MECLİS GENEL KURULUNDA VAKIFLAR VE DOME OTEL KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

Başbakan Tufan Erhürman, Vakıf malları konusunda hassas olduklarını ve tümüyle ilgili bir çalışma yürüttüklerini; sonucunu da tüm açıklığıyla...

MECLİS GENEL KURULUNDA  VAKIFLAR VE DOME OTEL KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ
banner94
banner90

Başbakan Tufan Erhürman, Vakıf malları konusunda hassas olduklarını ve tümüyle ilgili bir çalışma yürüttüklerini; sonucunu da tüm açıklığıyla paylaşacaklarını söyledi.

Toplantıya çağırdığı Vakıflar Genel Müdürü ve Dome Hotel Müdürü arasında süren tartışmanın durmasını rica ettiğini ve bu ricasının ardından sosyal medya üzerinden süren tartışmanın bittiğini kaydeden Erhürman, Vakıf mallarının kiralanmasında kriterler olması gerektiğini vurguladı.

İçtüzüğün 62. Maddesi uyarınca söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, “Vakıflar ve Dome Otel” hakkında konuştu.

Vakıf mallarının partililere peşkeş çekilen mallar haline geldiğini ve buna örnek olarak Dome Otel’in gösterilebileceğini savunan Arıklı, Dome Otel’in zarar ettiği gerekçesiyle çalışanlara ve sendikaya verildiğini, sözleşmenin yakın bir zamanda biteceğini ve Vakıflar’ın binayı geri almak, çalışanların da vermemek istediğini anlattı.

Arıklı, Dome Hotel hakkında bazı bilgiler de paylaştı.

“TÜM VAKIF MALLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR”

Arıklı’yı yanıtlayan Başbakan Tufan Erhürman da vakıf malları konusunda en az Arıklı kadar hassas olduğunu söyledi.

Vakıflar konusu denince sürekli Dome Hotel’in gündeme geldiğini ancak kendilerinin tüm Vakıf mallarıyla ilgili çalışma yürüttüklerini söyleyen Erhürman, çalışma tamamlanmadan açıklama yapmayı da doğru bulmadığını kaydetti.

Vakıflar Müdürü ile Dome Hotel Müdürü’nü toplantıya çağırdığını, burada karşılıklı iddiaların ele alınacağını belirten Erhürman, bu konuda iki tarafın yürüttüğü tartışmanın durmasını rica ettiğini ve bu ricası ardından sosyal medya üzerinden süren tartışmanın bittiğini kaydetti.

banner91
Vakıf malları konusunda yaptıkları çalışmanın sonucunu Meclis’te paylaşacağını dile getiren Erhürman, hükümetin herhangi bir konuda herhangi bir kuruma baskı yapmasının söz konusu olmadığını ancak ilgili kurumun Başbakanlık’a bağlı olması nedeniyle olaya taraf olunduğunu kaydetti. 

Taraf olmasının taraf tutacağı anlamına gelmediğini kaydeden Erhürman

Vakıflar’ın çok sayıda evkaf malını kimi zaman ihaleyle, kimi zaman ihalesiz şekilde ve çoğu zaman gerçek fiyatlarının çok altında kiraya verdiğini dile getiren Erhürman, “sanki tüm mallar usulünce kiraya verilmiş de sadece Dome Hotel’de istisna varmış gibi bir tartışma yürütüldüğünü” belirtti.

Vakıf malları konusuyla ilgili çalışmanın sonuçlarını tüm açıklığıyla paylaşacaklarını dile getiren Erhürman, Meclis’in Vakıflar’a sahip çıkmasının önemli olduğuna katıldığını dile getirdi.

İTÜ ARAZİSİYLE İLGİLİ SÜRE AŞILDI

Erhürman, İTÜ’ye Yenierenköy’de tahsis edilen ve aralarında evkaf malı da olan araziyle ilgili sözleşmedeki sürelerin bayağı aşıldığını açıklayarak, konuyla ilgili rektörle de görüştüğünü, rektörün Türkiye’den kaynak beklendiğini söylediğini açıkladı.

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın İTÜ’ye para aktarma gibi bir durumu olup olmayacağını soracağını, böyle bir şey olmaması halinde ise arazi tahsislerinin iptal edileceğini açıkladı.

Erhürman, Akdağ’ın önümüzdeki günlerde KKTC’ye gelebileceğini de söyledi.

 “DEVLET MALLARI RANT KAPISI OLAMAZ”

İTÜ gibi bir üniversitenin orada yer almasının kendilerinin de isteği olduğunu ancak şartlara da uyulması gerektiğini belirten Erhürman, devlet mallarının bir rant kapısı olamayacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER