VAKIFLARIN KURULUŞUNUN 447.YIL DÖNÜMÜ

BENTER BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİKıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Vakıf Şehir: Lefkoşa” ve “İyilik Festivali”...

VAKIFLARIN KURULUŞUNUN 447.YIL DÖNÜMÜ
banner32

BENTER BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Vakıf Şehir: Lefkoşa” ve “İyilik Festivali” etkinlikleri konusunda Bedesten’de basın toplantısı düzenledi.

 

Kıbrıs Vakıfları’nın kuruluşunun 447. yıl dönümü ve İngilizlerden Kıbrıs Türk halkı tarafından devralınışının 62. yıl dönümü kutlanıyor. Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Vakıf Şehir: Lefkoşa” ve “İyilik Festivali” etkinlikleri konusunda Bedesten’de basın toplantısı düzenledi.

“Vakıfları kuran atalarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz” diyen Benter, Vakıfların kontrolünün İngilizlerden Türklere geçmesinin çetin mücadeleler sonucunda gerçekleştiğini söyleyerek, bu mücadeleyi veren Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarını andı.

Bu yıl düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgi veren Benter, yarın saat 14.00’te Taşkınköy’deki Dr. Fazıl Küçük Parkı’nda “İyilik Festivali” düzenleneceğini, festivalde çocuklar ve gençlere yönelik programların yer alacağını söyledi.

banner69
“Alternatif Bir Rota: Vakıf Şehir Lefkoşa Yürüyüş Etkinliği”nin ise pazar günü saat 11.00’de Girne Kapısı’ndan başlayacağını söyleyen Benter, yürüyüşün amacının vakıf kültür varlıkları ile tarihi ve kültürel zenginliği tanıtmak olduğunu belirtti.

Benter, ilk defa bu yıl gerçekleştirilecek yürüyüşe; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflardan da Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in de katılacağını dile getirdi.

Kıbrıs’ın bir vakıf adası ve Lefkoşa’nın da bir vakıf şehri olduğuna vurgu yapan Benter, ‘karşılık beklemeden iyilik yapmak’ anlamı taşıyan vakıflar ruhunu tanıtmak istediklerini söyledi. Lefkoşa’da binin üzerinde vakıf binası bulunduğunu belirten Benter, bu eserleri tanıtmanın önemine işaret etti.

Kıbrıs’ta sadece Osmanlı eserleri değil Lüzinyan, Venedik gibi farklı medeniyetlerin eserlerini de bulunduğunu dile getiren Benter, tüm medeniyetleri kucakladıklarını, hepsinin Kıbrıslıların tarihini oluşturduğunu kaydetti.

Benter’in konuşmasının ardından “Lefkoşa Vakıf Şehir” isimli kısa film izlendi.

Basın toplantısında Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Aslı Ceren İnanç da söz alarak, işbirliğinin devam edeceğini, ortak projeler üzerinde çalışıldığını söyleyerek, bunlardan birinin de “Foto Safari Projesi” olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER