Müteahhitler Birliği, “İyi Beton” konulu panel düzenledi

Müteahhitler Birliği, “İyi Beton” konulu panel düzenledi
banner78

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, “hazır beton kalite kontrolü ve denetimi” konusunda devlet makamlarınca gerçekleştirilmesi gereken iyileştirmelere ışık tutması ve katkı sağlaması amacıyla, “İyi Beton” konulu panel düzenledi. Panelde yurt dışından uzmanlar da konuşmacı olarak hazır bulundu.
Panelin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Türkiye’de yaşanan Marmara depremini hatırlatarak, iyi betonun önemine vurgu yaptı.
Gürcafer, Marmara depreminde çok sayıda can kaybı yaşanmasındaki önemli faktörlerden biri olarak binalardaki betonun dayanıklı olmamasını gösterdi.

banner69
KKTC’de, beton firmalarının iyi niyeti sayesinde kaliteli beton üretildiğini anlatan Gürcafer, “Ama bu iş sadece iyi niyetle olmaz. Bu konuda iyi bir sistem oturtmak gerekir. Hiç istemeyiz ama bir gün deprem musibeti yaşayacak olursak, ‘betonu iyi yaptığımız için can kaybı yaşamadık’ demek isteriz. Biz ilgili sivil toplum örgütü olarak, bu konuda Devlet’in yetersiz kaldığı noktalarda katkı koymak zorundayız” ifadelerini kullandı.
Gürcafer’in konuşmasının ardından, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tahir Çelik “Hazır Beton Üretim Aktiviteleri”, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. MustafaTokyay “Hazır Beton Üretiminde Çimentolar”, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özgür Eren “Hazır Beton Karışım Hesapları” ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hulusi Özkul “Hazır Beton Kalite Kontrol Metodları” konulu konuşmalarını yaptılar.
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden yapılan açıklamada, panelin sonucunda bir sonuç bildirgesi yayımlanacağı duyuruldu.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER