VATANDAŞLIKLAR KRİTERLERE BAĞLI

 KARMA EVLİLİKLERDEN DOĞAN ÇOCUKLAR KONUSURum İçişleri Bakanı, Kıbrıslı Türk ve Türkiye vatandaşlarının yaptığı karma evliliklerden doğan...

VATANDAŞLIKLAR KRİTERLERE BAĞLI
banner83
banner80

 

KARMA EVLİLİKLERDEN DOĞAN ÇOCUKLAR KONUSU

Rum İçişleri Bakanı, Kıbrıslı Türk ve Türkiye vatandaşlarının yaptığı karma evliliklerden doğan çocuklara belirli kriterlerle ve belirli durumlarda “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığının verildiğini savundu.

Rum İçişleri Bakanı Petridis, binlerce kişinin, karma evliliklerden doğan çocuklara vatandaşlık verilmemesi nedeniyle “Kıbrıs Cumhuriyeti” aleyhinde hukuka başvurma niyeti üzerine açıklama yaptı.  Petridis, Kıbrıslı Türk ve Türkiye vatandaşlarının yaptığı karma evliliklerden doğan çocuklara belirli kriterlerle ve belirli durumlarda “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığının verildiğini savundu. Rum Bakanlar Kurulu’nun 2007 yılında, karma evliklerden olan çocukların “siyasi olarak hassas durumlarıyla” ilgili belirli kriterler koyduğunu belirten Petridis, yasal düzenlemeler temelinde ebeveynlerden biri “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı olduğunda, yabancı olan ebeveyn “ülkeye yasadışı olarak girmediği” takdirde, “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığının otomatik olarak verildiğini söyledi.  Rum basınına göre kriterler uyarınca, özellikle şu durumlarda vatandaşlık veriliyor:

• Kıbrıslı Türklerin Türkiye vatandaşlarıyla yaptığı karma evliliklerde 20 Temmuz 1974 sırasında ya da öncesinde dünyaya gelen çocuklar.

• Kıbrıslı Türklerin, Türkiye dışında üçüncü ülke vatandaşlarıyla ya da AB ülkelerinin ve “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin ilişkisinin olduğu diğer ülkelerin vatandaşlarıyla yaptığı karma evliliklerden doğan çocuklar.

• Kıbrıslı Türklerin Türkiye vatandaşlarıyla 20 Temmuz 1974 öncesinde yurtdışında yaptığı karma evliliklerden doğan çocuklar.

• Karma evliliklerden doğan Pile’de ikamet eden çocuklar.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in, kriterler temelinde vatandaşlık almaya hakkı olan ancak gazeteye göre süreç içerisinde sorunlarla karşılaşan başvuru sahiplerinin “çetelerce suiistimal edildiğine” dair açıklamalarını yorumlamaya çağrılan Petridis, sayının, “çeteler oluşmasını sağlayacak” kadar büyük olup olmadığı konusunda kuşkularını dile getirdi.  Petridis, adalete başvurmanın herkesin hakkı olduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER