Medya Etik Kurulu “meslek ilkesine” dikkat çekti

Medya Etik Kurulu “meslek ilkesine” dikkat çekti
banner83
banner80

Medya Etik Kurulu (MEK), gazetecilerin, özellikle sarsıcı olaylarla ilgili haber yaparken “meslek ilkesine” dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaptı. 
MEK’ten yapılan açıklamada, “sarsıcı durumlarla ilgili üzüntü, sıkıntı, tehlike, yıkım, felaket ya da şok halindeki insanlar söz konusu olduğunda, gazetecilerin olaya yaklaşımı ve araştırması insani olunmalı ve gizliliklere uyularak duygu sömürüsünden kaçınılmalı” şeklindeki meslek ilkesine dikkat çekti.
Kaza ve cinayet haberlerinde kan ve şiddet unsurları içeren fotoğraf ve görüntüler yayımlanmamasının esas olduğunu vurgulayan MEK, hedef kitlelere erken ulaşma veya daha çok etki yaratmak amacıyla sunulan görüntülerin, kişi ve kitleler üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini belirtti.
Medya Etik Kurulu, gerçekleştirdiği olağan toplantısında, şikayetleri değerlendirdi.
Şikayetlerde, “özellikle internet üzerinden trafik kazalarıyla ilgili canlı yayınlarda olay yerinin en ince ayrıntılarının yansıtıldığı, kaza mağdurlarının görüntülerinin aktarıldığı, aileler polis tarafından bilgilendirilmeden, olay hakkında doğrulanmamış bilgiler sunulduğu, kaza konusunda önyargılı suçlamalarda bulunulduğu, yargısız infaz yapıldığı” konuları üzerinde duruldu.
MEK, bu konularda etik kuralların uygulanmasının önemine dikkat çekerek, masumiyet karinesine uyulmasının esas olduğunu vurguladı.
MEK açıklamasında, gazetecilerin asli görevlerinin gerçeğin peşine düşerek toplumu en doğru şekilde bilgilendirmek olduğu, sansasyondan kaçınarak masum insanlara zarar verilmemesi gerektiği anımsatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER