TAK’ın merhum Müdürü Kemal Aşık 33’üncü ölüm yıl dönümünde anıldı

TAK’ın merhum Müdürü Kemal Aşık 33’üncü ölüm yıl dönümünde anıldı
banner94
banner90

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) yasal statüye kavuşmasını sağlayan merhum müdürlerden Gazeteci Kemal Aşık, 33’üncü ölüm yıl dönümünde anıldı.

Aşık için bugün Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında ve TAK’taki büstü önünde tören düzenlendi.

TAK’ı yasal statüye kavuşturan ve Kıbrıs Türk medyasına önemli hizmetler veren, uzun süre TRT’nin Kıbrıs muhabirliğini de yürüten gazeteci Kemal Aşık için ilk tören saat 10.00’da kabri başında yapıldı.

Ailesinin, TAK Müdürü Fehmi Gürdallı ile TAK yönetimin katıldığı anma töreninde, saygı duruşunda bulunuldu; Aşık’ın mezarına çelenkler konuldu , buhur yakılarak dua edildi.

-Gürdallı

TAK Müdürü Gürdallı, Kemal Aşık’ın Türk ve Kıbrıs Türk basınına önemli ve unutulmaz hizmetler verdiğini kaydetti.

banner91
TAK’ın bugünlere gelmesinde Aşık’ın büyük emeği olduğunu vurgulayan Gürdallı, önümüzdeki yıl ajansın 50’nci kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını anımsattı.

Kemal Aşık’ın hayatının son 7 yılını TAK’ın müdürü olarak geçirdiğini de hatırlatan Fehmi Gürdallı, “Ölümünün 33’üncü yılında Kemal Aşık’ın gazeteciliği, görev aşkı, çalışkanlığı ve insanlığı konuşuluyorsa burada ailesine önemli bir mesaj, bize de düşen sorumluluklar var” dedi.

-TAK’taki büstüne de çelenkler konuldu.

Lefkoşa Mezarlığı’ndaki törenin ardından Kemal Aşık’ın TAK’taki büstüne de çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu.

-Kemal Aşık kimdir?

Kemal Aşık, 7 Kasım 1925’te Sütlüce’de doğdu. Öğrenimini Kıbrıs İslam Lisesi ve Lapta’da tamamladı. 1943-59 yılları arasında İngiliz Üsleri’nde mali işler sorumlusu olarak görev yaptı. 1959’da Cyprus Broadcasting Corporation’ın (CBC) Türkçe Haberler Bölümü’nde amir yardımcısı görevine başladı. 1963’te kurulan Bayrak Radyosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bozkurt ve Halkın Sesi gazetelerinde çalıştı. 1964’te TRT’nin Kıbrıs muhabirliğine başladı. BRT’den emekli olduktan sonra da TRT muhabirliğini sürdürdü. 1982’den itibaren ise hayatını kaybettiği 18 Kasım 1989’a kadar Türk Ajansı Kıbrıs’ta müdürlük yaptı ve ajansın yasallaşma sürecinde önemli adımlar attı.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER