PARTİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümette yer alan siyasi partilerin başkanlarıyla toplantısı  gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında basına herhangi...

PARTİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI
banner32

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümette yer alan siyasi partilerin başkanlarıyla toplantısı  gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında basına herhangi bir açıklama yapılmazken Cumhurbaşkanı Akıncı yazılı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Guterres Çerçevesi’ne yönelik yaptığı çağrıya Rum tarafından olumlu yanıt gelmediğini belirterek, Rum tarafının iki gündür 4 Temmuz tarihli, olmayan bir belgeden söz etmeyi tercih ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümette yer alan siyasi partilerin başkanlarıyla toplantısı  gerçekleştirdi.

Toplantıya Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Başbakan Tufan Erhürman, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş katıldı.

GUTERRES ÇERÇEVESİ’NE YÖNELİK ÇAĞRI

 AKINCI: “OLUMLU YANIT ALAMADIM”

Yazılı bir açıklama yapan Akıncı, “Ne yazık ki bu tutum, Guterres Çerçevesi’ni sulandırmaya, çarpıtmaya devam edeceklerini göstermektedir ve bu, maalesef çözüme yardımcı bir yaklaşım değildir” ifadelerini kullandı.

Akıncı, 30 Nisan tarihinde yaptığı çağrı üzerine yoğun bir tartışma yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

banner69
“30 Nisan konuşmamda Rum tarafını Guterres Çerçevesi’ni sulandırmadan ve kendi yorumlarıyla çarpıtmadan olduğu gibi kabul etmeye davet etmiştim. 30 Haziran’da sunulan bu belgeyi dün yaptığım konuşmada da olduğu şekliyle izah etmiştim. Bu çerçeve, 30 Haziran 2017 tarihinde BM tarafından Crans-Montana’da taraflara sunulan metindir. BM’nin taraflara verdiği ve başka versiyonu olmayan bu metni, 23 Eylül 2017 tarihindeki New York görüşmemizde BM Genel Sekreteri Sayın Antoio Guterres de ‘evet budur’ diyerek teyit etmiştir.”

Bu çerçeve ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatmak üzere gerekli açıklamaları da dün yaptığını anımsatan Akıncı, “Rum tarafı bu konudaki samimi çağrıma olumlu yanıt vereceğine, iki gündür 4 Temmuz tarihli, olmayan bir belgeden söz etmeyi tercih etmektedir. Ne yazık ki bu tutum, Guterres Çerçevesi’ni sulandırmaya, çarpıtmaya devam edeceklerini göstermektedir ve bu, maalesef çözüme yardımcı bir yaklaşım değildir” ifadelerini kullandı.

 

“BÖLÜNME OLASILIĞINA SESSİZ KALAMAZDIM”

Amacının karşılıklı suçlama yoluyla toplumları meşgul etmek olmadığını kaydeden Akıncı, “Uzun sürecek bir durgunluk ve gerginlik dönemine doğru hızla yol alınırken ve bu gidişle adamızın kalıcı olarak bölünme olasılığı daha da büyürken, sessiz kalamazdım. Bu çabanın tarihi bir sorumluluğu yerine getirme uğraşısı olduğunu bir kez daha anımsatmak isterim” ifadesine yer verdi.

 

"BM, GEÇİCİ  GÖREVLENDİRME DÜŞÜNCESİNDE”

BM Genel Sekreterliği’nin, New York’taki KKTC Temsilciliği aracılığıyla tarafların nabzını yoklamak üzere geçici bir görevlendirme yapmak düşüncesinde olduklarını bildirdiğini belirten Akıncı, şunları kaydetti:

“BM’nin bu önerisine itirazımız olmadığını; ancak bunun eskiden olduğu gibi aynı minval üzere yürütülecek sonu gelmez bir müzakerenin kabulü anlamını taşımayacağını; Kıbrıs Türk tarafı olarak sonuç odaklı olmayan, ucu açık bir sürecin parçası olmayacağımızı defalarca açıkladığımızı, bundan sonraki sürecin stratejik paket çerçevesinde ve takvimli bir süreç olabileceğini her vesilesiyle vurguladığımızı da anımsatarak bu atamaya bu çerçevede itirazımız olmadığını Kıbrıs’taki BM yetkilisine bildirmiş bulunmaktayız.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER