Medya Etik Kurulu uyardı

Medya Etik Kurulu uyardı
banner32
banner78

Medya Etik Kurulu, çocuk istismarı haberlerinin fotoğraf ve detay içermemesi konusunda basın-yayın organlarını uyardı.

Medya Etik Kurulu’ndan yapılan açıklamada, çocuk istismarı ile ilgili yapılan haberlerde intihar olaylarında olduğu gibi daha hassas davranılması yönünde çağrı yaparak, bunun meslek etiğinin gereği olduğu vurgulandı.

banner69
Medya Etik Kurulu, 22 Nisan ve sonrasında basın-yayın organları ile sosyal medyada yayımlanan çocuk istismarı haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu haberlerde kullanılan fotoğrafın, her ne kadar puslu olsa da, işlenmiş olduğu iddia edilen bir suçu gözler önüne serdiği belirtilerek, olayda mağdur konumda bulunan küçüğü teşhir eder ve küçüğün menfaatine zarar verir nitelikte olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, buna ilaveten, söz konusu haberlerde olaya ilişkin yer verilen detayların oldukça geniş olduğu ve bu gibi detayların en başta mağdur konumda bulunan küçük çocuk olmak üzere, meseleden etkilenen tüm taraflara zarar verebileceği ve toplumda infiale sebep olabileceği belirtildi.

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cahit
Cahit - 1 yıl Önce

Medya Etik Kurulu bir de şu kimliği belli olmayan korsan ve provokasyon yapan internet haber kanallarının icabına baksa çok yerinde bir iş yapmış olacaklar..

Hakkı
Hakkı - 1 yıl Önce

Yeri yurdu belli olmayan ve künyesinde yalnızca bir cep telefonu numarası ve bir de Bahar Sancar adında birisinin isminin olduğu GÜNDEM KIBRIS'ın araştırınız lütfen....

SIRADAKİ HABER