Yangın ile ilgili açıklamalar

Yangın ile ilgili açıklamalar
banner32

DP Milletvekili Serdar Denktaş, dünkü hastane yangınıyla ilgili yazılı açıklama yaptı ve “Dr Burhan Nalbantoğlu Hastanesinde yaşanan üzücü olay, bize,  beklenmedik olaylar karşısında ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha hatırlattı” dedi. 

Serdar Denktaş, iki kişinin olay sonrasında hayatını kaybetmiş olması nedeniyle, yangın ile direkt bağlantısı olmasa bile, yaslı ailelerin acısını yüreklerinde hissetmekte oldukları belirtti ve şunları dile getirdi:

“Şimdi tribün selamı maksatlı "kriz masası" oluşturma gibi sadece günü geçiştirecek yaklaşımlarla değil, gelecekte benzeri olayların yaşanmasını engelleyici veya yaşanması halinde çok daha organize ve hızlı hareket etmemizi sağlayacak önlemler üzerine hükümetimiz kafa yormalı.

Medya /Sosyal medya kalemşörleri ise devleti yerme ve/veya özel hastaneleri övme çabasına girmeden, Devlet ve özel hastanelerin sadece özel durumlar sonrasında değil her zaman ve koşulda birlikte hareket etmeleri halinde vatandaşımıza çok daha kaliteli bir sağlık hizmeti verilebileceğini anlayarak fikirlerini bu doğrultuda yansıtmalarının çok daha faydalı olacağına inanıyorum.
Bu vesileyle olay esnasında canını dişine takarak hastalarımızı tahliye etmeyi başaran sağlık görevlilerimize teşekkür ediyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrıdan rahmet, yaslı ailelerine başsağlığı diliyorum. Hepimize geçmiş olsun.”

HAK SEN

HAKSEN, dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinde çıkan yangının, toplumun  sağlıktaki bel kemiğine tam bir darbe indirdiğini kaydetti.
HAKSEN’in yazılı açıklamasında şunlar dile getirildi:
“Yangında ve sonrasında vefat eden vatandaşlarımıza rahmet dilerken, özel hastanelere nakledilen hastalarımıza da acil şifalar dileriz.
Bu çok acı olay bize şunu göstermiştir ki sağlık ülkemizde artık devletin elinden kaymıştır. Yıllar önce yanan Devlet Kimya Labaratuvarında da yeni bir bina inşaatı başlatılmamıştır.
Şimdi sağlıkta daha büyük bir sorun ile karşı kaarşıyayız. Bir Devlet Tiyatroları ve Devlet Labaratuarı binalarını inşa edemeyen hükümetler, böylesi bir yarayı nasıl ve ne zamana kadar kapatacakları ile ilgili olarak toplumu aydınlatmak zorundadırlar.
Sendikamız HAKSEN; siyasi partilere yapılan yardımların 2 yıl ertelenmesi ve fonlarda birikmiş olan miktarların ön sermaye olarak kullanılır hale getirilip, gerek Türkiye gerekse AB’den proje karşılığı yardım talebinde bulunulmasını bir öneri olarak ortaya koymaktadır.
Sağlık toplumun kalbidir. Halkımıza geçmiş olsun dileğimizin yanında böylesi acı olayların bir daha yaşanmaması için gerekli

KSP

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Merkez Komitesi, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde meydana gelen yangının 2 hastanın ölümüne neden olduğuna dikkat çekerek, hükümeti istifaya çağırdı. 
Açıklamada, ortalama bir buçuk yılda bir hükümet değiştiren Kuzey Kıbrıs’ta her alanda olduğu gibi sağlıktaki sorunların da istikrarsızlık ve ihmallerin bir sonucu olduğunu savunan KSP Merkez Komitesi, “Gelmiş geçmiş tüm yönetimler bu ihmallerin sorumlusudur” ifadesini kullandı.
Komite açıklamasında şöyle dedi. 
“Yangın normaldir, olabilir şeklindeki düşüncelere katılmıyoruz. Böylesi bir yangın normal değildir, olmamalıdır. Halkın yoğun olarak kullandığı yerlerde, kamuya açık yerlerde ve özellikle sağlık kurumlarında özel tedbirler alınması zorunludur. Otomatik yangın söndürücü sistemler ve daha birçok modern koruyucu seçenekler vardır. Felaket anlarında kaçış ve kurtarma operasyonları planlanmalı, bunların periyodik tatbikatları yapılmalıdır. Bunları yapmamak suç ve ihmaldir.”

HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün çıkan yangın sonrasında büyük bölümünün hizmet veremez durumda olduğunu söyleyerek, Bakanlar Kurulu’nun Lefkoşa bölgesinde en teşekküllü hastaneyi acil olarak geçici süreliğine kamulaştıracak karar üretmesi gerektiğini kaydetti. 
Özgöçmen yaptığı yazılı açıklamada, hastanede zarar ziyan tespiti yapılabilmesinin biraz zaman alacağına dikkat çekerek, tehdit altında olan halk sağlığının yeniden güvence altına alınabilmesi için vakit kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti. 
Dünkü yangınla kahrolduklarını, evlerinin, ocaklarının yandığını söyleyen Özgöçmen, meslektaşları, doktorlar ve tüm sağlık çalışanlarının kendi hayatlarını riske atarak hastalarının hayatlarını kurtarmak için canla başla mücadele ettiklerini söyledi. 
Hastanenin sigorta kapsamında olup olmadığını da soran Özgöçmen, hastane sigorta kapsamındaysa, yetkilileri sigortanın kapsamı konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye çağırdı. 
Özgöçmen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
“Tüm camiamıza ve halkımıza geçmiş olsun diler, kayıplarımız için üzüntümüzün büyüklüğünün bilenmesini ister ve rahmet dileriz.”  

DIŞ BASIN BİRLİĞİ

Dış Basın Birliği (DBB), dün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen yangının yürekleri burktuğunu bildirdi.
DBB’den yayınlanan mesajda, hastane görevlileri, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin daha büyük bir felaket olmaması adına gösterdiği çabaların takdire değer olduğuna vurgu yapıldı.
Mesajda “Yangın sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Temennimiz, yaraların bir an önce sarılmasıdır. Gerek hükümetimizin gerek ise toplumumuzun bu konuda gerekli olan duyarlılığı göstereceğine olan inancımız tamdır. Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ

Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastane yangınıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Hastaların Güvenlik Hakkı, Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir”  dedi.
Ülkenin en donanımlı hastanesinde çıkan yangın ve sebep olduğu can kayıplarının herkes gibi kendilerini de derinden üzdüğünü belirten Dernek, şunları kaydetti:
“Ne yazık ki, geçmişteki sel felaketi sırasında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşananlardan, felaketin sebep olduğu can ve mal kayıplarından, hastalara ait verilerin yok oluşundan  hiç ders alınmadığı bugünkü üzücü yangının ardından bir kez daha görülmüştür. Keza Devlet Laboratuvarı yangını beraberinde yanıtlanamayan sorularıyla birlikte henüz kamuoyunun hafızasından silinmemiştir.
Ülkemizin en büyük, en donanımlı  hastanesinin bir kriz yönetimi masası var mıydı? Yangın olasılığına karşı bir kriz yönetim planı oluşturulmuş muydu? Yangın anında kurulacak kriz masasında kimlerin hangi görevi alacağı önceden belirlenmiş miydi? Hastaneden hastalar tahliye edilirken hangi hastanelerin ne şekilde kullanılabileceği belirlenmiş miydi? Bir kriz anında nasıl bir yol haritası izleneceği ile ilgili en son ne zaman tatbikat yapılmıştı? Eğer tüm bunlar varsaydı bugün niye kaotik bir kriz yönetimi yapıldı.
En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Hastaların Yaşam Hakkı, Güvenlik Hakkı ve Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği korunamamıştır. İşyeri güvenliği ile ilgili gerekli tedbirler alınmamıştır.”
Evrensel Hasta Hakları Derneği, şunları ifade etti:
“Sağlığı yönetenlerin, vergisini ödeyen ve karşılığında kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti bekleyen bizleri, açık yüreklilikle ve derhal  bilgilendirmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde devlet eliyle sunulan sağlık hizmetlerinin nasıl sağlanacağı, acil hizmetlerin nasıl yürütüleceği, acil cerrahi operasyonların ne şekilde yapılacağı ve poliklinik ve yataklı tedavi hizmetlerinin ne zaman normal işleyişine döneceği ile ilgili en kısa zamanda bilgilendirilmeyi talep ediyoruz.
Yaşanan olaylardan dolayı öfkeli ve üzgün olduğumuzu belirtir, yangına maruz kalan hastalara ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun der, canını kaybedenlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 17:14
banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER