Tatar, Maraş’taki müzik klibi nedeniyle tehdite varan saldırılara maruz kalan Nihayet Elibol ile görüştü

Tatar, Maraş’taki müzik klibi nedeniyle tehdite varan saldırılara maruz kalan Nihayet Elibol ile görüştü
banner83
banner80

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş’ta çektiği müzik klibi nedeniyle Güney Kıbrıs’ta tehdide varan saldırılara hedef olan Kıbrıslı Türk müzisyen Nihayet Elibol ile çevrimiçi görüşmede bir araya geldi. Nihayet Elibol’u ve ekibini çekmiş olduğu klip nedeniyle tebrik eden Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ta çekilen müzik klibi sonrası Rum tarafından tehdit ve hakarete varan birçok saldırıya maruz kalan Nihayet Elibol’a yönelik yapılan insanlık dışı bu tavırların bağnaz bir zihniyetin ürünü olduğunu belirtti. Sanatçı tarafından çekilen eserin herhangi bir siyasi kaygı taşımadığını tamamen sanatsal gailelerle hazırlandığının altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, çekim mekanın sırf Maraş olması nedeniyle yapılan saldırıların herhangi bir mantıksal zemini bulunmadığını kaydetti.

“Sanata ve farklılıklara hoşgörü, uygar yaşamın en önemli olgularından biri”
Sanatın, dünya insanlığının evrensel bir dili olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, üretilen bir esere karşı bile tahammül edemeyen bu zihniyetin, gerek bölge, gerekse dünya barışı önündeki en büyük tehdit olduğunu ifade ederek, sanata ve farklılıklara hoşgörünün, uygar yaşamın en önemli olgularından biri olduğunu dile getirdi.

banner69
Cumhurbaşkanı Tatar’dan Rumlara itidal çağrısı
Kıbrıslı Türk müzisyen Nihayet Elibol’un asla yalnız olmadığını, gerek Cumhurbaşkanı olarak kendisinin, gerekse Kıbrıs Türk Halkı’nın Nihayet Elibol’un yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, üretilen bir eserin siyasetle bağdaştırılarak bu denli büyük saldırılara gerekçe gösterilmesini eleştirdi. Hoşgörü, sağduyunun hüküm sürmesinin önemine dikkat çekerek Rumlara itidal çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Nihayet Elibol’un çalışmalarının arkasında olduklarını vurguladı.

“Maraş açılımıyla dünya insanlığına hizmet edildi”
Maraş açılımıyla dünya insanlığına hizmet edildiğini, Rumlara Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapıp hak sahiplerine mülklerine dönme fırsatı sunduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bu bağlamda Maraş açılımının ne denli önemli bir adım olduğunun bir kere daha gözler önüne serildiğinin altını çizdi.

Elibol, Cumhurbaşkanı Tatar’a vermiş olduğu destek ve gösterdiği yakın alaka nedeniyle teşekkür etti
Rumların yapmış oldukları birçok şikayet nedeniyle parçanın yayından kaldırıldığını kaydeden Nihayet Elibol, yaşanan saldırılara anlam veremediğini ifade ederek bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Tatar’ın önderliğinde, kendisine Kıbrıs Türkü’nün sahip çıkmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Elibol, Cumhurbaşkanı Tatar’a vermiş olduğu destek ve gösterdiği yakın alaka nedeniyle teşekkürlerini iletti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER