Komposizyon yarışmasının ödülleri verildi

Komposizyon yarışmasının ödülleri verildi
banner80

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Kooperatif Merkez Bankası (Koopbank) iş birliğinde gerçekleştirilen “III. İlkokullar Arası Kompozisyon Yarışması” ödül töreni gerçekleştirildi.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Koopbank Genel Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Koopbank Yönetim Kurulu Başkanı Oya Öznergiz, Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman, banka yöneticileri, ödül alan çocuklar ve aileleri ile okul temsilcileri katıldı.
Bu yıl “Birikim” teması ile 3. kez gerçekleştirilen ilkokullar arası kompozisyon yarışmasına yüksek düzeyde katılım oldu.
İlkokul 4. ve 5. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen yarışmaya, 161 ilkokul öğrencisi katıldı.
Yarışmanın birincisi Güzelyurt Özgürlük İlkokulu’ndan “Biriktirmek ne güzel şey”, ikincisi TED Kuzey Kıbrıs Koleji’nden “İyilik evi” ve üçüncüsü ise Karaoğlanoğlu İlkokulu’ndan “Biri kim?” isimli kompozisyon oldu. Öte yandan üç ilkokul öğrencisine mansiyon ödülünün verildiği yarışmada, üç öğrenci ise Koopbank Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.
Yarışmaya katılan kompozisyonlar, seçici kurul üyeleri Eğitim Denetmeni Esen Bahadır, Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç, Koopbank Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden İletişim Uzmanı Oshan Sabırlı tarafından değerlendirildi.
ÖZYİĞİT
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ödül töreninde yaptığı konuşmada, geçmişteki zor günlerde köylü, çiftçi, işçi ayırt etmeksizin, Kıbrıs Türk toplumuna her anlamda katkıda bulunan Kooperatif Merkez Bankası’nın varoluş mücadelesinin simgesi olduğuna dikkat çekti.
Kooperatifleşmenin iş ve güç birliği yaparak yardımlaşma ve dayanışma anlamına geldiğini, toplum olarak bugünlerde de yardımlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Özyiğit, kooperatiflerin topluma kattığı değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Toplumun geleceği olan çocukların da bu değerler ışığında yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Özyiğit, yarışmanın temasının ‘birikim’ olduğuna vurgu yaptı ve Kıbrıs Türk toplumunun geçmişten günümüze edindiği birikimleri çocuklara en doğru şekilde aktarmak gerektiğini, kendilerinin temel uğraşlarında birinin de bu olduğunu kaydetti.
Konuşmasında çocuklara da seslenen Bakan Özyiğit, “Sadece maddi olarak değil, yaşamın her alanında iyi ve doğru şeyler biriktirmeye gayret gösterin. İyi dostluklar, arkadaşlıklar yanında, sevgi biriktirin, kitap okuma alışkanlığı kazanarak, bilgi biriktirin” dedi.
Bu tür etkinliklerin çocuklar için ne kadar eğitici olduğuna dikkat çeken Özyiğit, bakanlık olarak bu tür etkinliklere destek vermeye devam edeceklerini kaydederek, yarışmanın düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Koopbank’ı, yarışmaya katılan tüm öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik etti, katkı koyan herkese teşekkürlerini iletti.
Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman ise konuşmasında çocuklara seslenerek yarışmanın tema konusu olan “birikimin” ülkelerin olmazsa olmazı olduğuna dikkat çekti.
Kemal Ataman, çocukların kompozisyonlarında birikimin önemini çok iyi kavradıklarını gözlemlediğini ve bundan çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.
Ataman konuşmasını şöyle sürdürdü; “En önemlisi birikimin sadece elimize geçen paranın bir kısmını belli bir amaç için bir kenara ayırmak olmadığını, yani birikimin sadece para ile maddiyat ile sınırlı kalmadığını yazdıklarınızla bize gösterdiniz. Öte yandan, birikim için çok para kazanmak gerektiğinin bir yanılgı olduğunu küçük yaşınıza rağmen şimdiden kavradığınızı gördük.”

banner69
İnsanların birikimlerinin, yani paranın merkezinde olan bir bankacı olarak çocuklara seslenen Ataman “Her çok, azdan olur”, bugün büyükleriniz dahi, bunu hayatlarının merkezine koymakta, yani birikim yapmakta hala zorlanıyorlar. Ne mutlu ki sizler daha şimdiden azdan çoğun var olabileceğini öğrenmişsiniz” dedi.
Ataman konuşmasında üçüncü kez gerçekleştirilen kompozisyon yarışması ile geleceğin sanatçıları, siyasetçileri, iş insanları olacak çocukların, gerek kooperatifçiliğin gerekse bir ülkenin gelişmesinin temelini oluşturan birikim bilincinin önemine dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurguladı.
Ataman konuşmasının sonunda yine çocuklara, sadece para değil, bilgi ve sevgi de biriktirmelri tavsiyesinde bulundu.
Yarışmayı kazananlar ve mansiyon ödülleri ile Koopbank Teşvik Ödülü kazananlar şöyle:
DERECEYE GİRENLER
Zeki Zekican - Biriktirmek Ne Güzel Şey - Güzelyurt Özgürlük İlkokulu
Elvin Altuğ - İyilik evi - TED Kuzey Kıbrıs Koleji
Esin Kendir - Biri kim? - Karaoğlanoğlu İlkokulu
MANSİYON ÖDÜLLERİ
Asır Karcan – Birikim - GAÜ The Elementary School
Nil Hanaz - Biriktir-eme-diklerimiz - 9 Eylül İlkokulu
Ayşin Liva Muslu – Birikim - Doğa International Schools
KOOPBANK TEŞVİK ÖDÜLLERİ
Çise Tabur - Her çocuk azdan var olur - YDÜ İlkokulu
İpek Özkan Birikim - Doğa International Schools
Ada Tunay - Birikimim Geleceğim - Eşref Bitlis İlkokulu

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER