YENİŞEHİR'DEKİ ARAZİ TARTIŞMALARI

SİBEL SİBER: “ANAYASA’YA AYKIRI”Cumhuriyet Meclisi 8’inci Dönem Başkanı Sibel Siber, Yenişehir’de devlete ait arazinin yurt yapılması amacıyla...

YENİŞEHİR'DEKİ ARAZİ TARTIŞMALARI
banner94
banner90

SİBEL SİBER: “ANAYASA’YA AYKIRI”

Cumhuriyet Meclisi 8’inci Dönem Başkanı Sibel Siber, Yenişehir’de devlete ait arazinin yurt yapılması amacıyla İTEM Yasası kapsamından çıkarılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Meclisi 8’inci Dönem Başkanı Sibel Siber, Yenişehir’deki arazi konusunda yazılı açıklama yaptı. Haftalardır Yenişehir’de yurt yapılması amacıyla bir şirkete rezerv olarak verilen arazinin hukuka uygun olup olmadığının tartışıldığını kaydeden Siber, “Hatırlanacağı gibi Başbakan olduğum dönemde usulsüz arazi kiralamalarını, alınan savcılık görüşü doğrultusunda Bakanlar Kurulu kararı ile iptal etmiştik. Hem Başbakanlık hem Meclis Başkanlığı görevlerimde benzer durumlar için aldığım savcılık görüşlerine dayanarak, Yenişehir’deki arazinin İTEM Yasası kapsamından çıkarılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu net olarak söyleyebilirim” dedi. Siber, “geçmişte bu şekilde Anayasa’ya aykırı kiralanmış binlerce dönüm arazi verilmesi, hukuk devletinde bu arazinin kiralanmasını haklı kılmaz” dedi. Sibel Siber, “Yenişehir’deki sorun, arazinin kiralanma usulüyle ilgiliymiş gibi bu konuda savcılık görüşüne başvurmak, esas hukuksuzluk olan konunun özünden kaçmadır” ifadesini de kullanarak, sorunun kiralamanın yasal veya etik olup olmamasında değil, eşdeğercinin hakkını koruma amacı taşıyan ilgili Anayasa maddesinin çiğnenmesinde olduğuna işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER