Tabipler Birliği: Covid-19 hastalarının tedavisi için acil servis kullanılmamalı, testler ücretsiz olmalı

Tabipler Birliği: Covid-19 hastalarının tedavisi için acil servis kullanılmamalı, testler ücretsiz olmalı
banner83
banner80

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Covid-19 vakalarındaki artışlara işaret ederek, önerilerde bulundu. Birlik ayrıca Sağlık Bakanlığı!na, sağlıkta örgütlü meslek örgütleriyle iş birliği çağrısı yaptı.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, dünyada Mart 2022’den beri vakalarda düşüş trendi gözlenmesine rağmen Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son haftalarda Covid-19 vakalarında artış meydana geldiğine işaret edildi.

20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında dünya çapında 4.1 milyon yeni vaka ve 8 bin 500’den fazla ölüm bildirildiği ifade edilen açıklamada, dünya çapında son 1 haftada Covid-19 vakalarında görülen yüzde 18 oranında artışın yanında ölümlerde de yüzde 3 artış tespit edildiği, dünyada bölgelere göre en fazla vaka artışının yüzde 47 ile Doğu Akdeniz ve yüzde 33 ile Avrupa bölgesinde tespit edildiği kaydedildi.

Covid-19 pandemisinin ülkede ve dünyada devam ettiğine işaret edilen açıklamada, insanlar arasında daha bulaşıcı olacak şekilde evrimine devam ettiğine dikkat çekildi ve şu önerilerde bulunuldu:

“Bütün bu nedenlerle sağlıklı bir şekilde günlük yaşantımıza devam edebilmek için kişisel korunma tedbirlerimizden vazgeçmememiz gereklidir. Kişisel korunma tedbirlerinin en başında etkin maske kullanımı gelmektedir. Ülkemiz ve Dünyada artış trendi olan Covid-19 varyantlarına karşı basit bir şekilde korunmanın yolu maske kullanımına devam etmekten geçmektedir.

Rakamlar ve güncel veriler ışığında değerlendirme yapıldığında varyantlar ve alt tipleri evrimleşme kapasitesiyle yayılımlarını sürdürürken değişikliğe uğramaya devam etmektedir. Bu nedenle varyant ve alt tip değişikliklerinin getireceği olası vaka artışları, hastane ve yoğun bakım yatışı gerekliliklerine önceden hazırlıklı olmak toplum sağlığı yararına olacaktır.

Bu hazırlıklar için yapılması gerekenlerin başında, Covid-19 nedeniyle başvuran ve hastaneyle yoğun bakım yatışı gereken hastalar için uygun ve diğer servislerden bağımsız yataklar olması gerekir. Ayrıca yeterli yatağın hazır bekletilmesi, gereğinde kapasitenin nasıl artırılacağının planlanması ve Covid-19 servis ve yoğun bakım takibi gerektirebilecek hastaların bakımı ve tedavisi için görevlendirilecek hekim, hemşire ve personellerin planlaması yapılmalı. Son dakika kararları ile kaosa ve hizmet aksamasına neden olunmamalı. Hali hazırda tespit edilen pozitif vakaların hastaneye başvurma ve doktor muayenesi ihtiyacı göz önünde bulundurularak Covid-19 poliklinikleri oluşturulup, diğer poliklinik hizmetlerinin etkilenmemesinin sağlanması ve diğer nedenlerle poliklinik muayenesi yapılacak olan hastalarla aynı alanlarda bekletilmemesinin sağlanması bulaşı en aza indirmek açısından önemlidir. Bunun için pluşturulacak Covid-19 poliklinikleri hastalara gecikmesiz hizmet verilebilecek sayıda olmalı, Polikliniklerde çalışacak hekim, hemşire ve personel planlaması yapılmalı, Önceden duyurusu yapılarak ve hastane içerisinde gerekli işaret/yönlendirme levhaları ile Covid-19 hastaları başvuracağı merkezler hakkında bilgilendirilmiş olmalı, Covid-19 poliklinikleri bulaş riskini en aza indirilmesi açısından izole olmalı, Covid-19 nedeniyle istihdam edilen personel istihdam amacına uygun şekilde hizmet vermelidir.

Herhangi bir hastalık nedeniyle hastaneye başvurup başvuru gerekçesi hastalığının yanında Covid-19 pozitif olduğu saptanan hastalar için her serviste yeterli miktarda izole odalar oluşturulması sağlık hizmetinin aksamasının önüne geçecek önlemlerden olacaktır. Ameliyat ya da girişimsel işlemler öncesi hastalara PCR testi, hastane yatışlarında antijen veya PCR testi rutin olarak yapılmalıdır.

Acil servisin acil hastalar için kullanılmasının sağlanması açısından, Covid-19 hastalarının rutin poliklinik takip ve tedavileri için acil servis kullanılmamalı, covid-19 pozitif hastaların mesai dışı zamanlarda acil durum teşkil eden şikayetleri olması halinde acil servise başvurmaları ve takip, tedavilerinin sağlanabileceği izole alanlar oluşturulması gereklidir.

Acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının sayılarının bu hizmetleri yürütecek yeterli sayıya ulaştırılması gereklidir.

Covid-19 pandemisinin Dünya çapında hala devam etmekte olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle ülkemizde toplum sağlığını korumak adına Covid-19 antijen/PCR testlerinin yeterli sayıda yapılması, ücretsiz ve ulaşılabilir olması gerekliliğini vurgularız.”

-Testler ücretsiz yapılmalı

Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık verilerde test pozitiflik oranının yüzde 10’a yaklaşan ülkede yetersiz test yapıldığını da savunarak, “Ücretsiz test uygulamasının kaldırılmasının bu yetersiz test sayısında büyük etkisi olduğu açıktır. Test pozitiflik oranları günlük olarak değerlendirilip Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği şeklide yüzde 5 pozitiflik oranının altında olacak şekilde test sayılarının artırılması gerekmektedir. Özellikle üst solunum yolu yakınması olan kişiler hızlı test ve/veya PCR testine yönlendirilmelidir” görüşünü paylaştı.  

Covid-19 pandemisi için koruyuculuğu ve bulaştırıcılığı azalttığı kanıtlanmış aşıların kullanımıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini belirten Tabipler Birliği, bu nedenle aşı konusunda var olan ulusal verilerin analiz edilerek aşı koruma oranına göre riskli gruplardan başlamak üzere hatırlatma doz aşı planlaması ve uygulaması kış aylarına kadar tamamlanacak şekilde yapılması gerekliliğine işaret etti.

5 yaş-12 yaş arası çocuklar için aşı temin edilerek okullar açılıncaya kadar bağışık yanıtın sağlanması için hızla aşılanma yapılması gerektiğine de işaret eden Tabipler Birliği, “Toplum sağlığı adına yaptığımız tüm önerilerin dikkate alınmasını talep ederken, Sağlık Bakanlığı’na sağlıkta örgütlü meslek örgütleri ile iş birliği ve ortak akıl yoluyla kamu sağlığına yön verilmesinin kamu yararına olacağını bir kez daha hatırlatırız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER