ÜRETİCİLER GÜZELYURT'TA EYLEM YAPTI

 “EYLEM ATEŞİ LEFKOŞA’YA GELECEK” Hayvan üreticileri, “girdi maliyetlerinin yüksek olması, ürünlerinin ucuz alınıp pahalı satılmasına”...

ÜRETİCİLER GÜZELYURT'TA EYLEM YAPTI
banner32

 

“EYLEM ATEŞİ LEFKOŞA’YA GELECEK”

 

Hayvan üreticileri, “girdi maliyetlerinin yüksek olması, ürünlerinin ucuz alınıp pahalı satılmasına” tepki göstermek için Güzelyurt’ta eylem yaptı. Eyleme yüzden fazla traktör, iş aracı ve araçla katılan üreticiler, Güzelyurt’ta başlattıkları tepki eylemlerinin bölgelerden sonra başkente taşınacağını duyurdu.Eylemde akaryakıta gelen zamlar da protesto edildi.

 

Güzelyurt ve bölgesindeki hayvan üreticileri, yem ve akaryakıttaki zamma tepki göstermek, destek ödemelerinin yapılmasını, sütte ve suda fiyat dengelemesini talep etmek üzere Güzelyurt’ta araçlı eylem yaptı.

Eyleme, yüzden fazla traktör, iş aracı ve araçla katılan üreticiler hükümete Güzelyurt Terminali’nden “Bu zamlarla üretime devam edilemez, üretici de halk da çöktü” diyerek seslendi.

“Hayvancı Bu Milletin Dilencisi Mi?”,  “Çalışır Bozarsınız” pankartlarının traktörlere asıldığı eylem Güzelyurt-Bostancı arasında yapımı devam eden kavşaktaki trafik ışıklarında başladı. Araçlarla burada toplanan üreticiler Güzelyurt’un merkezine ilerleyerek çarşıdan geçti ve eylemi Güzelyurt Terminali’nde tamamladı.

Eyleme, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ile Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle de katılarak destek verdi. Terminal alanına UBP milletvekili Menteş Gündüz de geldi.

Eyleme, zaman zaman vatandaşlar da balkonlarından, iş yerlerinden alkışlarla, trafikteki araçlar da kornolarla destek belirtti.

Eylemde konuşan Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yetkililerin bütünlüklü çözüm için Temmuz’u işaret ettiğini savunan, üreticinin bu kadar zaman bekleyemeyeceğini söyledi.

Naimoğulları, “Bugün burada yakılan, eylem ateşinin, tepki eylemleri ülkenin tüm bölgelerine dağılacak. Sonra da herkes Lefkoşa’da nasıl eylem yapılacağını görecek. Çözüm için önerilerimiz masada. İsteklerimiz ortada. Görüşmeye her zaman açığız. Dilenci gibi 3-5 kuruşun peşinde değiliz. Artık pazarlık da yok geri adım atmak da…”

banner69
3 ayda akaryakıta 53 kuruş zam yapıldığını, yeme yüzde 20’nin üzerinde, ham maddeye ise yüzde 30 zam geldiğini belirten Naimoğulları, “Bu yıl kurak. Kaba ot geçen yıla oranla yüzde 100 zamlandı. Biz zamlarla uğraşırken, açılım beklerken akşam yatıyoruz sabah zamla kalkıyoruz” dedi.

Mustafa Naimoğulları, üreticilerin hala 2017 Doğrudan Gelir Destek ödemelerini beklediğini, hükümetin neden olarak bütçeyi ve geçmiş hükümeti gösterdiğini savundu. Su konusunda da açıklamada bulunan Naimoğulları, hükümetin bu konuda da fiyat dengelemesi yapmak yerine üreticiyi belediyelerle muhatap olmaya ittiğini dile getirdi.

 

“Biz zaten 5 yıldır belediyelerle görüşüyoruz. İyi niyetli olan da var olmayan da var. ‘Sütün fiyatı için imalatçı, yemin fiyatı için fabrika, suyun fiyatı için belediyelerle görüşün’ diyorsunuz. Peki, siz hükümet olarak ne yapıyorsunuz? Bu zihniyetle bir yere varamayız.”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Sorumlusu Cemal Darbaz da, 1 TL 35 kuruşa alınan sütün markette 5 TL’ye satıldığını belirtti. “Bu girdi maliyetleriyle üretim yapacak halimiz kalmadı” diyen Darbaz, canlı hayvanların üreticiden düşük fiyatla alındığını kasapta pahalıya satıldığını belirtti.

Konuşmasında, halka “yanımızda olun” diyerek seslenen Darbaz, “Halk, üreticinin ya beleş verdiği ürünleri altın fiyatına alıyor. Bir kara borsa var, hükümet buna göz yummasın” dedi.

“Bir avuç KKTC’de serbest piyasa ekonomisi uygulanıyor. Peki neden biz kendi sütümüzün ve etimizin fiyatını belirleyemiyoruz” diye soran Darbaz, “Tüccar zihniyetiyle tüccara hizmet ediliyor” görüşünü savundu.

 

Darbaz, “Bu üretici öyle ya da böyle batacak. Batmadan elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER