banner22

Rauf Denktaş Üniversitesi'nde seminer

Rauf Denktaş Üniversitesi'nde seminer
banner32

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin davetlisi olarak DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Wojciech Forysinski, RDÜ’de Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerine “AB ve Brexit” konulu bir seminer verdi.

Üniversite açıklamasına göre, Prof. Wojciech Forysinski seminerde, Birleşik Krallık’ın AB kapısından iki kez geri çevrildiğini ancak Fransız devlet adamı De Gaulle’ün vefatından sonra üye olabildiğini söyleyerek, Birleşik Krallık’ın üyeliği süresince de AB ile ilişkilerinin inişli çıkışlı olduğunu söyledi.

Forysinski, “Bu süreçte Birleşik Krallık, AB bütçesine gereğinden fazla katkı yaptığı, tarım ürünlerini AB dışından daha ucuza almak yerine AB ülkelerinden daha pahalıya alması, Birleşik Krallık Parlamentosu’nun bilhassa ekonomik konulardaki karar alma yetkisinin Brüksel’e devredilmesi konularında hep memnuniyetsizliğini dile getirmiştir. Gelinen aşamada, bağlayıcı olmayan bir referandumdan sonra Birleşik Krallık Parlamentosu’nda Brexit’i savunan Başbakan Theresa May zor günler geçirmektedir ve süregelen belirsizlik beraberinde büyük olumsuzluklar getirdi.”

Seminerin kapanış konuşmasında Rektör Prof. Hasan Ali Bıçak, RDÜ Uluslararasu İlişkiler Program Koordinatörü Hamidreza Monibi ile DAÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Wojciech Forysinski’ye teşekkür ederek, DAÜ’nün köklü bir üniversite olduğunu, büyük bir bilgi ve deneyime sahip olduğunu ve bundan yararlanmak istediklerini söyleyerek, halen RDÜ ile DAÜ arasında çok kapsamlı bir işbirliği anlaşması olduğunu ve buna önümüzdeki günlerde işlerlik kazandırmak istediklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER