Özyiğit, Kızılyürek ile görüştü

Özyiğit, Kızılyürek ile görüştü
banner32

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Niyazi Kızılyürek ile görüştü.
TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, TDP Genel Merkezi’nde bu sabah gerçekleştirilen görüşmede, Avrupa Parlamentosu’ndaki çalışmalar başta olmak üzere gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. 
Görüşmede Kızılyürek ayrıca Avrupa Parlamentosu’ndaki çalışmalarını içeren bir dosyayı da Özyiğit’e takdim etti. 

banner69
AP Milletvekili Kızılyürek, AP’da Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarına yönelik çalışmalar başlattıklarını kaydetti. Kızıyürek, Yeşil Hat Tüzüğü’nün tam uygulanarak, kapsamının genişletilmesi ve Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dilleri arasına dahil edilmesine yönelik çalışmaları artırdıklarını ifade etti.  
Bu çerçevede Türkçe dilinin AB’nin resmi dilleri arasında kabul edilmesine yönelik bir de imza kampanyası başlattıklarını açıklayan Kızılyürek, bu konuda TDP’den destek talebinde bulundu. 
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, TDP olarak zaten en başından beri Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dilleri arasında girmesi gerektiğini savunduklarını belirterek, önemli bir adım olarak nitelediği imza kampanyasına destek vereceklerini söyledi. 
Bu konuda geç bile kalındığını belirten Özyiğit, “Kıbrıs’ta iki halk yaşıyor ve kendi dilleri var. Çözüm olmadan da, Türkçe’nin resmi bir dil olması önemli bir gelişme olacaktır” dedi. 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER