı olmayan yaygın bir problemdir” diyen Docherty, projenin mesleki ve teknik eğitimin ekonominin ihtiyaçlarına göre organize edilmesine katkı sağlayacağını söyledi. 

Konuşmaların ardından KTTO İş Geliştirme Uzmanı ve Proje Koordinatörü Şükran Özerdem ile KTSO Genel Sekreter Yardımcısı, İş Geliştirme Uzmanı ve Proje Koordinatörü Leyla Mahrum projenin detayları hakkında bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER