banner22

Festival, Türkiye’den yönetmen Emin Alper’i ağırladı

Festival, Türkiye’den yönetmen Emin Alper’i ağırladı
banner32

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sunduğu “6. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali (KAFF)” Türkiye’den yönetmen Emin Alper’i ağırladı.
LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 11 yıl aradan sonra sinema seyircisiyle ve başkent Lefkoşa ile buluşan festival, 4 Nisan gecesi yönetmen Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filmiyle açılırken yönetmen Emin Alper ve filmin oyuncusu Kayhan Açıkgöz 5 Nisan Cuma günü Avenue Cinemax’ta gerçekleşen filmin ikinci gösterimine katılarak festival seyircisiyle bir araya geldi.
Alper ve Açıkgöz, gösterim sonrasında sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Pervin Avcı’nın moderatörlüğündeki soru-cevap bölümünde Alper ve Açıkgöz filmle ilgili merek edilen tüm konulara cevap verdi.
ALPER: “FİLMLERİMDE ZAMANSIZLIK KONUSUNU İŞLEMEYİ SEVİYORUM”
Emin Alper daha önceki Abluka ve Tepenin Ardı filmleriyle birlikte bu filmde de zamansızlığın ortak olduğuna dikkat çekerek bunu sevdiğini söyledi. Belli dönemlerde veya farklı dönemlerde ve farklı coğrafyalarda da izlenebilecek hikayeler çekmenin hoşuna gittiğini kaydeden Alper, bunun da filmi kafasında evrenselleştirdiğini kaydetti.
Belli bir zaman dilimini kodlamak istemediğini ifade eden Alper, filmde belirsizlik ve gizemin her zaman hoşuna gittiğini söyledi.
Dönem filmi çekmenin hem eski köy mimarisini ve çevreyi bulmama hem de büyük bütçeler gerektirmesinden dolayı Türkiye’de çok zor olduğunu ifade eden Alper, filmin çekildiği köyün eski mimarisini korumasının da artık terkedilmiş olmasından kaynakladığını vurguladı.
AÇIKGÖZ: “REKABETÇİ DEĞİL DE YARDIMLAŞARAK FİLMİ ÇEKTİK”
Kayhan Açıkgöz de herkesin oyunculuğa bakışının farklı olduğunu ancak yaratım sürecinde rekabetçi bir şekilde değil de yardımlaşarak filmi çektiklerini söyledi.
7 FARKLI BÖLÜMDE 24 ÜLKEDEN 43 FARKLI FİLM YER ALIYOR
Cumhurbaşkanlık, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ana sponsor, Telsim Vodafone Grup Şirketi, Merit Grubu ile Avenue Cinemax İşletmesi’nin sponsor olarak destek verdiği ve Creditwest Bankası’nın da katkı koyduğu festivalde 4-12 Nisan tarihleri arasında 7 farklı bölümde 24 ülkeden 43 farklı film Avenue Cinemax ve birçok mekanda seyirciyle buluşuyor.

banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER