YEREL SEÇİM TARİHİ TARTIŞILDI

KOMİTEDE GÖRÜŞÜLMESİ OY ÇOKLUĞUYLASeçim ve Halkoylaması Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere Meclis Genel...

YEREL SEÇİM TARİHİ TARTIŞILDI
banner94
banner90

KOMİTEDE GÖRÜŞÜLMESİ OY ÇOKLUĞUYLA

Seçim ve Halkoylaması Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi. Tasarı, yerel seçimlerin temmuz ayına alınmasını ve seçim yasaklarının 20 gün kısaltılmasını öngörüyor...

 

Meclis Genel Kurulu’nda, Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi gündeminde bulunan, Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu bölümde söz alan Başbakan Tufan Erhürman, tezkere hakkında bilgi verdi. Bu yıl normal şartlarda seçimin yapılması planlanan günün üniversite sınavlarına, bir önceki haftanın da bayram tatiline denk geldiğine işaret eden Erhürman, Haziran ayı içerisinde seçimin yapılabileceği diğer günler konusunda YSK ile görüştüklerini 10 Haziran’ın olabilir bir tarih olarak ortaya konduğunu dile getirdi.

Yasanın seçimler 4 yılda bir yapılır dediğini, burada amaçlananın, seçilmiş olanların görev süresini korumak olduğunu belirten Erhürman, seçim tarihini geriye çekerek 10 Haziran’a alma durumunda görev süresinin kısaltılmış olacağını kaydetti.

banner91
Erhürman bu bağlamda 4 yıllık süreyi korumak için 10 Haziran yerine 1 Temmuz tarihinin yasanın amacına daha uygun olduğunu kaydederek, tezkerede Temmuz ayı dendiğini, ancak amaçlananın 1 Temmuz tarihi olduğunu dile getirdi. Seçim yasaklarıyla ilgili sürenin kısaltılması konusuna da değinen Erhürman, amacın Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunları seçim yasakları girmeden çözebilmek olduğunu anlattı.

Yenierenköy konusunda iki aşamalı bir çalışma öngörüldüğünü belirten Erhürman, ilk adımın bir an önce beledi hizmetlerinin sağlanması, ikinci adımın ise Yenierenköy Belediyesi ile Dipkarpaz belediyesinin birleştirilmesi olduğunu kaydetti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ise, 1 Temmuz tarihi konusunda sıkıntıları olmadığını öte yandan Erhürman’ın ifade ettiği 1 Temmuz ifadesinin sadece taahhüt olduğunu, Meclis’in vereceği yetkinin 31 Temmuz’a kadar olan süreyi içerdiğini dile getirdi. “1 Temmuz’u karar altına alabilseydik bir sorun olmazdı” diyen Özgürgün öte yandan şu anki durumda sıkıntıları olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından tezkerenin ivediliği oy çokluğuyla kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER