Öztürkler, bugüne kadar Yüksek öğrenim konusunda neler yapıldığını anlattı

Öztürkler, bugüne kadar Yüksek öğrenim konusunda neler yapıldığını anlattı
banner32

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bakanlığın bu süreçte Yüksek öğrenim konusunda neler yaptığını anlattı.

Öztürkler, şunları kaydetti:

"Bazen insanlar ne yaptınız diye soruyorlar? Durup dinliyorsun, geçen gün yine Bakanlık olarak yükseköğrenimde son bir yılda ne yaptınız diye sordular, ben de cevapliyorum. Bakanlık olarak son bir yılda yükseköğrenimde ne yaptığımızı?

#Yatayveyadikey geçiş yapmak suretiyle KKTC Üniversitelerine kayıt yaptırarak mezun olan öğrencilerin YÖK ile yaşadıkları denklik sıkıntısı 19/07/2019 tarihinde Bakanımız ve T.C. YÖK Başkanı tarafından imzalanan Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı ile çözüme kavuşturduk.
#Denklik konusu dışında ülkemiz yükseköğrenimine katkı koyacak İşbirliği Alanları, Kontenjanlar ve Eğitim, YÖKSİS ve e-Devlete Bilgi Aktarma gibi başlıklarda önemli hususlar karara bağlandı. Mutabakat Zaptının imzalanması öncesinde harcanan emek anlatılacak gibi değil.
#KKTC Üniversitelerinde öğrenim gören KKTC uyruklu erkek öğrencinin askerlik tecil işlemleri Müdürlüğümüz ve ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen istişare ve imzalanan protokol neticesinde toplu şekilde liste esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
#MEB.0.00.98/19-33 sayı ve 2/08/2019 tarihinde yayınlanan 2 No’lu Genelge ile KKTC’de faaliyet gösteren tüm yükseköğretim kurumlarının 2019-2024 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanmış beş yıllık #StratejikPlanları” talep edilmiş ve Bakanlığımızda kayıt altına alınmıştır.

banner69
#Ülkemizde hızla büyüyen ve gelişen Yükseköğrenim alanında uzun zamandır ihtiyaç duyulan ve bu alanda ilk olma özelliği taşıyan #YükseköğrenimStratejiBelgesi hazırlanarak 2/10/2019 tarihinde KKTC Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmıştır.
#YodakveBakanlığımız işbirliği ile hazırlanarak yasal süreci Bakanlığımız adına Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Yükseköğretim Kurumlarının #DenetimTüzüğü 15/10/2019 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanarak yürürlüğe girmiştir.
#YüksekÖğrenimDanışmaHattı hizmete girmiştir. Geçen hafta yürürlüğe giren Danışma hattından birçok öğrencimiz yararlanmıştır.
#PandemiDöneminde ülkemizde kalıp kendi ülkelerine dönemeyen yüksek öğrenim öğrencileri( uluslararası ) için #3126paket gıda yardımı yapılmıştır.
#Yine içinden geçilen bu süreçte burs hakkı olmayan, yurt dışında öğrenim gören ve KKTC’ye dönüş yapmayan gençlerimize sahip çıktık. #412yükseköğrenim öğrencimize pandemi ödemesi adı altında maddi destek sağlanmıştır."

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Özder
Hasan Özder - 1 yıl Önce

20.02.2019 tarihinde YÖK^ten doçentlik unvanı aldım. Gerek AÖA Yönetim Kuruluna gerekse KKTC MEKB'ye defalarca yazı yazdım ama tanınmadı. 19.07.2019 tarihinde bu konuda
YÖK'le imzalanan mutabakata rağmen. YÖDAK doçentlik kriterlerini YÖK ÜAK kriterleri olarak belirlemesine rağmen. Bir yılda ne mi yapıldı? Bir yıldan fazladır hakkım yenmektedir.

SIRADAKİ HABER