Meclis'te neler konuşuldu?

Meclis'te neler konuşuldu?
banner32

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığındaki toplantıda, milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer veriliyor.

İLK KONUŞMA ŞAHALİ’DEN

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Serbest Liman” ile ilgili yaptığı güncel konuşmada, Gazimağusa Belediyesi’nin “teslim bayrağını çektiğini” ve maaşların ödenemeyecek noktaya geldiğini ifade ederek, 50 personelin henüz ödenemediğini ve ne zaman ödenebileceğinin de belli olmadığını söyledi.

Şahali, belediyenin Gazimağusa’da atık su arıtma tesisi ile denizden içme suyu arıtma tesisine de yüklü miktarda borcu bulunduğunu, bu iki borcun da kentin ağır zarar görmesine sebep olacağını, bunun yanı sıra maaş ödemelerinde sıkıntıların artacağının belirtileri olduğunu ifade ederek, hükümeti ve İçişleri Bakanlığı’nı bu ciddi olaya el atmaya çağırdı.

SERBEST LİMAN’DAKİ İSTİHDAM

Serbest Liman’da yapılması planlanan istihdam sürecinde ilginç ama sürpriz olmayan gelişmelerin ortaya çıktığını ifade eden Şahali, yaşanan sınav sürecini anlatarak, ilk 7’de sınavı geçenlerin 4’ünün “isimlerini, soy isimlerini ve ne işle meşgul olduklarını söyleyemedikleri için” mülakatta elendiklerini ve istihdam edilmediklerini kaydetti.

İHALEYLE İLGİLİ SORULAR

Şahali, burada ayrıca ihalelerin Kamu İhale Yasası’na göre mi yapıldığını, yönetim kurulu başkanına ait inşaat malzemelerinin mi alındığını ve inşaat işlerini UBP Gazimağusa İlçe Başkanı’na ait şirketin mi yaptığını sordu.

TAÇOY YANITLADI

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, Şahali’ye teşekkür ederek, bu konuda kamuoyunu aydınlatmak istediğini ifade etti. Hükümet değişimi sırasında Serbest Liman sınavının ertelendiği aynı dönemde Kalkınma Bankası’nda sınavın yapıldığını, bu konuda devlet devamlılığının esas olduğundan yola çıkarak bunun da böyle değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Taçoy, Serbest Liman sınavında yaşanan süreci anlatarak, mülakatta sorulan sorularla ilgili bilgisinin olmadığını, ancak yönetim kurulunun oylama yaptığını, 7 kişinin istihdam edildiğini ve en son giren kişinin 14. sıradan seçildiği bilgisini aldığını söyledi.

Taçoy, bu sürecin ve puanlamalarla oluşan farkın görülmesi için bilgi isteyip milletvekilleriyle paylaşabileceğini, ancak bu sınavın adil ve şaibeye yer bırakmayacak şekilde yapıldığına inandığını kaydetti.

İhale sürecinde ise 3 şirket arasında ihale yapıldığını, en düşük fiyat verenin ihaleyi kazandığını ve 67 bin TL’lik işi İlçe Başkanı’nın şirketinin kazandığını ifade eden Taçoy, sürecin de yasalara uygun yürütüldüğünü anlattı. Serbest Bölge Yasası’nın yeniden ele alınmasının gerekliliğine de değinen Taçoy, bu konuda destek isteyeceklerini kaydetti.

CMC konusunda da gerekli hukuki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Taçoy, ülkede olumlu adımların atılması için muhalefet ile birlikte çalışmak ve destek almak istediklerini söyledi.

Şahali de yeniden söz alarak, CMC’de bugün yaşanan ezginin geçmişten gelen hatalar yüzünden olduğunu, Serbest Liman’da ise yönetim kurulunun bakandan ayrı işler yaptığını, zaten bakanın açıklamalarının da tatminkar olmadığını ifade ederek, sınava ve mülakata ilişkin bilgiler paylaştı.

Şahali, Serbest Liman’daki ihalenin de 67 bin değil 670 bin TL olduğunu kaydetti.

TOROS

CTP Milletvekili Fikri Toros, “İklim Değişikliği ve Küresel Etkileri” konulu güncel konuşma yaptı. Toros, AB’nin iklim değişikliğine gösterdiği önem ve imzaladığı “Avrupa Yeşil Anlaşmasına” işaret ederek, iklim değişikliklerinin dünyayı radikal değişikliklere zorladığını, AB’nin de bu yönde liderlik gösterdiğini ve 2050 yol haritasını sunduğunu kaydetti.

Toros, anlaşmanın içeriğiyle ilgili de bilgi vererek, yol haritasının yenilenebilir enerji, karbon sınırlama, yeşil iklim düzeni, temiz gıda, üretim, atık ve hava kirliliğine karşı kaynakların verimliliğini içerdiğini anlattı.

Ülkede de çevresel açıdan sürdürülebilir yeşil bir strateji sistemi geliştirilmesinin önemine işaret eden Fikri Toros, AB’nin öngördüğü yeşil düzenin ekonomiye de olumlu yansıyacağını, bu konuda iş birliği yapılabileceğini kaydetti.

AB’nin uygulamalarına uyulmaması ve dışında kalınması durumunda AB’ye mal satılamayacağı uyarısında bulunan Toros, bunun ekonomiye olumsuz yansıyacağını ifade etti ve dünyada büyük bir sorun haline gelen iklim değişikliğine karşı uygulanacak yeşil politikaların önemine dikkat çekti.

Fikri Toros, ülkede bir çözüm halinde kuzeyin de buna hazır olması için AB ile iş birliği ve finans desteği istenmesinin önemine vurgu yaparak, buna önem verilmesinin gelecek için önemli olduğunu söyledi.

ŞAHİNER: “TURİZMDE ADIM ATILMASI KAÇINILMAZ”

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, “Turizm Teşvik Yasası” konusunda güncel konuşma yaptı.

Yerel ve mahalli gelirlerin artırılmasının ve tasarrufa gidilmesinin ülke ekonomisi için önemli olduğunu ifade eden Şahiner, bu çerçevede ülke ekonomisinin lokomotif sektörü turizmde gerekli adımların atılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Şahiner, turizm sektöründen ülke ekonomisine gereken katkının gerçekten yansıyıp yansımadığının, bu alanda yatırım yapacak kişilere ne gibi imtiyazlar, destekler, teşvikler verildiğine iyice bakılması gerektiğini ifade ederek, yasa üzerinden değerlendirmeler yaptı.

Turizm yatırımına yönelik verilen araziler, krediler, inşaat ruhsatı muafiyeti, gümrük vergilerinden muafiyetler, vergi bağışlama, yerli üretimi destekleyecek adımların atılmamasının ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini, devletin birçok alanda birçok alacağından feragat ettiğini ifade eden Şahiner, yasanın ivedi bir şekilde yeniden gözden geçirilmesinin önemine vurgu yaptı.

TAÇOY: “HATALARIN SÖYLENMESİ GÜZEL ANCAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE DE AÇIĞIZ”

Ekonomi ve Turizm Bakanı Hasan Taçoy da, Şahiner’in yasa ile ilgili yaptığı değerlendirmelere teşekkür ederek, yasada değişiklikler yapılması için birlikte çalışmaya önem verdiklerini, zaten bu konuda ortak bir çalışmayla değişiklikler yapılabileceğini kaydetti.

Taçoy, bundan sonra öncelikli işin; gelişimi, üretimi, teknolojiyi destekleyen girişimleri desteklemek olduğunu ifade ederek, ekonomiyi destekleyecek girişimleri destekleyeceklerini belirtti. Taçoy, yasanın hatalarının söylenmesinin güzel olduğunu ancak çözümlerin neler olabileceği ile ilgili de önerilere açık olduklarını söyledi.

ÖZYİĞİT: “BEDELİN TÜM TOPLUMA ÖDETİLMESİ ADİL DEĞİL”

TDP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Cemal Özyiğit de, “Taşınmaz Mal Komisyonu ve Emlak Vergileri” konusunda konuştu. Özyiğit, komisyona fon oluşturma konusunda konuşmaların 2013 yılından başladığını ve bugüne kadar gündemde olduğunu, ancak çözüm bulunamadığını ifade ederek, komisyona ihtiyaç olduğu gerçeğinin ortada olduğunu, ancak katkıyı kimin ödeyeceğinin belli olmadığını kaydetti.

Komisyona, kuruluşundan sonra belli bir kaynağın Türkiye’den verildiğini, bazı Rum topraklarının “Türkleştirildiğini” ancak daha sonra Türkiye’nin bu fona kaynak ayırmadığını ve sıkıntı yaşandığını ifade eden Özyiğit, Rum tarafında Türk mallarına vasilik oluşturulduğunu, ancak Türk tarafında koçan verildiğini anlattı.

Komisyonda yaşanan kaynak sıkıntısının belediye emlak vergileri üzerinden çözümlenmeye çalışıldığını, bu çerçevede emlak vergilerinin yüzde 70’inin belediyelere, yüzde 30’unun da Maliye’ye verilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Özyiğit, ancak şimdiki sistemde vergilerin yüzde yüzünün belediyelere gittiğini, ayrıca yüzde 15’lik kısmının da eğitim altyapısına yansıtıldığını kaydetti.

Özyiğit, emlak vergilerinin artırılması kararının da belediyelere verilmek istendiğini, ancak bu konuda rayiç bedel üzerinden emlak vergisi alınması hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti.

Emlak vergisi konusunda da şimdiki yasadan yana olduklarını ifade eden Özyiğit, emlak vergilerinden eğitime pay ayrılmasının önemine vurgu yaptı, emlak vergilerinin yüzde 30’unun Maliye’ye verilmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.

“KİMİN ELİNDE RUM MALI VARSA…”

“Kimin elinde Rum malı varsa, yatırım yapıyorsa, geliştiriyorsa vergi bedeli ondan alınsın” diyen Özyiğit, “Elinde hiç Rum malı yok, hiç mal almadı ama vergisini ödesin. Bu mallar üzerinden zengin olanlar, satanlar, alanlar, yatırım yapanlar ödesin, adalet sağlansın. Bu bedelin tüm topluma ödetilmesi adil değil, topluma saygısızlıktır. Belediyelerin kaynağına el atılması doğru değildir” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in konuşmasının ardından Meclis Genel Kurulu’nda vekiller arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Seslerin yükseldiği tartışmada kadın milletvekilleri, Meclis’teki erkek egemen halin ve eril dilin aşılmasını istedi.

TAÇOY: “VERGİNİN YÜZDE 15’İ TMK’YA”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da bunun üzerine söz alarak Taşınmaz Mal Vergisi hususunda yapılan düzenlemelere işaret etti.

Tartışılan yasa çalışmasına değinen Taçoy, mevzubahis çalışmanın, belediyelerin topladığı vergilerin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasını içerdiğini kaydetti.

Çalışmanın komitede olduğunu söyleyen Taçoy, eğer bu düzenleme yanlış bulunuyorsa yapılması gerekenin komite toplantısına katılarak bilimsel verilerle birlikte bu düşünceleri paylaşmak olduğunu kaydetti

“Mutfakta çalışması olmamış bir konuyu burada gündem yapıp tartışıyoruz” diyen Taçoy, popülist yaklaşımlara gidilmemesi gerektiğini söyledi.

KOÇANA BAKILMAKSIZIN…

Taçoy sorulan bir soru üzerine de kendi görüşlerinin koçanına bakılmaksızın tüm emlaktan toplanan vergilerin Taşınmaz Mal Komisyonuna aktarılması yönünde olduğunu da dile getirdi.

HAMZAOĞULLARI: “ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI YAPANLAR EYLÜLDEN BERİ ÜCRETLERİNİ ALAMADILAR”

Ardından CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları “Talebe taşımacılığı, toplu taşımacılık ve kuzeyden güneye otobüsle geçen turistler” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Öğrenci taşımacılığının ihaleyle yapılması gerektiğini söyleyen Hamzaoğulları bu işin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Hamzaoğulları, Eylül’den bu yana taşımacılık yapan kişilerin halen ücretlerini alamadığını söyledi.

Yıllardır sıkıntı yaşanan toplu taşımacılık konusunun ciddi şekilde “ameliyat edilmesi” gerektiğini söyleyen Biray Hamzaoğulları, haksız rekabet konusunda gerekli adımların atılmasını istedi.

Parasını alamayan otobüs şoförlerinin sosyal sigortalarını ödeyemediğini söyleyen Hamzaoğulları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’na bu kişiler için herhangi bir çalışma düşünülüp düşünülmediğini sordu.

Çalışma Bakanı Sucuoğlu buna cevaben, 3 ayda bir ödemeyi içeren bir çalışmaları olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: “SİSTEM İSTİSMAR EDİLİYOR”

Yanıt vermek için kürsüye çıkan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, Biray Hamzaoğulları’nın söylemlerinde kendi partisinin icraatlarını dışarıda tutulduğunu söyledi.

Sistemin istismar edildiğini belirten Çavuşoğlu, taşımacılığın ihale edilmesi gerektiğinin doğru olduğunu ancak sistemin buna izin verip vermediğinin de sorulması gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, taşımacılıkta evrak eksikliği nedeniyle sözleşmelerin yapılamadığını dile getirerek durum böyleyken “Eğitim Bakanlığı ödeme yapmıyor” denilerek suçlandığını kaydetti.

Kar-İş’le sözleşmesini yapanların harcamalarını Maliye’ye gönderme kararı aldıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, evraklarını tamamlayanların gününde ödemelerini alabileceğini söyledi.

“ARTIK GÖZ YUMARAK İŞ YAPMA DÖNEMİ BİTMİŞTİR”

“Artık göz yumarak iş yapma dönemi bitmiştir” diyen Nazım Çavuşoğlu, müdürlerine ve memurlarına teamül halinde bugüne kadar gelmiş uygulamaların yasal kabul edip işlem yapılmayacağını söylediğini kaydetti.

“ÖDEMEDEKİ GECİKME NEDENİ EVRAK EKSİKLİĞİ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, “Bize verilen görevi tamamen yasalara uygun şekilde yapmanın peşindeyiz. Yasal evraklarını bakanlığımıza getiren herkesin sözleşmesi gün içinde yapılmaktadır. Yasal sözleşmesi yapılanların da ödemelerinin prosedürü başlatılacaktır. Ödemelerin gecikmesinin tek nedeni, yasal evraklarını Bakanlığa sunmayan taşımacılardır” dedi.

ÇELER: “HÜKÜMET AF ÇIKARACAĞINAN VERGİLERİ DÜZGÜN TOPLAYIP DOĞRU YERDE KULLANSIN”

Daha sonra TDP Milletvekili Zeki Çeler “İDM Fonunun kullanılması ve asgari ücret” başlıklı konuşma yaptı.

Sektörel bazda taban maaş konusuna değinen Çeler, işverenin buna sıcak baktığını ancak böyle bir maaş belirlenecekse işveren ve işçi taraflarının temsilcilerinin bir araya gelmesi gerektiğini anlattı.

Ancak örneğin turizm sektöründe sendikalaşma olmadığı ve işçi tarafı temsilcisi bulunamayacağı için bu durumun mümkün olmadığını anlatan Çeler, tüm sektörlerin sendikalaşması için gerekli adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

Özel sektördeki sendikalaşmanın kamudaki gibi olmayacağını söyleyen Çeler, özel sektörde çalışanın hakkı düzgün veriliyorsa işverenin sıkıntılı döneminde işçinin işverenin yanında olacağını kaydetti.

Ülkede sistemsizlik olduğunu söyleyen Zeki Çeler, işçiye yapılacak aylık 200 TL’lik ödemeye istinaden günü kurtarmak adına atılan adımların o günü için bir şey kurtarabileceğini ancak uzun vadede sorunları çözemeyeceğini kaydetti.

Öte yanan işçilere, İstihdam Destek Merkezi (İDM) fonu tarafından ek 750 TL maaş verilmesi ve sendikalaşmanın teşvik edilmesi yönünde öneri sunduklarını anımsatan Çeler, eğer bu öneri hayata geçirilmiş olsaydı asgari ücretle çalışanların şu anda işçi temsilcilerinin talep ettikleri rakama yakın bir maaş alır duruma gelmiş olacağını belirtti.

İDM fonunun amacı dışında kullanılmasını da doğru bulmadığını belirten Çeler  “Hükümet vergi affı, ona af buna af çıkaracağına vergileri düzgün toplayıp, doğru yerlerde kullansın. Her fon kendi amacına yönelik kullanılsın” dedi.

Asgari ücretin belirlenme şeklinin değişmesinin zor ama imkansız olmadığını kaydeden Çeler, sektörel bazda temel maaşa geçilmesi gerektiğini, bunun için de tüm sektörlerde hem işveren hem işçiyi temsil edecek sendikalara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

SUCUOĞLU: “4 BİN 300 TL VEREBİLECEK BİRİ VARSA LÜTFEN GELSİN VE FORMÜLLERİYLE ANLATSIN”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da önceki asgari ücret artışlarına işaret ederek geçen Ağustos ayında hayat pahalılığı yüzde 7,5 iken brüt 250 TL artış yapıldığını ve işçi tarafının onayıyla bu rakamın kabul edildiğini anımsatarak ancak şu an hayat pahalılığı 4,09 iken yapılan brüt 300 TL önerinin işçi temsilcisi tarafından reddedildiğine işaret etti.

Hayat pahalılığındaki düşüşe rağmen geçen defa yapılandan 50 TL fazla artış önerisinin neden reddedildiğini soran Sucuoğlu, işçi temsilcisinin 4 bin 300 TL’den bir TL geri adım atmadığını kaydetti.

“4 bin 300 TL verebilecek biri varsa lütfen gelsin ve formülleriyle anlatsın” diyen Sucuoğlu, konunun siyasallaştırıldığını söyledi.

Burada başka bir siyasi sebep aradığını dile getiren Sucuoğlu “Bu rakamlar ideal değildir ancak daha önce de ideal değilken kabul edilmişti” dedi.

İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasa Tasarısı hakkında da konuşan Bakan Faiz Sucuoğlu, değişikliğin bir yıl için geçerli olduğunu dile getirdi, 30 milyonluk rakamın Maliye Bakanlığı’na verileceğini ve buradan ilgili projelere aktarılacağını söyledi.

ÇELER: “ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI KENDİLERİNİ ÜVEY EVLAT GİBİ HİSSEDİYOR”

Bunun üzerine yeniden söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, özel sektör çalışanlarına, kendilerini üvey evlat gibi hissettirildiğini kaydetti.

Asgari ücretler üzerinden yapılan bu eylemlerin hem hükümet edenlerin hem de halkın uyanması açısından çok önemli olduğunu söyleyen Çeler, bunların yapıcı eleştiri olarak alınması gerektiğini dile getirdi.

Çeler’in konuşmasının ardından Meclis Genel Kurulu toplantısı tamamlandı. Bir sonraki toplantısı 17 Şubat Pazartesi saat 10.00’da yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 17:15
banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER