YDÜ, NOBEL KİMYA ÖDÜLLÜ PROF. DR. SANCAR'A FAHRİ PROFESÖRLÜK VERDİ

  Yakın Doğu Üniversitesi, “DNA tamiri ve hücre döngüsü” alanlarında yaptığı çalışmalar ve kanser...

YDÜ, NOBEL KİMYA ÖDÜLLÜ PROF. DR. SANCAR'A FAHRİ PROFESÖRLÜK VERDİ
banner32

 

 Yakın Doğu Üniversitesi, “DNA tamiri ve hücre döngüsü” alanlarında yaptığı çalışmalar ve kanser tedavisindeki “Sirkadiyen Saat” buluşuyla adını duyuran 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi bilim insanı, biyokimyacı ve moleküler biyolog Prof. Dr. Aziz Sancar’a bilime yaptığı önemli katkılar nedeni yle “Fahri Profesörlük” ünvanı verdi.
YDÜ’den yapılan açıklamaya göre,  törene Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör’ü Dr. Suat İ. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hayatının anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi ile devam etti.

banner69
Rektör Prof. Dr. Hassan yaptığı konuşmada “Öğrencilerime şunu söylemek istiyorum. Aziz Sancar hocamızın çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmaları lütfen bir okuyun. Nasıl büyük bir rehberle karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz. Bence Nobel ödülü gecikmiş bir ödüldür” dedi.
Rektör Prof. Dr.Hassan, yaptığı açış konuşmasının ardından Prof. Dr. Aziz Sancar’a verilen Fahri Profesörlük ünvanının gerekçesini açıkladı. 
Gerekçenin açıklanmasının ardından, 2015 Nobel Kimya Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’a, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Ümit Hassan tarafından “Fahri Profesörlük” sunuldu. 
Daha sonra Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri ile biraraya gelen Prof. Dr. Sancar, öğrencilerin sorularını yanıtlayarak onlara nasihatlarda bulunarak bilim ve araştırma ile ilgili düşüncelerini paylaştı

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER