Salih Suphi Soner’e veda...

banner80

Lefkoşa'nın tanınmış simalarından, Sarayönü’ndeki Konak Eczanesi'nin sahibi ve Türk Sanat Müziği  alanında çalışmlar yapmış Salih Suphi Soner son yolculuğuna uğurlandı. 
Soner’in cenazesine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, siyasiler, Soner’in yakınları ve çok sayıda seveni katıldı ayrıca Fox Tv Haber Müdürü Doğan Şentürk ile Fox Tv ailesinin üst düzey yöneticileri de bu anlamlı günde Genel Müdürleri Cenk Soner’i yanlız bırakmadı.
İsmail Safa Camii’nde kılınan öğle namazının ardından, Soner toprağa verildi.
1940 yılında Kıbrıs’ta doğan Salih Suphi Soner, ilk, orta ve lise eğitimini adada tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümüne kaydoldu.  Bir sene Arapça, Farsça, ve Osmanlıca eğitimi aldı.  Bu arada Agop Alyanak’tan Musıki dersleri almaya başlayan Soner, daha sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne ve İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kaydoldu.  İstanbul Üniversitesi Talebe Korosu, Cağaloğlu Musıki Cemiyeti ve Feridun Darbaz topluluklarına fırsat buldukça devam ederek repertuarını artırdı.
1965 yılında Eczacılık Fakültesi ve Konservatuvar eğitiminden sonra İstanbul Birleşik Alman ilaç fabrikasında imalat şefi olarak eczacılık yaptı.
Konservatuvara devam ettiği 6 yıl içerisinde alanında çok değerli isimlerden eğitim aldı ve repertuvar olarak istifade etti. Konservatuvar tahsili boyunca Bestekar Zeki Arif Ataergin ve Prof.Dr. Alaettin Yavaşça’nın üslup ve repertuvarlarını benimsedi.
1971’de Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da Konak Eczanesi’ni açtı ve eczacılık yapmaya başladı. Başarılı bir ticaret ve meslek hayatı yaşadı.  Bu arada Gürsel Hanım’la evlenerek iki çocuk sahibi oldu.
Bestekarlığa başlamasından bu yana 320 civarında eser besteledi.  “Salih Suphi Soner ve Besteleri”, “İstanbul” ve “Yüzyıllar Boyu Türk Musikisi” adlı eserlere imza attı.
Salih Suphi Soner’in oğlu Cenk Soner İstanbul’da Fox TV CEO’su olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER