banner22

TMT Mücahitler Derneği'nden tepki

TMT Mücahitler Derneği'nden tepki
banner32

TMT Mücahitler Derneği, ateşkesin devam ettiği ülkede, karşı tarafın aşırı silahlanması ve çok daha önemli sorunlar çözüm beklerken vicdani ret konusunun öncelikli olarak öne çıkarılmasının hem mantıksız hem zamansız olduğunu belirtti.
Dernek Başkan Yardımcısı Celal Bayar yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği ile Güney Kıbrıs’tan “Kıbrıs Yazarlar Birliği”nin vicdani reddin bir insanlık hakkı olduğunu, “İnsan öldürme eğitimi almaya zorlamanın” büyük suç olduğu ve vicdani reddin bir insanlık hakkı olduğunu savunduğunu hatırlattı.
Yakın tarihimizde binlerce Kıbrıs Türk’ünün Rumların vahşi ve insanlık dışı saldırıları karşısında cephelere koştuğunu hatta yurtdışında okuyan öğrencilerin dahi eğitimlerine ara vererek vatan savunmasına koştuklarını dile getiren Bayar, diğer yandan KKTC Anayasası’nın 74 (1) maddesinde de “Silahlı Kuvvetlerde her yurttaşın hakkı kutsal görevidir.” dendiğini vurguladı.
Bayar, “Silahlı Kuvvetlerde eğitim; ‘insan öldürme amaçlı olmayıp tamamen savunma amaçlıdır’ Hele hele Türk Askeri geleneğinde intikam yoktur” dedi.

banner33
YORUM EKLE
banner38
SIRADAKİ HABER

banner24

banner40

banner43

banner45

banner46

banner48

banner39

banner41

banner42

banner44

banner47

banner49

banner51