“Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak”

“Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak”
banner94
banner90

Girne Akçiçek Hastanesi Dahiliye Umzanı Dr. Özlem Erdoğmuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, açılım sonrası Covid-19’a karşı toplumu oluşturan bireylere çok büyük sorumluluklar düştüğünü, eğer bu sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde, yeniden izole olmanın  ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacağını ifade etti.

Erdoğmuş’un paylaşımı şu şekilde:

“DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN!!

banner91
Mart 2020 den itibaren hayatımızın en uzun ve en korku dolu 2 ayını geçirdik. Penceremizin dışa açılan kolunu her tuttuğumuzda, kapı koluna , elektrik fişine dokunduğumuzda içimiz titredi, derin içimize çektiğimiz nefeste bile enfeksiyon kapma endişesi taşıdık. Hergece COVID’siz bir dünyaya uyanma umuduyla yattık ve sabah hayalkırıklığıyla yeni güne uyandık. Yazdık , çizdik, konuştuk ,sürekli eleştirdik, kusur aradık , testlere güvenmedik , alınan önlemleri beğenmedik. Ekonomik kaygılarımız oldu, işyerlerimiz kapandı, ödenemeyen krediler huzurumuzu kaçırdı, oturmaktan sıkıldı pekçoğumuz, işimizin çalışmanın , dışarda özgürce dolaşmanın kıymetini anladık SÖZÜMONA ! Geçsindi bugünler neler yapardık, her kurala uyar işyerlerimizi ayakta tutabilmek için her önlemi uygulardık!!

4 Mayıs’ta aşamalı olarak önlemler gevşetilmeye başlandı ; 2. Perde açılmıştı, artık toplumu oluşturan bireyler daha fazla sorumluluk almalıydı. Oysa; nerdeyse ilk günden itibaren ve ilk açılan işyerlerinde bile personel maske takmadı, gelen müşterilerinin maske takmasını zorunlu kılmadı, sosyal mesafeye uyulmasını sağlamadı.

Aş derdiniz yokmuydu sizin, ödenmemiş faturalarınız, kiranız, çocuklarınızın okul taksitleri yokmuydu?
Maskeler nefes almayı zorlaştırıyordu, zaten havada biranda ısınmıştı . Haftalardır pozitif vaka da yoktu ülkemizde , COVID-19 bitti deniyordu, İtalya’da İngiltere’de ölüm oranları da azalmaya başlamıştı .. Ya Brezilya’da ve ABD’de? Brezilya’da ve ABD’de günden güne artan vaka ve ölüm sayılarına kör ve sağır olduk hepberaber..

Keşke her birey ; sağlığımıza, özgürlüğümüze ve ekonomik faydamıza olan bu süreci idrak etse , ve keşke denetime mümkün olduğunca az gerek kalsaydı. Her restorana , kafe’ye, işyerine zabıta mı koymak lazım 7/24 denetlemek için. Bir başkasının işine karşı titizliğini ve sorumluluğunu çok katı eleştirirken sıra bize geldiğinde kendi sorumluluklarımıza karşı neden duyarsızız? Restoran, cafe ve işyerlerinin önüne koyulan içeriği tam da bilinmeyen el dezefektanları bizi korumaktan çok uzak. Önümüzü tam olarak görebilmemiz için birsüre daha fedakarlık yapmamız gerekiyor, toplum olarak..Maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Bu bir yaşam tarzı olmalı birsüreliğine . Alınan sözde önlemlerle açılımlar ; bende , DOSTLAR ALıŞVERİŞTE GÖRSÜN algısı yarattı. Yeniden izole olmak ilkine göre çok daha zor ve zedeleyici olacak acaba farkındamıyız?”

banner69
YORUM EKLE
banner83
SIRADAKİ HABER