banner22

Tarım Dairesi’nden tahıl ekili alanlarda hastalık uyarısı

Tarım Dairesi’nden tahıl ekili alanlarda hastalık uyarısı
banner32

 Tarım Dairesi, tahıl ekili alanlarda mühendisler tarafından yapılan tarla kontrolleri sonucunda iki konu üzerinde üreticileri uyarma gereği duyulduğunu bildirdi.

Tarım Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, mevsim normalleri üzerinde meydana gelmiş yağışlardan ve hava sıcaklığının tahıl hastalıkları için uygun seyirde devam etmesinden dolayı,mücadelesi yapılmayan alanlarda fungal(mantar) hastalıkların yaygınlaştığı ve ekonomik zarar eşiğine geldiği tespit edildi.

Aralık ve Ocak ayının bol yağışlı geçmesinden dolayı, toprakta yıkanmanın fazla olupbitki besin noksanlığının baş gösterdiği belirtilen açıklamada, bu durumun, bitkilerde sararmalar şeklinde ortaya çıktığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, bu sebeple, hastalığın görülmediği sağlıklı tarlalarda, üst gübre olarak %33 azot içeren (Amonyum Nitrat) ürünlerin kullanılması tavsiye edildi.

Hastalık görülen ve sararma olan tarlalarda ise fungal hastalıklara karşı ilaçlı mücadele yapıldıktan sonra, özellikle demir içeren mikro elementli yaprak gübreleri ile gübreleme yapılması önerildi.

Üreticilerin,uygulanacak yöntemlerle ilgiliKaza Tarım Daireleri’nden bilgi alabilecekleri de belirtildi.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 17:42
banner33
YORUM EKLE
banner38
SIRADAKİ HABER

banner24

banner40

banner43

banner45

banner46

banner48

banner39

banner41

banner42

banner44

banner47

banner49

banner51