banner22

NİJERYALI ÖĞRENCİLER ARKADAŞLARININ ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETTİLER

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören Nijerya uyruklu öğrenci Kennedy Taomwabwa Dede’nin öldürülmesinin...

NİJERYALI ÖĞRENCİLER ARKADAŞLARININ ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETTİLER
banner32

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören Nijerya uyruklu öğrenci Kennedy Taomwabwa Dede’nin öldürülmesinin ardından Nijeryalı bir grup öğrenci bugün üniversitede protesto yürüyüşü yaptı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde zaman zaman kısa süreli arbede yaşandı.

Eylem, olaysız sona erdi.

BRT muhabirinin elde ettiği bilgiye göre eylemciler ilk önce Rektörlük Binası’na girerek taşkınlık yaptı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Tanova’nın ofisine girmek isteyen öğrenciler, ofise zarar verdi. Yönetim tarafından sakinleştirilen öğrenciler eylemlerine dışarıda devam etti.

Pankart taşıyıp slogan atan gruba karşı poliszaman zaman güç kullanmak zorunda kaldı.Yaklaşık üç saat süren yürüyüş, eylemcilerin olaysız bir şekilde dağılmasıyla sona erdi.Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam konuya ilişkin açıklamada bulunarak, üzücü bir dizi olayın yaşandığına işaret etti.Nijeryalı bir öğrencinin hayatını kaybetmesinin tüm üniversiteyi derinden sarstığını dile getiren Osam, eylemi gerçekleştiren grubun bilgi almak için rektörlüğe geldiğini ve kendilerine bilgi verildiğini söyledi.

Konuya ilişkin Gazimağusa Polis Müdürlüğü ile de gerekli görüşmenin yapıldığını dile getiren Osam, alınan bilgilerin öğrenci konseyine de aktarılacağını söyledi.Afrika kökenli öğrencilerin her olayda hedef gösterildiğinin altını çizen Osam, bu önyargının ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Olayla ilgili 3 kişinin tutuklandığını, 4 de aranan kişi olduğuna vurgu yapan Osam, olayın aydınlanması temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER