banner22

Meral Akıncı “Kadına karşı eşitsizlik olgusu, dünyanın her yerinde yaşanan ortak sorun”

Meral Akıncı “Kadına karşı eşitsizlik olgusu, dünyanın her yerinde yaşanan ortak sorun”
banner32

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, insanlık tarihinin değişik aşamalarında ve farklı toplumlarda değişik sorunların yarattığı eşitsizliklerin birden çok sebebi olduğunu kaydederek, kadın, engelli bireyler ve dijital alanlarda yaşanan eşitsizliklere dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Meral Akıncı, Lefke Avrupa Üniversitesi Psikoloji Günleri’nde düzenlenen “eşitsizlik” temalı toplantıya katılıp, konuşma yaptı.

Ekonomik, kültürel, fiziksel ve sosyal eşitsizliklerin bir arada yaşanabildiğini belirten Akıncı, “Ekonomik eşitliğimiz sağlandı fakat siyasal eşitliğimiz yok, veya siyasal eşitliğimiz sağlandı ama güvenlik acısından eşitliğimiz yok, veya fiziksel veya zihinsel eşitsizliğimiz vardır” dedi.

Kadına karşı eşitsizlik olgusunun, dünyanın her yerinde yaşanan ortak bir sorun olduğunu belirten Meral Akıncı, “Her ne kadar yasalarda düzenlemeler yapılsa da, uygulamada hala sorunlar yaşanmaktadır. Bunun en temel nedeni toplumsal yapının, kadın cinsiyetine biçtiği roldür ve bu kadınların bazı haklarını elde edememesine ve kullanamamasına yol açmaktadır” dedi.

Modern toplumlarda, kadınların iş dünyasında yer edinmeye başladığını belirten Meral Akıncı, ancak uzun yıllar izole edilmeleri nedeniyle iş dünyasının erkeklere göre şekillenmesinin kadınların iş dünyasında eşitsizliğe uğramasına neden olduğunu kaydetti.

Aile içi şiddetin de kadın-erkek eşitsizliğinden beslendiğini kaydeden Akıncı, “Kadına karsı hâkimiyet ve baskı kurma tavırlarına karşı toplumsal seviyede farkındalığı arttırdıkça, olumlu ilerlemeler kaydedilmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER