"Türkiye’nin garantisi olmazsa Kıbrıs Girit gibi olacak"

"Türkiye’nin garantisi olmazsa Kıbrıs  Girit gibi olacak"
banner32

Meclis Başkan Yardımcısı UBP Milletvekili Zorlu Töre “Lute’un ziyareti Nüfus ve Doğalgaz Politikası” ile ilgili Mecliste güncel konuşma yaptı.

Kıbrıs meselesinde arabuluculuk çabalarının yıllardır devam ettiğini söyleyen Töre, çabaların bir yere varamadığını söyledi.

Rum tarafının görüşlerinin değişmediğini, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak istediklerini söyleyen Töre, Türkiye’nin garantisi olmazsa Kıbrıs’ın Girit gibi olacağını belirtti.

Töre, Rum tarafının daha fazla toprak istediğini, taleplerinin bitmediğini kaydetti.

banner69
Gönyeli’deki alt-üst geçit konusu ve üreticilerin zararlarının ödenememesi konularında hükümete eleştirilerde bulunan Töre, tarım ve hayvancının zorda olduğunu kaydetti.

Doğalgaz konusunda yaşanan gelişmelere değinen Töre, “İsrail ile Rum tarafı Akdeniz’i Yunan denizi haline getirmeye çalışıyorlar. Türkiye buna izin vermemelidir” dedi.

Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin ortadan kaldırılamayacağını söyleyen Töre, İkinci Cumhurbaşkanı Talat’ın bu yöndeki açıklamalarını eleştirdi.

Töre, “Artık iki devlet konuşulmalıdır” dedi.

CAS çalışanlarının sorunlarına değinen Töre, hükümetin bu sorunlara çözüm üretmesi gerektiğini kaydetti.

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet besler.
Mehmet besler. - 1 yıl Önce

ZORLU TÖRE TALEBELİK YILLARINDA NE ISENI BUGÜN. DE AYNIDIR,hıç tacız vermeden ınandıgı yolda hıç sapmadan ve Türkiye sevdasından hıç ödün vermeden bu günlere geldı KKTC yı yaşatmak ıcın yıllarca yolundan hiç sapmamıstır.. Cumhurbaskanlıgına en laık ınsandır.

Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 2 yıl Önce

Sayın Zorlu Töre’nin açıklamalarına aynen katılıyorum.

Mehmet Besler.
Mehmet Besler. - 1 yıl Önce

Bundan 10 yıl önce Kktc halkınım %75 şirımla bırleşmeye razı iken , ZORLU TÖRE SAYESINDE HALKIMIZ DAHA DA BILİNÇLENMIŞTIR., bı hün halkımızım %85 Türkiye ile yola devam dıYORSA BUNU DA ZORLU TÖREYE Borçludur.

SIRADAKİ HABER