YÖDAK ve YÖK 94 programın kontenjanlarının geri verilmesi için uzlaştı

YÖDAK ve YÖK 94 programın kontenjanlarının geri verilmesi için uzlaştı
banner32
banner78

14 Ocak 2019 tarihli kararla TC vatandaşı üç öğrenciden az öğrencisi olan programların YKS kılavuzunda yer almaması kararı veren YÖK, YÖDAK ve KKTC üniversitelerinin yoğun çalışmaları sonucu bu kararını yeniden değerlendirerek 94 program için uygulamama kararı aldı.  YÖDAK, kontenjan verilmemesi öngörülen programlar ile ilgili üniversitelerden talep ettiği yabancı öğrenci sayısı ve akreditasyonların YÖK ile paylaşması sonucu süreci başlatarak, yeni karar üretilmesi konusunda aktif rol oynadı. YÖDAK'ın YÖK'e ilettiği üniversitelerimizin talepleri doğrultusunda YÖK bu bölümlere burslu öğrenci vererek kapatılmaları kararını iptal etti. 
YÖK 27 Mayıs 2017 tarihli yazısında “Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu ile Üniversitelerden gelen taleplerde kapatılan programların uluslararasılaşmada KKTC'ye öğrenci çekilmesinde ve üniversite tanınırlığında etkili olduğu belirtilerek söz konusu programlara 2019 YKS'de az sayıda da olsa öğrenci kontenjanı verilmesi teklif edilmiştir. Konu Başkanlığımız tarafından müzakere edilmiş ve lisans düzeyindeki programlara 3 burslu kontenjanı önerildiği takdirde önerinin değerlendirilmesi uygun görülmüştür.” ifadelerine yer verdi.

Bilindiği üzere YÖK aldığı kararla 10 öğrencinin altında öğrencisi olan TC üniversitelerine artık kontenjan vermeme kararı almıştı. KKTC için ise bunu 3 öğrenci ile sınırlı tutarak KKTC üniversitelerine ayrıcalık tanınmıştı. Ancak KKTC'de TC uyruklu öğrencisi olmayan programlar arasında 3.ülke vatandaşlarının tercih ettiği ve uluslararası akreditasyonları bulunan programlar bulunduğu TC YÖK ile yapılan tüm  görüşmelerde dile getirilmiş ve konu ile ilgili YÖDAK'ın üniversitelerimiz ile yapmış olduğu çalışma kendilerine iletilmişti. 

banner69
YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yaptığı konuşmada taleplerinin dikkate alınması nedeni ile teşekkürlerini iletti. Ayrıca üniversitelerimizin kalite çalışmaları yanı sıra kontenjanlarını doldurmak üzere çalışmalarına başlamış olduğunu belirtti.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise  KKTC üniversitelerine kalite süreçlerine bağlı olarak YÖDAK ile işbirliği içinde desteklerinin süreceğini belirtti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER