Özersay 1 Temmuz’dan sonra ülkeye girişlerin nasıl olacağını açıkladı

Özersay 1 Temmuz’dan sonra ülkeye girişlerin nasıl olacağını açıkladı
banner32

Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları açıkladı.

Buna göre;

-1 Temmuzdan itibaren; ülkeye giriş hakkı bulunan bütün yolcuların, vatandaş olsun, olmasın, 3 farklı kategori ülke;

(a):

Malta, Bulgaristan, Almanya, Avusturya, İsrail, Yunanistan, Türkiye, Litvanya, Danimarkan’dan gelecek yolcular 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuçlu PCR testi varsa gelebilecek.

(b):

banner69
İsviçre gibi ülkelerin olduğu bu kategori için ÇİFTE PCR uygulanacak. Uçağa binmeden yapılacak, adaya geldiğinde PCR alınacak.

(c):

Risk grubunda bulunan ülkeler, ABD, İran, Birleşik Krallık gibi ülkelerin olduğu bu kategoride olanlar PCR testi ile girebilecek, bedelini kendileri ödemek koşulu ile 14 gün karantinada tutulacak.Ülke listeleri haftada bir kez veriler doğrultusunda güncellenecek.

-Güneyden kuzeye ilk geçişte PCR testi, daha sonraki geçişlerinden tesadüfü test sistemine geçilecek.

-22 Haziran itibarıyla Güney’de çalışanlar, Pile’dekiler, Karpaz’daki Rumlar, Maronitler, güneydeki öğrenciler ilk girişlerinde PCR testi yapmak koşulu ile güneye geçebilecek, aynı gün geri dönebilecek daha sonra tesadüfü test uygulamasına tabi tutulacak.

-15 Haziran’dan itibaren 1 Temmuz’a kadar gelecek öğrenciler geldiklerinde karantinaya girip testleri yapılacak, negatif olanlar kampus karantinasına girecekler. İmzalayacakları taahhütle 14 gün kampus karantinasında kalacaklar, bir bedel ödemek zorunda olmayacaklar.

– Türkiye’den buraya 2 Charter uçuş düzenlenecek, bu 2 uçuşta bir süre önce tedavi için Türkiye’ye gidip, sağlık durumu nedeniyle gemi yolu ile dönemeyenler öncelikli hakka sahip olacak. 1 Temmuz’dan önce gerçekleşecek bu uçuşla gelecekler için karantina uygulaması geçerli olacak.

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertan Safer
Ertan Safer - 11 ay Önce

1 Temmuz’da Londra’dan Kıbrıs’a gelecek olan KKTC kimliği olan ve Kıbrıs’ta evleri olan şahıslar neden kendi evlerinde karantinaya kabul ediyor?

SIRADAKİ HABER