Yayın Yüksek Kurulu'ndan Diyalog Tv ile ilgili açıklama

Yayın Yüksek Kurulu'ndan Diyalog Tv ile ilgili açıklama
banner32

Yayın Yüksek Kurulu (YYK), Türkiye’deki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından alınan “Diyalog TV’nin yayın hizmetleri iletiminin durdurulması” kararına ilişikin açıklama yaptı.

“KURULUMUZA ÖNCEDEN BİLGİ VERİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANMAKTAYIZ”

“RTÜK tarafından alınan, “Diyalog TV’nin TürkSat Uydu Merkezi’nden yayın aktarımının durdurulması” kararı, RTÜK’ün kararında açıkladığı yasa maddelerinin ihlali gerekçesi ile alınmıştır” denilen açıklamada “Muhatabımız ve kardeş kuruluşumuz olan RTÜK’ün, ülkemizi ilgilendiren bu tür kararlar öncesinde, bir devlet geleneği hassasiyetiyle, Kurul’umuza önceden bilgi verilmesi gerektiğine inanmaktayız” ifadesi kullanıldı.

YYK’nın, durumu kendi yasası çerçevesinde incelediği belirtilen açıklamada, Diyaloog TV’nin, KKTC YYK tarafından yayın lisasına sahip bir kuruluş olduğu kaydedildi.

banner69
Açıklamada ayrıca, “YYK verdiği lisansların hangi platformdan yayına gireceği konusunda yönlendirme yapacak yasal yetkiye sahip değildir. Bu nedenle kuruluşlar farklı lisans tipleri içerisinden kendi tercihleri doğrultusunda, en uygun platform olarak değerlendirdikleri TürkSat Uydu Platformu’ndan “uydu” yayını yapmaktadırlar” denildi.

YYK Başkanı Olgun Üstün imzasıyla yayınlanan açıklama şu ifadelerle devam etti:

“Yayıncı kuruluşlar, TürkSat Uydu Platformu’ndan yayıma aktarabilmek için, TürkSat’la ararında doğrudan veya BRTK üzerinden bir sözleşme imzalamaktadırlar. Bu sözleşmede geçerli olan kuralların ihlal edilmesi durumunda RTÜK Yasası, TürkSat Yasası ve anılan sözleşme uygulanmaktadır.

Ancak anılan kararın bedelini, çalışanların ödeyecek olması, özellikle böylesi bir günde bizleri derinden üzmektedir.

Süreç ve yayın içeriği, Kurulumuz tarafından ayrıca incelenecek olmasına rağmen YYK, Korona Salgını süresince her zamankinden daha fazla sıkıntı yaşamakta olan yayın kuruluşlarımızla ilgili raporları sonraki gündemlere ertelemekte ve içerik açısından aynı hassasiyeti kuruluşlarımızdan da beklemektedir.

Süreç ile ilgili takibimizin sürdürüleceğini belirtir, konuyu kamuoyu ile paylaşırız.”

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gavvolem!
Gavvolem! - 1 yıl Önce

İstediğinde suyu kesecek,istediğinde uydu bağlantısını kesecek,istediğinde buraya yığdığı yerleşiklerin istikhakını göndermeyecek,onu yapacak bunu yapacak vs vs...Anavatan,yavruvatan ha..Anavatana şükran,Atlular,Sandallar,Muratağa ha...Alın işte!Bekleyin bakalı daha neler göreceğiz. Tatari da ortada habire ahkam kesiyor..Ceheneneme kadar yolunuz var bre..

Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

"Bu sözleşmede geçerli olan kuralların ihlal edilmesi durumunda RTÜK Yasası, TürkSat Yasası ve anılan sözleşme uygulanmaktadır." diyorsun da be efendi,senin orada ne işin var,ne iş yapıyorsun sen? Bostan korkuluğumusun nesin? Bu kurum KKTC'nin bir yayın kuruluşudur ve mağduriyet yaşıyor..Bugün bana yarın sana..Siz bu durumlarda hep böyle basit bir açıklama ile mi geçiştiriyorsunuz işleri? Yani herkesin ne hali varsa görsün ama sen de orada otur MAAŞ ÇEK..Olmaz olsun böyle hükümet....

Eskul Kutluer
Eskul Kutluer - 1 yıl Önce

Çok ağır bir karar oldu önce uyararak para cezası kesilmeli idi direk yayını durdurma çok ağır ve intikam hissi veren bir uygulama oldu kınıyorum

SIRADAKİ HABER